Pompa ciepła – gruntowa czy powietrzna? Korzyści płynące z obu rozwiązań

Dodano: piątek, 11.03.2022


Pompy ciepła stanowią jeden z najbardziej ekonomicznych i przyjaznych środowisku sposobów ogrzewania budynków. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych nowoczesnych urządzeń, dzięki czemu każdy inwestor może wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich wymagań. Największą popularnością cieszą się gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Czym różnią się jedne od drugich i które lepiej wybrać?

Pompa ciepła - powietrzna czy gruntowa, jak działają? Wady i zalety pompy ciepła

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działają powietrzne i gruntowe pompy ciepła,
 • jakie zalety ma gruntowa pompa ciepła, a jakie powietrzna,
 • kiedy lepiej wybrać powietrzną, a kiedy gruntową pompę ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię z odnawialnego źródła (powietrza, gruntu lub wody) i z udziałem prądu elektrycznego przekazuje ją do instalacji grzewczej w budynku. Może służyć zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Jako że udział energii elektrycznej w procesie produkcji ciepła jest stosunkowo niewielki (ok. 20 - 25%), pompy ciepła uchodzą za bardzo ekonomiczne i przyjazne środowisku rozwiązanie. Inwestorzy coraz częściej decydują się na ich montaż, ponieważ urządzenia te:

 • nie wymagają składowania opału,
 • nie generują spalin (co pozwala na pominięcie komina na etapie budowy),
 • nie potrzebują regularnej konserwacji (np. wybierania popiołu, czyszczenia itp.),
 • pozwalają na znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie (prąd potrzebny do ich zasilania można pozyskać np. z instalacji fotowoltaicznej),
 • współpracują z innymi źródłami ciepła (takimi jak ogrzewanie podłogowe),
 • są proste w obsłudze.

Pompa ciepła może się też wiązać z dodatkowymi korzyściami, unikalnymi dla konkretnego jej rodzaju. Właśnie dlatego poniżej przyjrzymy się dokładniej zaletom i wadom powietrznych oraz gruntowych pomp ciepła.

Sprawdź pompy ciepła Wolf w hurtowni Onninen

Powietrzne pompy ciepła – zalety oraz wady

Powietrzna pompa ciepła pobiera energię z powietrza wokół budynku. Im wyższą ma ono temperaturę, tym mniej prądu potrzeba do jego przetworzenia. Urządzenie to sprawdza się więc najlepiej w stosunkowo stabilnych warunkach atmosferycznych, a jego wydajność znacząco spada na przykład podczas dużych mrozów.

Pompy powietrzne występują w dwóch podstawowych wariantach:

 • Pompa ciepła powietrze-powietrze – pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do jednostki wewnętrznej (nawiewnej), która bezpośrednio ogrzewa budynek. Może również służyć do chłodzenia pomieszczeń.
 • Pompa ciepła powietrze-woda – także pobiera ciepło z powietrza na zewnątrz, ale za pośrednictwem instalacji przekazuje je do górnego źródła, czyli instalacji grzewczej w budynku (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, system c.w.u.). Latem może chłodzić pomieszczenia.

Pompa ciepła - powietrzna czy gruntowa, jak działają? Wady i zalety pompy ciepłaJedną z najważniejszych zalet powietrznych pomp ciepła stanowią względnie niskie koszty inwestycyjne. Zarówno sam zakup urządzenia, jak i jego montaż, są nieporównywalnie tańsze niż w przypadku pomp gruntowych. Co więcej, proces instalacji przebiega szybko i łatwo, a ingerencja w dom oraz działkę jest minimalna. Dzięki temu powietrzne pompy ciepła cechują się bardzo szerokim zastosowaniem i mogą być stosowane na każdej działce, niezależnie od jej specyfiki.

Nie należy jednak zapominać o wadach powietrznych pomp ciepła, które obejmują przede wszystkim duże wahania ich wydajności. Ta zależy bowiem bezpośrednio od różnicy temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym. Sprawia to, że zimą – zwłaszcza w większych budynkach – powietrzna pompa ciepła nie poradzi sobie samodzielnie z ogrzewaniem domu i wody. Będzie wymagała wsparcia w postaci dodatkowego systemu grzewczego.

Pompy ciepła Wolf


Gruntowa pompa ciepła – zalety i wady

Gruntowe pompy ciepła pobierają energię spod ziemi. Jako że temperatura gruntu cechuje się zdecydowanie większą stabilnością, ich efektywność nie jest tak bardzo zależna od aktualnych warunków atmosferycznych. Cechuje je więc wysoka i niezmienna wydajność, a także niskie koszty eksploatacyjne.

Ze względu na sposób montażu, na rynku wyróżnia się gruntowe pompy ciepła:

 • z kolektorem pionowym – instalowanym na głębokości kilkudziesięciu metrów. Wariant ten odznacza się wyższą efektywnością i stabilnością, lecz jego montaż jest zdecydowanie droższy,
 • z kolektorem poziomym – instalowanym na głębokości 1,5 - 2 m, lecz zajmującym nawet kilkaset metrów kwadratowych powierzchni. Montaż tego wariantu jest tańszy, ale grunt podlegający wpływowi promieniowania słonecznego i opadów cechuje się większymi wahaniami temperatury.

Jak widzisz, oba rodzaje gruntowych pomp ciepła mają swoje zalety i wady, ale bez wątpienia korzystniejszym rozwiązaniem jest montaż kolektora pionowego. Zajmuje on mniej miejsca na działce, pobiera energię ze środowiska o stabilnej temperaturze i lepiej od kolektora poziomego przewodzi ciepło. Niestety koszty takiej inwestycji mogą okazać się nieosiągalne dla wielu osób. Warto więc zachęcać je do korzystania z różnych programów dofinansowań na odnawialne źródła energii.

Czynnikiem hamującym dla inwestorów może okazać się też zbyt mała działka. Pompy gruntowe przeznaczone są wyłącznie dla posiadaczy dużych terenów, którzy dopiero planują system grzewczy w nowo powstającym budynku. Instalacja wymiennika wymaga bowiem dużej ingerencji w otoczenie. Przyjmuje ona postać kosztownych odwiertów (kolektor pionowy) lub rozległych wykopów (kolektor poziomy).

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa – którą wybrać?

Znając zalety oraz wady obu rodzajów pomp ciepła, można z całą stanowością stwierdzić, że nie istnieje żadne uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym przypadku. Dobór takiego urządzenia powinien zależeć zarówno od potrzeb inwestora, jak i jego możliwości. Mowa przede wszystkim o takich parametrach jak:

 • rozmiar budynku,
 • powierzchnia działki,
 • dostępny budżet,
 • warunki klimatyczne,
 • indywidualne preferencje dotyczące zapotrzebowania na ciepło,
 • ewentualna współpraca z innym źródłem ciepła.

Podsumowując, można pokusić się o wniosek, że pompy gruntowe przeznaczone są dla najbardziej wymagających inwestorów, którzy dysponują odpowiednio wysokim budżetem i wystarczająco dużą działką. Co ważne, na takie rozwiązanie należy decydować się już na etapie budowy!

W przypadku powietrznych pomp ciepła wymagania nie są tak wyśrubowane. Urządzenie tego typu można zamontować na każdej działce, przy czym trzeba pamiętać, aby wesprzeć je dodatkowym systemem grzewczym. Okaże się on niezbędny w budynkach o dużej powierzchni, gdzie instalacja ma zapewnić nie tylko ogrzewanie domu, ale też przygotowywanie c.w.u.

Powietrzne i gruntowe pompy ciepła znajdziesz w Onninen!

Szukając idealnych rozwiązań dla swoich klientów, zainteresuj się asortymentem marki Wolf, dostępnym w ofercie naszej hurtowni internetowej. Znajdziesz tu zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła. Wśród dostępnych urządzeń można wymienić takie modele jak:

Jak widzisz, w ofercie marki Wolf z łatwością znajdziesz pompy ciepła idealnie dostosowane do potrzeb swoich klientów!

Sprawdź pompy ciepła marki Wolf

Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai