Pompa ciepła, czyli jak ogrzewać oszczędnie i ekologicznie?

Dodano: wtorek, 23.11.2021


Pompa ciepła Kaisai

Pompy ciepła to komfortowy i tani w eksploatacji sposób ogrzewania nowych i modernizowanych budynków. Urządzenia te odznaczają się ekologicznym charakterem, wobec czego ich popularność wśród inwestorów oraz instalatorów wciąż rośnie. Stosowanie pomp ciepła wiąże się z licznymi korzyściami, a ich producenci dostarczają na rynek coraz to ciekawsze udogodnienia, mające odpowiedzieć na potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jedną z wiodących w tej branży marek jest firma Kaisai. Poznaj jej pompy ciepła z serii Arctic!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działają pompy ciepła,
 • na czym polegają zalety pomp ciepła,
 • czym wyróżniają się pompy ciepła Arctic.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera darmową energię zawartą w powietrzu lub gruncie i przy udziale niewielkiej ilości prądu wykorzystuje ją do ogrzewania budynku oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Nie emituje przy tym żadnych szkodliwych substancji do otoczenia, co czyni z niej rozwiązanie bardzo ekologiczne. Generowane przez nią ciepło pochodzi w ok. 80% z odnawialnych źródeł energii (OZE), a tylko w ok. 20% z prądu elektrycznego. Dzięki temu każdy może sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Pompy korzystają z takich zasobów naturalnych jak:

 • ciepło geotermalne,
 • ciepło wód gruntowych i powierzchniowych,
 • ciepło powietrza.

Warto zauważyć, że źródła te nie muszą mieć temperatury na poziomie tej, jaką chce się osiągnąć w pomieszczeniach. Pompy mają bowiem zdolność przekształcania zimna w ciepło (i na odwrót) przy udziale niewielkiej ilości energii elektrycznej. Urządzenia posiadają dwa źródła:

 • górne – zbiornik z wodą (system c.o.), gdzie dostarczana jest energia pobrana przez pompę,
 • dolne – grunt lub powietrze (im wyższa ich temperatura, tym mniej energii elektrycznej zużywa pompa).

Sprawdź pompy ciepła Arctic w hurtowni Onninen

Pompa ciepła KaisaiWybór pomiędzy gruntową a powietrzną pompą ciepła powinien być podyktowany przede wszystkim możliwościami finansowymi. Pierwsze rozwiązanie wymaga większych nakładów finansowych z uwagi na konieczność wykonania dolnego źródła (odwierty). Tańszą inwestycyjnie alternatywą – ze względu na łatwiejszy montaż – jest właśnie pompa ciepła powietrze-woda.

Wydajne pompy powietrzne znaleźć można w ofercie marki Kaisai. Dostarcza ona na rynek liczne rozwiązania z zakresu OZE, do których należą także centrale rekuperacyjne z odzyskiem ciepła oraz systemy fotowoltaiczne. Wykorzystując pełen potencjał tych produktów, każde gospodarstwo domowe może zapewnić sobie energetyczną niezależność od zewnętrznych dostawców. Przyjrzyjmy się bliżej kluczowym zaletom pomp ciepła Kaisai z serii Arctic.

Pompa ciepła – zalety

Zalety pomp ciepła można mnożyć. Za stosowaniem tych urządzeń przemawiają zarówno argumenty finansowe, jak i ekologiczne:

 • Ograniczenie emisji CO2 – nawet 80% energii pozyskuje się z powietrza, dzięki czemu eliminuje się jakiekolwiek spaliny, a zużycie prądu redukuje się do 20%. W przypadku dodatkowej instalacji fotowoltaicznej korzystanie z pompy ciepła może stać się całkowicie darmowe.
 • Komfort użytkownika – pompy ciepła to urządzenia w pełni bezobsługowe. Automatycznie utrzymują one ustawioną temperaturę w budynku oraz c.w.u., niezależnie od warunków zewnętrznych. Nie wymagają także uzupełniania opału ani regularnych prac konserwacyjnych w postaci wybierania popiołu.
 • Bezpieczeństwo – w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, pompa ciepła nie stanowi zagrożenia pożarowego i nie niesie ze sobą ryzyka wybuchu gazu. Decydując się na to rozwiązanie, można zrezygnować również z czujników czadu.
 • Oszczędność – to jedna z najważniejszych zalet pomp ciepła. Urządzenia te przyczyniają się do znacznego obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Koszty ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody spadają nawet czterokrotnie. W przypadku pomp unika się również takich wydatków jak przeglądy kominiarskie.
 • Możliwość chłodzenia pomieszczeń – warto pamiętać, że pompy ciepła mogą służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczeń zimą, ale także do ich chłodzenia latem.

Pompa ciepła Kaisai

Pompy ciepła Arctic

W ofercie marki Kaisai dostępne są dwa rodzaje pomp ciepła z serii Arctic:

 • pompy ciepła typu powietrze-woda w wersji monoblok
 • oraz pompy powietrze-woda w wersji split.

Pierwszy typ to pojedyncze urządzenia o mocy grzewczej od 6 do 30 kW. Mogą służyć do ogrzewania oraz chłodzenia, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Znajdują zastosowanie w domach jedno- i wielorodzinnych oraz w obiektach użyteczności publicznej. Co ważne, można stosować je w mieszanych systemach grzewczych, czyli grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Ponieważ standardowo wyposażone są w obsługę grupy mieszania, kontrolującą temperaturę zasilania różnych odbiorników ciepła w instalacji c.o.

Sprawdź pompy ciepła Arctic od KAISAI


Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest jego kompaktowy charakter. Urządzenie cechuje się łatwym montażem i nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. To kompletny, hermetyczny, gotowy do pracy sprzęt, który nie wymaga żadnych specjalistycznych przeglądów. W przypadku pomp typu monoblok należy jedynie zabezpieczyć ich czynnik grzewczy (czyli wodę) przed zamarzaniem w wyniku utraty zasilania.

Pompy ciepła typu split składają się z dwóch urządzeń. Montaż jednostki wewnętrznej i zewnętrznej musi być wykonany przez wykwalifikowanego instalatora z uprawnieniami do pracy z gazami chłodniczymi. Plusem takiego rozwiązania jest brak ryzyka zamarznięcia czynnika grzewczego oraz łatwiejszy dostęp do elementów hydraulicznych.

Pompa ciepła typu split może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur zewnętrznych, a w jej standardowym wyposażeniu znajduje się między innymi obsługa dwóch obiegów grzewczych, podgrzewacz pomocniczy, pompa obiegowa, grupa bezpieczeństwa i podgrzewana taca ociekowa. W ofercie marki Kaisai dostępne są modele split o mocy grzewczej od 6 do 16 kW.

Oba rodzaje pomp ciepła z serii Arctic mogą być sterowane z poziomu aplikacji mobilnej, która umożliwia choćby ustawianie temperatury zasilania i c.w.u., przełączanie stref oraz kontrolę zużycia energii elektrycznej.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Pompa ciepła – dlaczego warto?

Pompa ciepła to rozwiązanie, które warto stosować podczas projektowania systemów grzewczych w nowych budynkach. Z jednej strony nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego, a z drugiej znacząco obniżamy rachunki. Jeśli Twój klient zainwestuje także w instalację fotowoltaiczną, będzie mógł cieszyć się zaletami całkowicie darmowego ogrzewania.

Aspekty ekologiczne i ekonomiczne to oczywiście najważniejsze korzyści związane z wykorzystaniem pompy ciepła, ale nie jedyne! Zapoznaj się z asortymentem marki Kaisai, a szybko przekonasz się, jak kompleksowym i wygodnym rozwiązaniem są urządzenia z serii Arctic.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai