Podłogowe ogrzewanie elektryczne - oszczędność i wygoda

Dodano: środa, 27.01.2021


Podłogowe ogrzewanie elektryczne - oszczędność i wygoda

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, od stycznia 2021 r. zapotrzebowanie nowego budynku jednorodzinnego na nieodnawialną energię pierwotną (EP) nie może przekroczyć 70 kWh/m2 w skali roku. Nowoczesne technologie ocieplania domów i rosnąca popularność budownictwa energooszczędnego sprawiają, że zapotrzebowanie na ciepło jest coraz mniejsze, a koszty eksploatacyjne większości rodzajów ogrzewania maleją. Dlatego też systemy grzewcze o niskich kosztach inwestycyjnych są szczególnie atrakcyjne dla inwestorów. W tym miejscu przyjrzymy się ogrzewaniu elektrycznemu, którego koszty inwestycyjne są najniższe w stosunku do innych systemów grzewczych o porównywalnej jakości.

Obiegowa opinia nt. energii elektrycznej sprawiła, że koszty ogrzewania elektrycznego mogą wydawać się najwyższe. Jednakże przy wyborze systemu ogrzewania należy wziąć również pod uwagę koszty inwestycyjne związane z zakupem kotła lub pompy ciepła oraz przyłączy. Dodatkowo należy doliczyć wymianę sprzętów po okresie 15–20 lat, co sprawia, że zarówno w krótko, jak i  ługookresowym ujęciu ogrzewanie elektryczne jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Kable grzejne DEVI posiadają rozszerzoną 20-letnią gwarancję, a profesjonalnie zainstalowane mogą służyć ponad 50 lat.

Produkty marki Devi w sklepie Onninen


Koszty inwestycyjne (zł) - urządzenia i przyłącza

koszty inwestycyjne urządzenia i przyłącza

Grafika prezentuje koszty inwestycyjne dla domu o pow. 175 m2 i całkowitym zapotrzebowaniu na ciepło 11 010 kWh/rok.

Stosując ogrzewanie elektryczne można płacić niskie rachunki. Warunkiem jest dobranie systemu do indywidualnych potrzeb. Co więcej, energia elektryczna to jedyne źródło ciepła, za które płaci się znacznie mniej w nocy. W systemach centralnych ciepło powstaje w kotłowni i za pomocą rur jest rozprowadzane po całym domu. Aby ogrzać jedno wybrane pomieszczenie, konieczne jest ogrzanie całego czynnika płynącego przez cały układ. Dodatkowo rury rozprowadzające ciepło nie są izolowane, co powoduje straty ciepła. W przypadku ogrzewania elektrycznego nie ma tego problemu. Jest to system, przy którym straty energii są najmniejsze.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Ekonomicznym sposobem wykorzystania energii elektrycznej w ogrzewaniu podłogowym jest wspomniane wcześniej skorzystanie z tańszej energii elektrycznej w okresie drugiej taryfy i wykorzystanie zakumulowanego ciepła w pozostałych okresach. Dodatkowo coraz popularniejsze jest wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych.

Koszt 1 kWp instalacji fotowoltaicznej wynosi ok. 4–6 tys. zł. Z 1 kWp instalacji fotowoltaicznej rocznie w Polsce jesteśmy w stanie wyprodukować średnio 1000 kWh energii elektrycznej. Oczywiście najwięcej produkujemy latem, kiedy jej najmniej potrzebujemy. Szczęśliwie w Polsce obowiązuje program PROSUMENT, który zakłada, że przy instalacjach do 10 kWp 80 % energii, którą oddamy do sieci, możemy odebrać w ciągu roku. W przypadku instalacji większych niż 10 kWp możemy odebrać 70 % oddanej energii elektrycznej. W ten sposób latem produkujemy energię elektryczną, którą będziemy zużywać zimą do zasilania kabli grzejnych. Dzięki temu możemy ograniczyć koszty eksploatacyjne domu nawet do zera.

Sprawdź produkty marki Devi w sklepie Onninen!

podlogowe ogrzewanie elektryczne

Strefa korzyści:

  • Niskie koszty inwestycyjne
  • Brak start energii na przesyle
  • Korzystanie z 2 taryfy (tani prąd)
  • Program PROSUMENT (80% energii oddanej do sieci można wykorzystać w ciągu roku)
  • Dom zeroenergetyczny dzięki zastosowaniu kabli grzejnych i fotowoltaiki

Roczne koszty ogrzewania przy zastosowaniu kabli grzejnych i instalacji fotowoltaicznej*

Kable grzejne Kable + fotowoltaika 3 kWp Kable + fotowoltaika 9 kWp Kable + fotowoltaika 12 kWp
Koszt instalacji (zł) 14 255 28 655 52 055 62 255
Koszt eksploatacji (zł) 2 502 1 870 607 292

* Zakładamy, że całość energii wytworzonej z instalacji fotowoltaicznej oddajemy do sieci i odbieramy zgodnie z programem Prosument - 90% lub 70% dla instalacji powyżej 10 kWp.

Tabela prezentuje koszty dla domu o pow. 175 m2 i całkowitym zapotrzebowaniu na ciepło 11 010 kWh/rok.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogrzewania elektrycznego, sprawdzić koszty ogrzewania dla Twojego domu w zależności od zastosowanego systemu grzewczego oraz dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę, wybierając ogrzewanie elektryczne na każdym etapie inwestycji, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.sposobnaogrzewanie.pl

Sprawdź produkty marki Devi w sklepie Onninen!

Centralne ogrzewanie