Podstawa bezpiecznej pracy z prądem: rozłącznik izolacyjny

Dodano: piątek, 6.10.2023


W nowoczesnej instalacji elektrycznej pracują różne aparaty zapewniające bezpieczeństwo – ludziom i urządzeniom. Podstawą bezpiecznej pracy z prądem jest rozłącznik izolacyjny. Jak działa ten niepozorny element? Kiedy warto go zastosować? Czym różni się on od wyłącznika nadprądowego? I jaki rozłącznik izolacyjny wybrać?

Aparatura elektryczna w rozdzielnicy z rozłącznikiem izolacyjnym

Sprawdź rozłączniki izolacyjne w hurtowni Onninen

Jak działa rozłącznik izolacyjny?

Rozłącznik izolacyjny Legrand RX3 63A 3PRozłączniki izolacyjne służą do sterowania przepływem prądu, a dokładnie do bezpiecznego, kontrolowanego odłączania obwodów od źródła zasilania. Montowane w większości przypadków w skrzynce rozdzielczej, pełnią funkcję głównego wyłącznika prądu. Rozłącznik izolacyjny obsługiwany jest, co do zasady, manualnie.

Gdy wyłączymy rozłącznik, rozłączymy obwód. Stosowanie rozłączników izolacyjnych ma istotny wpływ na bezpieczeństwo przeprowadzanych konserwacji i napraw w obrębie instalacji. W sytuacjach awaryjnych, np. w stanie zagrożenia pożarem lub porażeniem, rozłącznik pozwala na natychmiastowe odcięcie energii elektrycznej w całym domu lub w rozdzielnicy. Po ustaniu niebezpieczeństwa mamy możliwość szybko przywrócenia ciągłości.

Kiedy warto stosować rozłącznik izolacyjny?

Rozłącznik izolacyjny to kluczowy element instalacji elektrycznej, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak również w obiektach komercyjnych i zakładach produkcyjnych. Aparat ten pełni rolę uzupełniającą, więc nie znajdziemy go w każdej skrzynce rozdzielczej, jednak warto go zastosować, jeśli chcemy bezpiecznie wykonywać prace instalacyjne w rozdzielnicy oraz móc skutecznie reagować na sytuacje krytyczne, jak wybuch pożaru w domu. Po wyłączeniu rozłącznika, jedynym miejscem w rozdzielnicy z napięciem będzie zacisk śrubowy z podłączonym przewodem fazowym.

Jakie są rodzaje rozłączników izolacyjnych?

Rozłączniki izolacyjne różnią się od siebie pod względem oferowanych parametrów. Najczęściej wyróżniane rodzaje dotyczą ilości biegunów. Mamy więc:

  • Rozłącznik izolacyjny EATON IS-100/3rozłączniki 1-biegunowe,
  • rozłączniki 2-biegunowe,
  • rozłączniki 3-biegunowe,
  • rozłączniki 4-biegunowe.

Rozłączniki izolacyjne 1- i 2-biegunowe są przeznaczone do instalacji jednofazowych, a modele 3- i 4-biegunowe do trójfazowych instalacji, gdzie zapewniają odcięcie trzech faz jednocześnie lub trzech faz i przewodu neutralnego (np. rozłącznik izolacyjny 3p+n).

Rozłączniki izolacyjne różnią się także ze względu na wartość obsługiwanego prądu znamionowego, stopień ochrony, wytrzymałość zwarciową i parę innych parametrów technicznych. Dlatego dobór właściwego rozłącznika izolacyjnego oraz jego montaż należy powierzyć elektrykowi z uprawnieniami, który weźmie pod uwagę specyfikę naszej instalacji, w tym całkowity pobór prądu w obwodzie oraz pozostałe zabezpieczenia i elementy układu. Wsparciem w doborze rozłączników służą również specjaliści hurtowni Onninen.

Czym różni się rozłącznik izolacyjny od wyłącznika nadprądowego?

Rozłączniki izolacyjne często są mylone z wyłącznikami nadprądowymi. Nic dziwnego - na pierwszy rzut oka oba aparaty wyglądają bardzo podobnie. Jednak działają one inaczej i stosowane są w innych celach.

Rozłącznik izolacyjny Schneider Electric iSW-125-4 125A 4-biegunowyRozłącznik izolacyjny służy do rozłączania zasilania. Obwód zostaje tymczasowo odseparowany od napięcia zasilającego. Na zadziałanie aparatu nie ma wpływu wzrost prądu w obwodzie. W przypadku wystąpienia prądu przeciążeniowego lub zwarciowego, obwód powinien przerwać nie rozłącznik izolacyjny, a wyłącznik nadmiarowo-prądowy.

Wyłącznik nadprądowy (inaczej korek, bezpiecznik) chroni instalację elektryczną i podpięte do niej urządzenia przed skutkami przeciążeń i zwarć, np. pożarem. W momencie wykrycia zwarcia lub przeciążenia elektrycznego, wyłącznik nadprądowy przerwie zasilanie obwodu, zapobiegając stopieniu się izolacji czy uszkodzeniu przewodów doprowadzonych do odbiorników. 

Różnica jest widoczna także w obudowie rozłącznika i wyłącznika. Na rozłączniku znajdziemy jedynie wartość natężenia prądu, który nie uszkodzi rozłącznika. Nie znajdziemy jednak oznaczenia charakterystyki zadziałania, ponieważ aparat załączamy i wyłączamy manualnie za pomocą dłoni/palców. Natomiast wyłącznik posiada oznaczenie prądu znamionowego (z reguły) B16. Do zabezpieczeń instalacji elektrycznych służy również rozłącznik bezpiecznikowy, który łączy cechy użytkowe rozłącznika i bezpiecznika.

Rozłączniki izolacyjne w hurtowni Onninen

Rozłącznik izolacyjny ETI 63A SV 463Niezawodny, prawidłowo dobrany i zamontowany rozłącznik izolacyjny umożliwia niezwłoczne wyłączenie obwodu w sytuacjach awaryjnych lub na potrzeby prac konserwacyjnych czy naprawy. To inwestycja w bezpieczeństwo – Twoje i Twojego systemu elektrycznego. 

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz szeroką gamę rozłączników izolacyjnych, które spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa oraz są dostępne w konkurencyjnych cenach. Bazując na wiedzy i doświadczeniu, decydujemy jakie produkty mają szansę pojawić się w ofercie. Zależy nam, by dostarczać aparaty wyłącznie sprawdzonych producentów i marek. Zamówisz u nas m.in. rozłącznik izolacyjny Hager i rozłącznik izolacyjny Eaton. W asortymencie posiadamy również wiele innych produktów z zakresu aparatury sterującej. 

Sprawdź rozłączniki izolacyjne w hurtowni Onninen

Rozłącznik izolacyjny Eaton
Rozłącznik izolacyjny Hager
Rozłącznik izolacyjny 3p+n
Rozłącznik izolacyjny