Pompa ciepła — jaka moc? Dopasowanie parametrów do powierzchni domu

Dodano: środa, 23.03.2022


Pompa ciepła może okazać się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem dla każdego budynku. Warunkiem jej optymalnej wydajności jest jednak dobór odpowiedniej mocy urządzenia. Parametr ten wpłynie zarówno na poziom zużycia prądu, jak i na komfort mieszkańców. Przekonaj się, jakie kryteria należy brać pod uwagę podczas obliczania mocy pompy ciepła do domu!

Jak dobrać moc pompy ciepła do potrzeb budynku?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak dobrać moc pompy ciepła,
 • na co wpływa moc pompy ciepła,
 • jak dostosować moc pompy ciepła do budynku.

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Pompa ciepła – charakterystyka

Aby odpowiednio dobrać pompę ciepła do domu, trzeba dobrze zrozumieć zasadę jej działania. To urządzenie, które przy stosunkowo niewielkim udziale energii elektrycznej pobiera i przetwarza energię cieplną powietrza, gruntu lub wody. Jego efektywność zależy więc przede wszystkim od rodzaju górnego i dolnego źródła. Im mniejsza różnica temperatur pomiędzy nimi, tym wyższa efektywność pompy ciepła.

Najbardziej ekonomiczne okażą się gruntowe pompy ciepła, zasilające niskotemperaturowe systemy grzewcze, takie jak na przykład ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Temperatura gruntu jest bowiem względnie stabilna na przestrzeni całego roku, a wspomniane instalacje wymagają zasilania na poziomie maksymalnie 35°C. Tego typu rozwiązanie przeznaczone jest jednak głównie dla właścicieli nowych budynków o odpowiednio dużych działkach.

Gruntowa pompa ciepła i ogrzewanie płaszczyznowe to kosztowne inwestycje, wymagające zresztą poważnej ingerencji w działkę i w konstrukcję budynku. Większość inwestorów postawi więc na powietrzne pompy ciepła, do których działania potrzebne są nieco większe ilości energii elektrycznej. Temperatura powietrza w naszym klimacie mocno się bowiem zmienia i może osiągać ekstremalne poziomy rzędu -20°C. W połączeniu z wysoką temperaturą zasilania instalacji grzejnikowej (nawet 55°C) skutkuje to sporą różnicą, której pokrycie wymaga większego udziału energii elektrycznej.

Z tego względu wiele osób decyduje się na zastosowanie dodatkowego źródła ciepła. Takie rozwiązanie polega na ustaleniu punktu temperatury biwalentnej, w którym pompa ciepła zacznie być wspomagana na przykład przez kocioł gazowy, węglowy lub na pellet.

Dobór mocy pompy ciepła będzie więc w dużej mierze zależał od powyższych kwestii. Niemniej, w każdym przypadku pod uwagę powinno się brać podobny zestaw kryteriów. Przyjrzyjmy mu się teraz bliżej.

Jak dopasować pompę ciepła do specyfiki budynku ?

Jak dopasować moc pompy ciepła do specyfiki budynku?

Zapotrzebowanie na moc grzewczą pompy ciepła można określić, biorąc pod uwagę następujące czynniki:

 • średnie temperatury roczne panujące w danej lokalizacji,
 • zapotrzebowanie cieplne budynku,
 • powierzchnia obiektu,
 • roczne zużycie wody.

Jak określić każdy z nich?

Temperatura dolnego źródła i tryb pracy pompy ciepła

Dobór pompy ciepła należy uzależnić od trybu jej pracy. Pierwszy wariant to model monowalentny, czyli taki, w którym urządzenie stanowi jedyne źródło ciepła. Jego wymaganą moc określa się wówczas, biorąc pod uwagę:

 • strefę klimatyczną, która zależy od temperatury powietrza w danym rejonie – w przypadku pomp powietrznych,
 • temperaturę gruntu, która pozwala także określić wymaganą powierzchnię lub długość wymiennika – w przypadku pomp gruntowych.

Druga opcja to tryb biwalentny zakładający wykorzystanie dwóch niezależnych źródeł ciepła. Moment przełączania między nimi zależy od strefy klimatycznej, w której ma działać urządzenie. W obliczeniach sięga się wobec tego po temperaturę punktu biwalentnego. To rozwiązanie przeznaczone dla powietrznych pomp ciepła, które nie muszą wówczas pracować w okresach najniższej wydajności (mniej niż 5 - 10% sezonu grzewczego).

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Zapotrzebowanie budynku na ciepło

Informacje o temperaturach panujących w określonej lokalizacji pozwolą określić zapotrzebowanie budynku na ciepło. Najczęściej dane tego typu dostarczane są przez projektanta na etapie budowy, ale jeśli właściciel nie ma do nich dostępu, może też samodzielnie dokonać ogólnych obliczeń. Istotną rolę odegra w tym przypadku rodzaj i jakość izolacji cieplnej:

 • budynek pasywny — ok. 10 W/m2,
 • energooszczędny dom — ok. 40 W/m2,
 • nowy budynek z dobrą izolacją cieplną — ok. 50 W/m2,
 • dom z normalną izolacją cieplną — ok. 70 W/m2,
 • stary budynek ze słabą izolacją cieplną — ok. 120 W/m2.

Powierzchnia budynku

Posiadając powyższe informacje, wystarczy już tak naprawdę pozyskać dane na temat powierzchni domu. To prawdopodobnie najłatwiejsza do określenia wartość. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie pomijać na tym etapie pomieszczeń nieogrzewanych bądź utrzymywanych w temperaturze niższej niż pokoje mieszkalne. Miejsca tego typu zawsze przyczynią się bowiem do większych lub mniejszych strat ciepła.

Zużycie wody

Ostatnim parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę przy doborze pompy ciepła, jest zużycie ciepłej wody użytkowej. Kryterium to można pominąć, jeśli urządzenie ma służyć jedynie do zasilania instalacji grzewczej. Jeżeli jednak będzie ono wykorzystywane do przygotowywania dużych ilości c.w.u., w obliczeniach trzeba posłużyć się nieco innymi danymi.

Należy mianowicie określić, ile wody zużywają wszyscy mieszkańcy jednego dnia. Średnio przyjmuje się, że jest to 50 l c.w.u. o temperaturze 45°C na osobę. Daje to około 250 W rocznie. Wartość tę powinno się pomnożyć przez liczbę użytkowników wody. Tego typu obliczeń dokonuje się zwłaszcza w przypadku niestandardowych poborów c.w.u., takich jak duże wanny, jacuzzi lub większa niż standardowa liczba mieszkańców (np. pensjonaty itp.).

Pompy ciepła w ofercie hurtowni


Pompa ciepła

Zapotrzebowanie domu na ciepło — podsumowanie

Posługując się wymienionymi wyżej składowymi, można dość łatwo określić ogólne zapotrzebowanie na moc cieplną budynku. Wystarczy posłużyć się uproszczonym wzorem:

moc grzewcza = zapotrzebowanie cieplne x powierzchnia domu + moc dla c.w.u.

Warto jednak pamiętać, że schemat ten należy dostosować do przyjętego trybu pracy pompy ciepła. Jeśli ma ona działać w modelu monowalentnym (zazwyczaj pompa gruntowa), wyliczona wartość odpowiada jej ostatecznej mocy. Jeżeli natomiast będzie pracować w trybie biwalentnym (najczęściej pompa powietrzna), wynik należy dodatkowo przemnożyć przez procent jej udziału w sezonie grzewczym.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Jaka pompa ciepła do instalacji grzewczej? Wybierz z Onninen!

Skoro wiesz już, jak powinien wyglądać dobór mocy pompy ciepła, zapoznaj się z ofertą konkretnych modeli dostępnych w naszej hurtowni internetowej. Perfekcyjnie wpiszą się one w zróżnicowane warunki środowiskowe oraz indywidualne potrzeby Twoich klientów. W asortymencie Onninen znajdziesz zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy ciepła. Niektóre z nich wyposażone zostały także w zbiornik c.w.u.

Do najciekawszych propozycji z naszej oferty należą między innymi:

To tylko niektóre przykłady z bogatej oferty Onninen. Szeroki wybór sprawi, że z łatwością dopasujesz moc pompy ciepła do konkretnej instalacji grzewczej!

Sprawdź pompy ciepła w hurtowni Onninen

Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai