Pompa ciepła i panele PV – urządzenia, które się uzupełniają

Dodano: środa, 11.08.2021


Popularność pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych gwałtownie rośnie. Jednym z powodów są bardzo korzystne programy dotacyjne (np. Czyste Powietrze, Mój Prąd lub Szwedzka Dotacja), które oferują wsparcie finansowe do zakupu i montażu urządzeń OZE, przy czym najwyższe kwoty dotacji przeznaczone są na systemy łączące pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Dlaczego? 

Pompa ciepła i panele PV – urządzenia, które się uzupełniają

Pompa ciepła do pracy wykorzystuje głównie odnawialne źródła energii. Zaledwie 20-25% energii elektrycznej potrzebne jest do napędu sprężarki oraz pozostałych elementów automatyki. Można więc przyjąć że w przypadku pompy ciepła, na każdą pobraną z sieci 1 kWh energii przypada około 4 kWh energii cieplnej przekazanej do budynku. Dlatego często mówi, że pompy ciepła pracują ze sprawnością rzędu 400, a nawet 500%.

W przypadku klasycznych elektrycznych urządzeń grzewczych, takich jak maty grzewcze, promienniki podczerwieni, kotły elektryczne, elektryczne podgrzewacze c.w.u. itp., energia elektryczna pobierana z sieci jest zamieniana w energię cieplną w stosunku 1:1. W konsekwencji, aby dostarczyć taką samą ilość energii do budynku, czy też podgrzać taką samą ilość c.w.u., urządzenia te pobierają około cztery razy więcej energii elektrycznej niż pompa ciepła.

Analiza przypadku

Aby pokazać przewagę pomp ciepła nad innymi urządzeniami elektrycznymi, warto dokonać analizy dla przykładowego budynku jednorodzinnego o powierzchni 150 m2, budowanego w standardzie NF 40 (zapotrzebowanie na ciepło 40 kWh/m2/rok), zamieszkiwanego przez czteroosobową rodzinę, której średnie dobowe zużycie c.w.u. to 50l/os. Roczne zapotrzebowanie na energię cieplną potrzebną do zapewnienia komfortu cieplnego w tym budynku to 6 000 kWh/rok, zaś roczne zapotrzebowanie na energię cieplną potrzebną aby codziennie podgrzać 200 litrów c.w.u. to 3 387 kWh/rok.

Dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej do elektrycznego urządzenia grzewczego

Dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej do elektrycznego urządzenia grzewczego źródło; PORT PC

Aby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną pompy ciepła pracującej na;cele c.o. oraz c.w.u., potrzebujemy instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 2,88 kW, czyli 9 paneli o mocy 320 Wp. Przyjmując średnią cenę za wykonanie kompleksowej instalacji fotowoltaicznej na poziomie 4 500 zł za 1 kW mocy instalacji, koszt wykonania instalacji wyniesie około 12 960 zł.

W takim samym budynku z innym elektrycznym urządzeniem grzewczym, do pokrycia zapotrzebowania na energię potrzebowalibyśmy instalacji fotowoltaicznej o mocy 11,2 kW, czyli aż 35 paneli. W związku z tym, koszt wykonania takiej instalacji wyniósłby ponad 50 000 zł.

Zarówno w przypadku ogrzewania jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej na dachu budynku jednorodzinnego najczęściej po prostu nie ma tyle miejsca, by zamontować dużą instalację fotowoltaiczną, by zasilać maty grzewcze czy kocioł elektryczny. Wymagana moc systemu fotowoltaicznego przekroczyłaby w takiej konfiguracji moc 10 kWp i byłaby mniej opłacalna z punktu widzenia bilansowania energii. W związku z tym zastosowanie pompy ciepła, która może ogrzewać, chłodzić, grzać c.w.u., jest w tym momencie najbardziej optymalnym rozwiązaniem, zarówno w nowych budynkach jak i istniejących.

Inteligentny system NIBE dla domów bez rachunków

nibe pvDo oferty NIBE dołączyły nowe systemy fotowoltaiczne NIBE PV do produkcji energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii jakim jest promieniowanie słoneczne. Panele dostępne są w zestawach o mocy 3,2; 6,4; 9,6; 12,8; 16 i 22,4 kW, co umożliwia dostosowanie do potrzeb lub możliwości montażu. Chcąc uzyskać maksymalne oszczędności dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych warto zainwestować w pompę ciepła, zwiększając własną konsumpcję energii elektrycznej, którą zakład energetyczny zbilansuje z energią wyprodukowaną ze słońca. Ponadto inwertery NIBE PVI zawierają moduł komunikacyjny EME, który umożliwia komunikację z pompą ciepla NIBE zwiększając jej wydajność podczas bieżącej produkcji energii elektrycznej ze słońca.

NIBE PV w połączeniu z pompą ciepła i rekuperatorem NIBE, tworzą inteligentny i wielozadaniowy system dzięki któremu uzyskujemy pełny komfort przebywania w domu bez rachunków za energię, a cały system NIBE można zdalnie monitorować przez Internet za pomocą NIBE Uplink.

Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami oraz pełną ofertą NIBE.

Sprawdź pompy ciepła marki NIBE

Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv
Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai