Pompa ciepła i fotowoltaika — wymierne korzyści dla domu i ekologii

Dodano: piątek, 6.05.2022


Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną to jedno z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań na rynku. W obliczu rosnących cen paliw taki system pozwala wygenerować ogromne oszczędności — zarówno w zakresie opłat za energię elektryczną, jak i rachunków za ogrzewanie. Odpowiednio dobrane parametry obu instalacji sprawią, że eksploatacja pompy ciepła będzie właściwie bezpłatna. A wszystko to w zgodzie ze środowiskiem naturalnym!

Fotowoltaika i pompy ciepła

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Jakie zalety ma połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną?

Jednoczesne wykorzystywanie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej to najprostsza droga do drastycznego zredukowania kosztów ogrzewania budynku. Nowoczesne urządzenia grzewcze wykorzystują bowiem energię zgromadzoną w gruncie, powietrzu lub wodzie. Do działania potrzebują jedynie stosunkowo niewielkich ilości energii elektrycznej. Aby ograniczyć wydatki na tę ostatnią, właściciel domu może zdecydować się właśnie na instalację fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne wytwarzają darmową i ekologiczną energię elektryczną. Przy odpowiedniej mocy mogą więc zagwarantować darmową eksploatację pompy ciepła, a także innych urządzeń w budynku.

Warto podkreślić także znaczenie aspektów ekologicznych. Ogrzewanie pompą ciepła wiąże się z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. Potrzebna do jej działania energia elektryczna wcale nie musi być natomiast wytwarzana w procesie spalania węgla czy gazu. Do jej wyprodukowania może posłużyć właśnie instalacja fotowoltaiczna. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery i nie przyczynia się do eksploatacji paliw w elektrowniach.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając pompę ciepła?

Pompa ciepła to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które może służyć do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody użytkowej. Do jej zalet należy niewątpliwie oszczędność na opale, bezobsługowa praca oraz brak emisji spalin do atmosfery. Wybierając pompę ciepła dla budynku, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • Rodzaj pompy — na rynku występują dwa główne typy tego urządzenia. Gruntowa pompa ciepła cechuje się wysoką wydajnością i stabilną pracą na przestrzeni całego roku. Ze względu na duże rozmiary kolektorów wymaga jednak rozległej działki i kosztownego montażu. Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie, którego zakup i instalacja są zdecydowanie tańsze. Trzeba się jednak pogodzić z tym, że jej wydajność jest tym większa, im mniejsza różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną a docelową temperaturą pomieszczeń.
 • Moc pompy — parametr ten należy dobrać w taki sposób, aby urządzenie w pełni pokrywało zapotrzebowanie budynku na ciepło. Poznasz je, uwzględniając między innymi takie czynniki jak strefa klimatyczna, wiek obiektu i jakość izolacji. Wartość ta może wynosić od 10 W/m2 w domach pasywnych, do nawet paruset W/m2 w starych domach bez dobrej izolacji. Choć zapotrzebowanie cieplne to kluczowy parametr dla doboru mocy pompy, w obliczeniach należy wziąć pod uwagę także temperaturę biwalentną, zewnętrzną temperaturę dobową, temperaturę górnego źródła wraz z parametrami instalacji grzewczej, a także wykres pracy wybranej pompy ciepła.
 • Alternatywny system grzewczy — jako że podczas największych mrozów praca powietrznych pomp ciepła i tak może się okazać nieefektywna, zawsze należy montować je w systemie biwalentnym. Są one wówczas wspierane przez dodatkowe źródła ciepła, takie jak na przykład zintegrowane z pompami grzałki elektryczne lub nawet kotły na paliwo stałe.
 • Górne źródło ciepła — większość pomp ciepła z powodzeniem współpracuje z systemem grzejnikowym. Największą efektywność wykazują one jednak w połączeniu z instalacją niskotemperaturową, taką jak na przykład ogrzewanie podłogowe.

Panele fotowoltaiczne, fotowoltaika i pompy ciepła

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Co należy wziąć pod uwagę, dopasowując instalację fotowoltaiczną do pompy ciepła?

Aby obliczyć wymaganą moc instalacji fotowoltaicznej, trzeba znać roczne zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła. Określając ten parametr, możesz znaleźć się w jednej z trzech sytuacji:

 1. Pompa ciepła jest już wykorzystywana w budynku — to najprostszy scenariusz, w którym wystarczy odczytać ilość zużywanej energii elektrycznej z licznika regulatora pompy ciepła. W nowoczesnym urządzeniu z łatwością znajdziesz wartość dla całego roku pracy w trybie ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
 2. Pompa ciepła ma znaleźć się w nowo powstającym budynku — w takim przypadku należy oszacować nie tylko moc instalacji fotowoltaicznej, ale także moc pompy ciepła. O tym, jak wyliczyć tę drugą wartość, pisaliśmy już wcześniej. Na tej podstawie z łatwością określisz prognozowane zużycie energii elektrycznej przez urządzenie.
 3. Pompa ciepła ma trafić do budynku modernizowanego — w takiej sytuacji zapotrzebowanie na ciepło określa się zazwyczaj w drodze audytu energetycznego. W jego efekcie dowiesz się, ile kilowatów ciepła pompa musi wyprodukować w ciągu roku. Dzięki temu z łatwością obliczysz jej zapotrzebowanie na energię elektryczną, a tym samym niezbędną moc paneli fotowoltaicznych. Możesz także odnieść się do standardu energetycznego budynku, zgodnie z którym:
 • dom wybudowany przed 1967 r. wymaga 240 - 350 kWh ciepła/m2 rocznie,
 • dom z lat 1967 - 1985 wymaga 240 - 290 kWh/m2 rocznie,
 • dom z lat 1986 - 1992 wymaga 160 - 200 kWh/m2 rocznie,
 • dom z lat 1993 - 1997 wymaga 120 - 160 kWh/m2 rocznie,
 • dom wybudowany po 1998 r. wymaga 90 - 120 kWh/m2 rocznie.

Fotowoltaika i pompy ciepłaJeśli tylko pozwalają na to specyfika budynku oraz budżet inwestora, wielkość instalacji fotowoltaicznej może przekroczyć zapotrzebowanie pompy na energię. W takiej sytuacji panele będą zasilać także inne urządzenia gospodarstwa domowego. W chwili, gdy prosumenci przestali być rozliczani w systemie opustów, opłacalne stało się bowiem montowanie jak największych instalacji. Zakładając wykorzystywanie produkowanej energii na bieżąco oraz jej magazynowanie na własną rękę, właściciel domu może nie tylko uniezależnić się od sieci energetycznej, ale nawet zarobić na odsprzedawanych nadwyżkach.

Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne w ofercie Onninen

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła, zaopatrz się w wydajne urządzenia, które znajdziesz w naszej hurtowni internetowej. W ofercie Onninen dostępne są między innymi:

 • Powietrzna pompa ciepła Atlantic EXTENSA AI DUO R32 — urządzenie o mocy grzewczej 10 kW, wyposażone w podgrzewacz c.w.u. o pojemności 190 l. Odznacza się współosiowym wymiennikiem ciepła, intuicyjnym interfejsem oraz możliwością zdalnej obsługi za pomocą aplikacji Cozytouch.
 • Gruntowa pompa ciepła Galmet MAXIMA 7 GT — model o mocy grzewczej 7 kW, służący zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i przygotowywania c.w.u. Gwarantuje stabilne parametry pracy niezależnie od temperatury zewnętrznej. Urządzenie wyposażone jest w system zarządzany z poziomu panelu dotykowego, sterownika pokojowego lub dedykowanej aplikacji online.
 • Panele fotowoltaiczne Ja Solar JAM54S30 — monokrystaliczne moduły o wysokiej sprawności, wykonane w technologii ogniw połówkowych. W porównaniu ze standardowymi panelami odznaczają się niższą rezystancją wewnętrzną i mniejszymi stratami mocy. Za ich wydajność odpowiada także korzystny współczynnik temperaturowy mocy oraz zmniejszony wpływ zacienienia na generowanie energii.

W asortymencie Onninen z łatwością znajdziesz wysokiej jakości produkty, które idealnie wpiszą się w potrzeby Twoich klientów!

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Fotowoltaika 10kw
Panele fotowoltaiczne 450W
Zestaw fotowoltaiczny
Zestaw fotowoltaiczny 10kW
Zestaw fotowoltaiczny 5kW
Fotowoltaika do grzania wody
Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv
Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai