Podstawowy element montażu ścian i sufitów: kołek rozporowy

Dodano: środa, 18.10.2023


Kołki rozporowe to bardzo często wykorzystywane elementy złączne. Zastosowanie kołków rozporowych nie tylko zapewnia szybki montaż i stabilność mocowania, ale również pozwala uniknąć naruszania konstrukcji ścian i niszczenia tynków. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę w przypadku kołków rozporowych oraz jak dobrać odpowiedni kołek rozporowy do regipsu, styropianu i betonu.

Wkręty z kołkami rozporowymi na stole

Sprawdź kołki rozporowe w hurtowni Onninen

Czym kierować się przy wyborze kołka rozporowego?

Kołki rozporowe dostępne są w rozmaitych wariantach. Niektóre kołki wykonane są z tworzywa sztucznego (np. z polipropylenu), inne z metalu. Do wyboru pozostaje wiele długości kołków, na ogół od 28 mm do nawet 200 mm. Kołek rozporowy należy dopasować do konkretnego zastosowania, w szczególności do:

  • materiału i właściwości podłoża,
  • wagi mocowanych przedmiotów,
  • średnicy otworu montażowego. 

Prawidłowe dopasowanie jest podstawą niezawodności i długiej żywotności mocowania. Większość dostępnych na rynku modeli to kołki rozporowe uniwersalne, będące dobrym wyborem w przypadku betonu niezarysowanego, betonu komórkowego, płyt gipsowo kartonowych (regipsu), gazobetonu, pustaków czy cegły ceramicznej pełnej.

Kołek rozporowy Koelner FIX fi 8 z wkrętem 5,0x45 mmKołki uniwersalne na ogół posiadają dedykowane wkręty lub śruby w zestawie. Elementy te różnią się od siebie, chociaż przez nie-profesjonalistów często traktowane są jako synonimy. Dlatego poszukując kołków uniwersalnych z wkrętami, możesz spotkać się z sytuacją, że zamiast typowych wkrętów występują śruby, np. z łbem sześciokątnym. Jeśli decydujesz się na komplet kołek rozporowy uniwersalny + wkręt, koniecznie zwróć uwagę na wymiary i materiał wkręta. Wytrzymałość i odporność na korozję gwarantuje stal ocynkowana galwanicznie.

Wybór prawidłowego kołka warto skonsultować z fachowcem - zwłaszcza w przypadku braku wiedzy i doświadczenia w pracach remontowo-budowlanych oraz zamiaru zamocowania cięższych elementów. Monter oceni możliwości podłoża i dobierze optymalne rozwiązania montażowe. 

Jak wybrać odpowiednie kołki rozporowe do regipsu?

Kołek do regipsu Baks E90 KKG5x37Płyty gipsowo kartonowe, potocznie nazywane regipsem od nazwy jednego z kluczowych producentów (firmy Rigips), bardzo często pojawiają się w nowym budownictwie. Tworzone są z nich ścianki działowe, okładziny ścienne, zabudowy wnęk czy sufity podwieszane. Kołek do regipsu powinien być dopasowany do rodzaju i wagi urządzenia czy innego przedmiotu, który planujesz przymocować do płyty. Istnieją standardowe kołki rozporowe z wkrętem prostym, wersje z haczykiem oraz warianty specjalnie, wykonywane z metalu.

Stosunkowo lekkie elementy, jak lustra, półki czy kinkiety, możesz z powodzeniem zawiesić na regipsie przy pomocy kołka standardowego/uniwersalnego. Dzięki kołnierzowi na brzegu, nie ma szans, że kołek wpadnie do wywierconego otworu. W przypadku dużych obciążeń, rzędu kilkudziesięciu kilogramów i więcej, potrzebne Ci będzie rozwiązanie specjalne. Pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego produktu oraz sprawdzić grubość i wytrzymałość podłoża, np. ściany k-g.

Sprawdź kołki rozporowe w hurtowni Onninen

Jakie kołki rozporowe będą właściwe do styropianu?

Kołek do styropianu Rawlplug 50 mmStyropian stosowany jest w budownictwie głównie do wykonywania izolacji termicznych. To bardzo specyficzne podłoże, dlatego potrzebny Ci będzie specjalny kołek do styropianu, który zapewni prawidłowe ustawienie płyt i ich ścisłe przywarcie do elewacji. Szczególne rodzaje kołków, tzw. ślimaki wkręcane, znajdują zastosowanie w mocowaniu różnego rodzaju lekkich elementów na ocieplonych elewacjach budynków. Pozwalają zamocować tablicę informacyjną, szyld, oświetlenie zewnętrzne czy kamerę. Kołki powinny być o 5 cm dłuższe od grubości ocieplenia. 

Z jakiego materiału powinny być kołki do betonu?

Do stabilnego mocowania elementów w betonie służą zarówno uniwersalne kołki rozporowe, jak również specjalistyczne, metalowy kotwy. Wybór zależy od wagi przedmiotów, które chcesz przymocować. Jeśli mają to być szafki, półki, lustra, sprzęt RTV czy dekoracje ścienne, możesz wykorzystać uniwersalny kołek rozporowy – oczywiście po uprzednim sprawdzeniu w specyfikacji produktu maksymalnego obciążenia.

Kołek do betonu 8x38mmOferujemy kołki uniwersalne wykonane z wysokiej jakości polipropylenu lub nylonu, przeznaczone do stosowania w niemal wszystkich materiałach budowlanych: betonie, pustakach termicznych, cegłach, płytach g-k, gazobetonie i innych. W zestawie z kołkiem znajduje się wkręt z łbem stożkowym. Z łatwością dobierzesz odpowiednie wiertło. Natomiast do mocowania cięższych przedmiotów służą specjalne, stalowe kotwy do betonu. W hurtowni Onninen kupisz kołek do betonu (beton komórkowy) wykonany ze stali ocynkowanej elektrolitycznie, którego montaż polega na wbijaniu młotkiem - nie wymaga wierceni. Kołki rozporowe wbijane (inna nazwa to kołki szybkiego montażu) służą do montażu przelotowego.

W jakiej sytuacji przyda się śruba dwugwintowa?

Śruba dwugwintowa Onnline M8x100 opk 10 sztW zestawie z kołkiem rozporowym (jego tzw. koszulką) może znajdować się śruba dwugwintowa. To wyjątkowa odmiana śruby, wyróżniająca się unikatową konstrukcją. Zapewnia maksymalną precyzję, trwałość i niezawodność mocowania oraz łatwy demontaż przedmiotów. Posiada dwa gwinty - zewnętrzny i wewnętrzny, głowicę pełniącą rolę klucza oraz trzpień. Pomiędzy gwintami może znajdować się uchwyt na klucz.

Śruba dwugwintowa znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, gdzie służy do mocowań na ścianie i suficie. Wykorzystywana jest także w przemyśle maszynowym i motoryzacyjnym oraz w produkcji sprzętu sportowego i urządzeń RTV/AGD. Śruby dwugwintowe różnią się od siebie długością, rozmiarem gwintu metrycznego, systemem przykręcania, rodzajem zabezpieczenia powierzchni oraz materiałem wykonania.

Kołki rozporowe w hurtowni Onninen

W hurtowni instalacyjnej Onninen wiemy, że solidnie wykonane i odpowiednio dobrane kołki rozporowe są podstawą bezpieczeństwa, estetyki i długoletniej żywotności mocowań. Oferujemy zarówno uniwersalne kołki rozporowe, jak również warianty specjalne, przeznaczone do dużych obciążeń, nietypowych materiałów budowlanych i trudnych warunków środowiskowych. W asortymencie posiadamy kołki rozporowe do montażu w regipsie, gazobetonie, cegle, styropianie czy betonie, umożliwiające zamocowanie lekkich i cięższych przedmiotów, np. szafek kuchennych czy urządzeń sanitarnych.

Sprawdź kołki rozporowe w hurtowni Onninen

Kołek rozporowy
Kołek do styropianu
Kołek do regipsu
Kołek do betonu
Śruba dwugwintowa
Uchwyt ścienny