Pompa ciepła i rekuperacja – czy to się opłaca?

Dodano: piątek, 6.05.2022


Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców, którzy poszukują skutecznych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Te nowoczesne urządzenia grzewcze pozwalają ograniczyć wydatki do stosunkowo niewysokich opłat za energię elektryczną. Oszczędności okażą się tym większe, im niższe będzie zapotrzebowanie budynku na ciepło. Do obniżenia tego parametru może posłużyć z kolei zastosowanie wentylacji z rekuperacją. Poznaj najważniejsze korzyści płynące z połączenia obu tych rozwiązań!

Czy pompa ciepła i rekuperacja się opłaca?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego warto połączyć pompę ciepła z rekuperacją,
 • ile można zaoszczędzić na pompie ciepła z rekuperacją,
 • czym kierować się przy montażu pompy ciepła z rekuperacją.

Połączenie pompy ciepła z rekuperatorem – jakie daje korzyści?

Pompa ciepła to urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, korzystające z odnawialnych źródeł energii. Pozyskuje ciepło z powietrza, gruntu lub wody, a do działania potrzebuje jedynie stosunkowo niewielkich ilości energii elektrycznej. W efekcie przyczynia się do znacznego ograniczenia wydatków oraz redukcji emisji spalin. Obie te korzyści powinny szczególnie zainteresować  dążących do prowadzenia rentownego i społecznie odpowiedzialnego biznesu.

Warto jednak pamiętać, że pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych budynkach o niskim zapotrzebowaniu cieplnym. Im lepsza izolacja, tym mniejszej mocy grzewczej potrzebuje pompa. Za tym idzie z kolei redukcja kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych. Jeśli zdecydujesz się na taką instalację grzewczą w swojej firmie, zadbaj o kwestię minimalizacji strat ciepła. Nieoceniony w tym przypadku okaże się system wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Rekuperacja pozwala odzyskać część strat ciepła generowanych przez układ wentylacji. Proces ten polega na przekazywaniu energii cieplnej z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. Dzięki temu do budynku trafia świeże powietrze o wstępnie przygotowanej temperaturze.

Sprawdź rekuperację w hurtowni Onninen

Na połączenie pompy ciepła z wentylacją mechaniczną najlepiej zdecydować się już na etapie planowania inwestycji. Pozwoli to na jeszcze dalej idące oszczędności, przejawiające się przez:

 • wybór grzejników o niższej mocy lub redukcję liczby pętli ogrzewania płaszczyznowego,
 • rezygnację z budowy takich elementów budynku jak komin spalinowy czy wentylacyjny, kotłownia, magazyn na opał itp.,
 • montaż pompy ciepła o niższej mocy grzewczej.

Podsumowując, zastosowanie rekuperacji przekłada się na niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło. To z kolei pozwala inwestorowi zaoszczędzić na zakupie pompy ciepła i dodatkowych elementów instalacji grzewczej.

Jakie dokładnie korzyści zyskuje przedsiębiorca przy połączeniu pompy ciepła z rekuperatorem?

 • Redukcja zużycia energii elektrycznej (nawet o kilkadziesiąt procent).
 • Ograniczenie kosztów inwestycyjnych.
 • Większa wydajność układu grzewczego.
 • Minimalizacja kosztów serwisowania i konserwacji.
 • Poprawa jakości i wydajności wentylacji pomieszczeń.
 • Likwidacja problemu emisji spalin do atmosfery.
 • Poprawa jakości powietrza, a więc zdrowia i samopoczucia pracowników.
 • Niwelowanie nieprzyjemnych zapachów.
 • Możliwość jonizowania nawiewanego powietrza.
 • Skuteczność i energooszczędność przez cały rok.
 • Łatwiejsze utrzymanie odpowiedniej wilgotności oraz przepływu powietrza

Pompa i wentylacja z odzyskiem ciepła – ile można zaoszczędzić?

Czy pompa ciepła i rekuperacja się opłaca?

Za największe straty ciepła odpowiada tradycyjna wentylacja grawitacyjna – to 30 do 60%. Zastąpienie jej systemem mechanicznym z rekuperacją pozwala wyeliminować ten problem i obniżyć zapotrzebowanie cieplne budynku, które wylicza się na etapie jego projektowania lub modernizowania. Różnica wynosi około 45% na korzyść obiektu z wentylacją mechaniczną i obniża zapotrzebowanie energetyczne nawet o 20 kWh/m2 na rok. To z kolei umożliwia redukcję wydatków przeznaczanych na zakup pompy ciepła oraz jej eksploatację. Ich wysokość zależy przede wszystkim od metrażu obiektu i rodzaju urządzenia.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Wybierając powietrzną pompę ciepła z rekuperacją, oszczędzasz między innymi na:

 • zakupie mniejszego urządzenia,
 • mniejszych rozdzielaczach,
 • mniejszej liczbie pętli ogrzewania,
 • krótszych odwiertach,
 • mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło,
 • mniejszej automatyce.

W przykładowym budynku o powierzchni 240 m2 na samą inwestycję w powietrzną pompę ciepła wydasz średnio o 6 850 zł mniej niż w przypadku systemu bez rekuperacji.

Jeśli natomiast decydujesz się na gruntową pompę ciepła z kolektorem pionowym i łączysz ją z rekuperacją, oszczędzasz nie tylko na wymienionych wyżej elementach inwestycji, ale także na możliwości wykonania krótszych odwiertów.

W przypadku wspomnianego budynku o powierzchni 240 m2, w Twojej kieszeni zostaje średnio 10 400 zł. Do kwoty tej należy jednak doliczyć jeszcze około 7 500 zł oszczędności, wynikających z 10-letniej eksploatacji urządzenia o niższej mocy i związanym z nią mniejszym zużyciem energii. Warto przy tym zauważyć, że ta ostatnia wartość może znacząco wzrosnąć w kolejnych latach z uwagi na podwyżki cen energii elektrycznej.

System grzewczy z pompą ciepła i rekuperacją – co należy wziąć pod uwagę?

Planując ogrzewanie budynku pompą ciepła i montaż rekuperatora w swojej firmie, musisz uzależnić dobór obu urządzeń od specyfiki obiektu. W tym celu należy w pierwszej kolejności skupić się na wentylacji mechanicznej, a dopiero po wyliczeniu zapotrzebowania energetycznego – na systemie grzewczym.

Przy wyborze rekuperatora kieruj się przede wszystkim powierzchnią budynku oraz tak zwaną krotnością wymiany powietrza w określonych pomieszczeniach. Ta druga wartość wyrażana jest zazwyczaj w metrach sześciennych na godzinę. Zależy od funkcji, jaką pełni dany obiekt, oraz od liczby użytkujących go osób. Podczas podejmowania decyzji miej również na uwadze, że im wyższa wydajność rekuperatora, tym większy pobór energii elektrycznej.

Dopiero uwzględniając odzysk ciepła przez rekuperację, możesz prawidłowo określić zapotrzebowanie energetyczne budynku. Stanowi ono główne kryterium doboru pompy ciepła. Wartość ta wyrażana jest w watach na metr kwadratowy, więc należy pomnożyć ją przez powierzchnię ogrzewanego obiektu. Warto wziąć pod uwagę także moc elektryczną, jakiej urządzenie potrzebuje do działania. Im niższa, tym tańsza okaże się eksploatacja pompy. Zestawiając ze sobą obie te wartości, poznasz współczynnik COP definiujący energooszczędność i wydajność urządzenia. Dobra pompa ciepła to taka, której wskaźnik COP jest jak najwyższy.

Warto pamiętać, że bez tych dwóch rozwiązań trudno będzie spełnić tzw. Warunki Techniczne dla nowych budynków (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Wydajną pompę ciepła i rekuperator znajdziesz w hurtowni Onninen!

Czy pompa ciepła i rekuperacja się opłaca?Jeżeli szukasz sposobu na dodatkowe oszczędności w swojej firmie, zainwestuj w pompę ciepła oraz wentylację z rekuperacją. Wydajne urządzenia z obu kategorii znajdziesz w ofercie naszej hurtowni internetowej. Wśród dostępnych produktów znalazły się na przykład:

 • Powietrzna pompa ciepła EXTENSA AI DUO – dysponująca mocą 10 kW i podgrzewaczem c.w.u. o pojemności 190 l, wyposażona w funkcję zdalnego sterowania.
 • Gruntowa pompa ciepła Maxima 16 GT – o mocy ponad 16 kW, służąca do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Może podgrzać nawet wodę w basenie. Sterowana przez panel dotykowy, sterownik pokojowy lub online.
 • Rekuperator Vasco DX6 E – cechujący się maksymalną wydajnością na poziomie 570 m3/h i 88-procentowym odzyskiem ciepła. Wyposażona w automatyczną kontrolę przepływu powietrza dla utrzymania bilansu.
 • Rekuperator ZehnderComfoAir Q350 – o wydajności 350 m3/h, wyposażony w czujniki do regulacji przepływu powietrza, temperatury i wilgotności.

Zapoznaj się ze szczegółami oferty Onninen i wybierz idealne rozwiązanie dla swojej firmy!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Rekuperator
Rekuperator ścienny
Rekuperator Zehnder
Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai