Podstawa do solidnych konstrukcji: kotwa do betonu

Dodano: środa, 18.10.2023


Kotwa to bardzo popularny element łącznikowy, pozwalający na solidne połączenie fragmentów konstrukcji – nieporównywalnie trwalsze niż zapewniane przez kołki rozporowe. Zapobiega niepożądanym ruchom, jak przesunięcia i obroty. Ogromna wytrzymałość kotwy zapewniła jej wszechstronne wykorzystanie w budownictwie i pracach remontowo-wykończeniowych. Jednak w czym jeszcze może się przydać kotwa? Dowiesz się z tego artykułu!

Kotwy bolcowe do betonu

Sprawdź kotwy do betonu w hurtowni Onninen

W czym może pomóc kotwa do betonu?

Kotwa bolcowa Walraven WTB7 12x150/55Kotwa do betonu to element złączny, powszechnie stosowany przy realizacji projektów budowlanych i wykończeniowych. Kotwienie za pomocą kotew najczęściej dotyczy pracy z betonem. Kotew do betonu pozwala szybko uzyskać solidne, stabilne i trwałe mocowanie. Montaż kotwy zwiększa wytrzymałość i poprawia właściwości nośne podłoża. Wzmacnia i scala całą konstrukcję.

Korzystając z kotwy do betonu, możesz zamocować na betonowej ścianie bardzo ciężkie wyposażenie albo nawet połączyć z nią inną konstrukcję, nie ryzykując uszkodzeniem wewnętrznej struktury podłoża. To często wykorzystywane rozwiązanie przy montażu ogrodzeń i bram. Kotwy działają na podobnej zasadzie, jak kołki rozporowe, jednak te nadają się do małych i średnich obciążeń. Kotwy zapewniają o wiele większą wytrzymałość i trwałość połączeń. Są projektowane pod kątem bardzo dużych obciążeń i montażu w podłożach betonowych.

Ile jest w stanie wytrzymać kotwa do betonu?

Wytrzymałość kotwy do betonu zależy nie tylko od parametrów samego elementu złącznego, ale również od parametrów wytrzymałościowych podłoża. Klasa betonu nie pozostaje obojętna dla nośności kotwy. Należy odróżnić beton zwykły o wysokiej wytrzymałości na ściskanie oraz beton lekki o niższej wytrzymałości. Z tego powodu nośność kotwy na ogół podawana jest dla klas betonu.

Kotwa bolcowa Walraven WTB7 10x115/45W specyfikacji technicznej niektórych kotew do betonu można znaleźć konkretną informację o maksymalnym obciążeniu. Wartość dla większości produktów wynosi kilkaset kilogramów. Obciążenie takie wytrzymują zarówno kotwy stalowe, jak i kotwy chemiczne. W przypadku kotew chemicznych, maksymalne obciążenie zależeć będzie od jakości kotwy oraz od rodzaju podłoża – czy jest słabe, czy spójne. Przy luźniejszej strukturze z pustymi miejscami, wytrzymałość wyniesie około 200 kg.

Natomiast trwała i wytrzymała struktura podłoża, w połączeniu z nowoczesną mieszaniną chemiczną, jest w stanie zapewnić odporność na obciążenia rzędu 800 kg. Do precyzyjnego określania nośności kotew na zerwanie służą specjalistyczne programy komputerowe. Korzystają z nich przede wszystkim profesjonaliści z branży budowalnej i geotechnicznej.  

O czym pamiętać przy montażu kotwy do betonu?

Montaż kotwy do betonu należy zacząć od wybrania jej właściwego rodzaju. Najpopularniejszy jest podział na kotwy mechaniczne i kotwy chemiczne (wklejane). Do kategorii kotew mechanicznych zaliczają się kotwy wkręcane i kotwy wbijane. Podgrupy stanowią kotwy tulejowe, mające postać śruby otoczonej tuleją rozporową oraz kotwy opaskowe, przeznaczone do montażu przelotowego, zapewniające elastyczność w głębokości zakotwienia. Istnieją także różne rodzaje kotew chemicznych. Segment ten obejmuje m.in. kotwy poliestrowe i kotwy epoksydowe. Te ostatnie nadają się do przenoszenia najwyższych obciążeń. Kotwę do betonu dobiera się do parametrów łączonych elementów. O materiałach, z których wytwarzane są kotwy do betonu, dowiesz się więcej w kolejnym akapicie. 

Kotwa bolcowa Walraven WTB1 STN 10x130/50W zakresie przebiegu montażu, trzeba bezwzględnie przestrzegać wytycznych producenta kotwy, a wszelkie ogólnodostępne wskazówki traktować wyłącznie pomocniczo. Kotwy wkręcane i wbijane montowane są na podobnej zasadzie, jak kołki rozporowe do betonu. We wstępnie wywierconych otworach (o średnicy takiej samej, jak średnica kotwy) umieszczasz kotwę, wbijasz młotkiem i dokręcasz odpowiednim kluczem. Kotwy przeznaczone do zabetonowania montuje się na różne sposoby. Trzeba pamiętać, że elementy betonowane podczas wylewki (wkładane do mieszanki) wymagają szybkiego i precyzyjnego wypoziomowania.

W przypadku kotwy chemicznej trzymaj się instrukcji dołączonej do kupionego produktu. Na pewno otwory muszą być nieco większe od średnic śrub czy prętów oraz dokładnie oczyszczone. Pozostawienie zabrudzeń zmniejsza skuteczność mocowania elementów. Przygotowaną masę wyciskasz do otworu przy użyciu aplikatora, następnie wkładasz śrubę lub pręt i po upływie określonego czasu możesz zabrać się za montaż potrzebnych elementów. 

Sprawdź kotwy do betonu w hurtowni Onninen

Z czego powinna być wykonana kotwa do betonu?

Mechaniczne kotwy, czyli wbijane i wkręcane, powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub cynkowanej. Stalowa kotwa mechaniczna znajduje powszechne zastosowanie w budownictwie. Jest odporna na wilgoć, więc dobrze sprawdza się przy podłożach wilgotnych. Służy np. do mocowania słupków ogrodzeniowych czy balustrady na betonowym podłożu. W ekstremalnie trudnych warunkach, w szczególności w środowiskach agresywnych, należy zastanowić się nad kotwami wykonanymi ze stali kwasoodpornej. 

Kotwa bolcowa Walraven 18x117/10Natomiast kotwa chemiczna ma postać masy z żywicą i utwardzaczem. Masę żywiczną wciska się w otwory, a następnie zatapia łączniki w postaci śrub, wkrętów czy prętów żebrowanych. Ze względu na skład, wyróżnia się chemiczne kotwy epoksydowe i kotwy poliestrowe. Dostępne są również kotwy hybrydowe (mieszane). Ich zastosowanie umożliwia trwałe mocowanie (wklejenie) nawet bardzo ciężkich elementów.

Aby wybrać kotwę odpowiedniego rodzaju i z właściwego materiału, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • warunki środowiskowe,
 • materiał i strukturę podłoża,
 • ryzyko uszkodzenia podłoża,
 • nośność kotwy,
 • rodzaj i kierunek obciążeń,
 • wytyczne dotyczące kotwienia. 

Oczywiście czynników tych może być więcej w zależności od charakterystyki konkretnego projektu. 

Na jakiej zasadzie działa kotwa chemiczna?

Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji. Betonowe podłoże zostaje połączone, a właściwie to sklejone z powierzchnią łącznika. Kotwa chemiczna nie wywiera naprężeń na podłoże – nie wykorzystuje sił rozporu. Może zostać użyta także w starym budynku z podniszczonym lub zniszczonym podłożem. Kotwę chemiczną kupuje się w pojemniku. Ma ona postać masy żywicznej, którą wlewa się (wstrzykuje) do wcześniej przygotowanego otworu, a następnie wtapia się w otwór wybrany łącznik. Po stwardnieniu żywicy powstaje łączenie o doskonałej wytrzymałości. 

Co można mocować kotwą chemiczną?

Maksymalną nośność kotwy chemicznej oraz materiał podłoża, do którego jest przeznaczona, określa producent. Najlepsze połączenie uzyskasz w przypadku mocnego podłoża, np. betonu komórkowego lub muru z cegły, ale nie jest to wymóg konieczny. Łącznikiem może być śruba, wkręt lub pręt. Przykładowe zastosowania kotew chemicznych, jako trwałej formy mocowania elementów, to:

 • Kotwa rozporowa Walraven WBA M10x32mmremonty starych budynków,
 • budowa nowych domów,
 • naprawy otworów po usunięciu kotew mechanicznych,
 • różnorodne prace remontowo-wykończeniowe,
 • mocowanie przedmiotów w betonie i pustakach,
 • montaż urządzeń narażonych na wilgoć i zmiany temperatur,
 • mocowanie ciężkich przedmiotów w okolicach krawędzi,
 • zapewnienie bezwzględnej stabilności mocowania, mimo silnych obciążeń zewnętrznych.

Kotwy do betonu w hurtowni Onninen

W hurtowni instalacyjnej Onninen znajdziesz szeroką gamę kotew do betonu. Bez względu na to, czy potrzebna Ci jest mosiężna kotwa rozporowa, stalowa tuleja rozporowa, specjalna kotwa bolcowa do dużych obciążeń, czy łatwa w użyciu kotwa wklejana, znajdziesz ją na Onninen.pl. Wszystkie produkty spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Prawidłowo dobrane i zaimplementowane, staną się podstawą solidnych konstrukcji.

Sprawdź kotwy do betonu w hurtowni Onninen

Kotwa do betonu
Kotwa chemiczna
Kotwa rozporowa
Tuleja rozporowa
Konstrukcje stalowe
Kotwa
Kotwa wbijana
Kotwa chemiczna Fischer
Kotwa chemiczna Hilti