Pompa ciepła – rodzaje i zastosowanie

Dodano: poniedziałek, 20.12.2021


Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie, które nieustannie zyskuje na popularności. W zależności od rodzaju wykorzystują one darmową energię zgromadzoną w powietrzu, wodzie lub gruncie. Czyni to z nich wyjątkowo ekonomiczne i ekologiczne źródło ciepła. Ze względu na liczne zalety warto zastąpić nimi tradycyjne systemy ogrzewania spalinowego. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat pomp ciepła!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakimi zaletami cechują się pompy ciepła,
 • jakie rodzaje pomp ciepła wyróżniamy,
 • jaką pompę ciepła wybrać do ogrzewania domu.

Pompy ciepła do ogrzewania domu

Pompa ciepła to jedno z alternatywnych źródeł energii cieplnej, które cechuje się całym szeregiem zalet. Dlaczego warto zastosować je w domowej instalacji grzewczej?

 • Energia pobierana z gruntu, wody lub powietrza jest w pełni darmowa.
 • Urządzenie nie emituje spalin ani innych szkodliwych substancji do środowiska.
 • Pompy ciepła zachowują swoją efektywność nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.
 • System ten można połączyć z ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami o niskiej temperaturze zasilania.
 • Pompy ciepła odznaczają się bardzo długim okresem żywotności.
 • Użytkownik nie musi nabywać i składować żadnego opału.
 • Rozwiązanie tego typu zwalnia z obowiązku budowy komina.
 • Obsługa urządzenia jest bardzo prosta i sprowadza się do ustawienia odpowiednich parametrów pracy.
 • Pompa nie generuje popiołu i nie wymaga regularnego oczyszczania czy konserwacji.

Sprawdź pompy ciepła Vaillant w hurtowni Onninen

Montaż pompy ciepła wydaje się więc idealnym rozwiązaniem dla domowego systemu grzewczego. Warto jednak zastanowić się nad tym, skąd biorą się wszystkie wymienione zalety tego urządzenia. Na czym polega zasada jego działania?

Pompy ciepła Vaillant w ofercie Onninen

Pompa ciepła składa się między innymi z:

 • wymiennika pozyskującego ciepło z wody, gruntu lub powietrza,
 • sprężarki,
 • wymiennika oddającego ciepło,
 • zaworu rozprężonego.

Jednostka przetwarza i przekazuje energię z dolnego źródła ciepła do górnego źródła ciepła, czyli systemu dystrybucji ciepła w budynku. Mechanizm działania każdej pompy opiera się na podobnej zasadzie – kiedy dochodzi do sprężenia gazu, jego temperatura wzrasta, a w momencie rozprężenia pochłaniana jest z otoczenia duża ilość ciepła. Dzięki pracy kluczowego elementu urządzenia, czyli sprężarki, czynnik grzewczy krąży wewnątrz pompy. Kiedy gaz paruje, odbiera ciepło i skrapla się, przekazując je do instalacji. Podsumowując, można powiedzieć, że pompa wymusza przepływ energii cieplnej ze środowiska o niższej temperaturze do środowiska o temperaturze wyższej.

Sprawdź pompy ciepła Vaillant w hurtowni Onninen

Warto pamiętać, że pompy ciepła potrzebują zewnętrznego zasilania, które pozwoli im przetwarzać pozyskiwaną ze źródła energię. W tym celu podłącza się je do sieci elektrycznej. Choć udział prądu w ogrzewaniu budynku i przygotowywaniu c.w.u. wynosi zaledwie ok. 20%, w sezonie grzewczym niektóre pompy mogą zużyć go naprawdę sporo. Z tego właśnie względu eksperci zalecają łączenie ich z instalacjami fotowoltaicznymi, gwarantującymi darmową energię elektryczną.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła klasyfikuje się przede wszystkim ze względu na źródło, z którego pozyskują one energię. Kluczowy podział urządzeń tego typu obejmuje więc pompy powietrzne, wodne i gruntowe.

Powietrzna pompa ciepła

Niewątpliwą zaletę powietrznych pomp ciepła stanowi stosunkowo niski koszt ich montażu. W tym przypadku źródłem energii jest pobierane z zewnątrz powietrze. Im mniejsza różnica pomiędzy jego temperaturą a temperaturą zasilania systemu grzewczego, tym większa efektywność urządzenia i niższy pobór prądu. W zależności od sposobu transportowania energii cieplnej, możemy wyróżnić:

 • pompy ciepła powietrze-woda – energia przenoszona jest do obiegu grzewczego i zbiornika z gorącą wodą,
 • pompy ciepła powietrze-powietrze – ciepło przenoszone jest bezpośrednio do wnętrza budynku.

Co ważne, powietrzną pompę ciepła można wykorzystywać w każdych warunkach. Niemniej, z uwagi na ograniczoną efektywność (zwłaszcza w przypadku bardzo niskich temperatur zewnętrznych) budynek należy wyposażyć w dodatkowe źródło ogrzewania. Najlepiej sprawdzają się połączenia z układami niskotemperaturowymi, takimi jak ogrzewanie podłogowe.

Pompa ciepła gruntowa

Pompa gruntowa cechuje się bardzo wysoką efektywnością pracy, dzięki której tego typu urządzenie może być jedynym źródłem ciepła w budynku. Choć rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem, inwestorzy często rezygnują z niego z powodu bardzo wysokich kosztów montażu. W przypadku zastosowania wymiennika pionowego konieczne jest bowiem wykonanie głębokich odwiertów, sięgających nawet 100 metrów. Wymienniki poziome wymagają natomiast wygospodarowania dużej powierzchni pod ich instalację.

W przypadku pomp gruntowych dolne źródło ciepła stanowi – jak łatwo się domyślić – temperatura gruntu. Energia może być transportowana zarówno do obiegu grzewczego, jak i do zbiornika gorącej wody.

Wodna pompa ciepła

Pompę wodną charakteryzuje jeszcze wyższa wydajność energetyczna niż pompę gruntową. Energia cieplna pobierana jest w tym przypadku z płynących wód gruntowych. Choć urządzenie może stanowić jedyne źródło ogrzewania w budynku, dla wielu użytkowników ponownie problemem okażą się koszty inwestycyjne. W ramach zewnętrznego źródła zasilania pompy wykorzystuje się prąd, olej lub gaz.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Pompy ciepła w ofercie Onninen

Szukasz wydajnych pomp ciepła dla swoich klientów? Koniecznie zapoznaj się z asortymentem marki Vaillant, dostępnym w ofercie naszej hurtowni internetowej. Na rynku międzynarodowym producent ten jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie energooszczędnych systemów grzewczych i wentylacyjnych, które wykorzystują przede wszystkim odnawialne źródła energii. Specjalizuje się w systemach ogrzewania, chłodzenia, fotowoltaiki i rekuperacji.

Vaillant oferuje szeroki wybór pomp ciepła, które znaleźć możesz na stronie Onninen:

 • Pompa powietrze-woda typu split – zestaw składający się z modułu naściennego VWL 77/5IS, zasobnika VIH RW 300/3BR i regulatora sensoCOMFORT 720. Jako że jest to urządzenie typu split, podlega ustawie F-gazowej. Oznacza to, że jego instalacji musi dokonać osoba o odpowiednich uprawnieniach.
 • Pakiet VWL 75/5AS+VWL 78/5IS+VRC720 – to również zestaw typu split, odznaczający się podobną specyfiką jak model opisany powyżej. Odróżnia go jednak brak zbiornika ciepłej wody użytkowej.
 • Pompa powietrze-woda typu monoblok – na produkt składa się centrala grzewcza uniTOWER VIH QW 190/6E, bufor VPS R 100/1M oraz regulator sensoCOMFORT 720. Model aroTHERM plus VWL 125/6A jest urządzeniem hermetycznym, w związku z czym do jego montażu nie trzeba posiadać uprawnień F-gazowych.
 • Kompaktowa pompa powietrze-woda – to kolejny monoblok z oferty Vaillant, który cechuje się jednak zdecydowanie mniejszymi wymiarami niż ten opisany powyżej. Ma postać lekkiego modułu naściennego MEH 97/6 i również wyposażony jest w regulator sensoCOMFORT 720.

Szeroki wybór pomp ciepła Vaillant bez wątpienia pozwoli Ci wybrać urządzenie idealnie dopasowane do potrzeb Twoich klientów. Warto zachęcać ich do inwestycji w tego typu rozwiązania, ponieważ służą one nie tylko ich portfelom, ale i środowisku naturalnemu.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai