Pompa ciepła w domu jednorodzinnym po termomodernizacji

Dodano: środa, 13.01.2021


Koszty ogrzewania budynku zależą przede wszystkim od tego izolacyjności termicznej jego przegród zewnętrznych, czyli ścian, okien, dachu, podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewanymi piwnicami. W drugiej kolejności wpływ ma rodzaj zastosowanej w domu wentylacji, chociaż zapewnienie komfortu cieplnego mieszkańcom polega właśnie na ogrzewaniu powietrza w pomieszczeniach. Jaki udział ma w tym pompa ciepła? Sprawdź, jakie korzyści ma zastosowanie pompy ciepła w procesie termomodernizacji budynku.

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Pompa ciepła a termomodernizacja budynku

Jeśli chcemy ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem domu, który został wybudowany kilkadziesiąt lat temu, powinniśmy zacząć od jego termomodernizacji. By pieniądze na nią były wydane w sposób racjonalny oraz przyniosły pożądany efekt, dobrze jest najpierw wykonać audyt energetyczny domu.  Wykaże on, które elementy domu wymagają zwiększenia izolacyjności termicznej, by remontowany budynek spełniał współczesne standardy, a koszty inwestycyjne zwróciły się w niedużym odstępie czasu. 

Sprawdź pompy ciepła marki Vaillant w hurtowni Onninen

Termomodernizacja domu jednorodzinnego

Głównym celem termomodernizacji jest zmniejszenie kosztów eksploatacji związanych z ogrzewaniem budynku jednorodzinnego. Czyli zmniejszenie zapotrzebowania na moc cieplną budynku oraz wymiana źródła ciepła na bardziej efektywne.

Po wykonaniu modernizacji domu pod względem energetycznym uwzględniającym ograniczenie strat ciepła, należy pomyśleć o wymianie instalacji grzewczej. Z wielu względów korzystnie będzie, jeśli zdecydujemy się na zamontowanie powietrznej pompy ciepła, wykorzystującej odnawialne źródła energii, np. pompę powietrze -woda. Dobierając pompę ciepła należy analizować wartość która uzyskamy już po wykonaniu termomodernizacji. Pompy ciepła wykorzystują energię zmagazynowaną w powietrzu do stworzenia komfortowych warunków w domu: ciepła w zimie, przyjemnego chłodu latem i ciepłej wody przez cały rok.

Pompa ciepła ogrzewając budynek wykorzystuje energię pobraną z tzw. dolnego źródła. Jest to energia cieplna odbierana od gruntu, powietrza lub wody, nawet w bardzo niskich temperaturach. Poprzez proces termodynamiczny zachodzący w pompie ciepła energia ta jest następnie oddawana do budynku przy wyższej temperaturze. Odwracając ten proces możemy w okresie letnim odbierać ciepło od budynku i oddawać je do dolnego źródła. Dzięki temu urządzenia takie jak pompy ciepła mogą służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Siłą napędową procesu transportu tej energii jest sprężarka pompy ciepła, która jest zasilana energią elektryczną

Sprawdź pompy ciepła marki Vaillant w hurtowni Onninen

Pompa ciepła – rodzaje  

Na rynku są dostępne 3 typy urządzeń do ogrzewania domu: powietrzna pompa ciepła, wodna oraz gruntowna. Pozwalają przede wszystkim efektywnie wykorzystywać energię odnawialną. Dzielą się one ze względu na źródło, z którego pozyskiwane jest ciepło. Odpowiednio dobrana pompa ciepła pozwala na wydajne ogrzewanie budynku. 

Gruntowna pompa ciepła 

Gruntowna pompa ciepła jest najczęściej wykorzystywana w nowych budynkach. W tego typu pompach źródłem ciepła jest, jak sama nazwa wskazuje, grunt. Ten rodzaj pompy ciepła pozwala na dostarczenie ciepła do grzewczego obiegu oraz domowego zbiornika gorącej wody. Tego typu pompa wyróżnia się wysoką efektywnością i może stać się jedynym źródłem ogrzewania domu. 

Wodna pompa ciepła

Podobnie, jak gruntowna pompa ciepła, również i wodna wyróżnia się wysoką efektywnością. Jej źródłem jest ciepła woda płynąca. Również może być jedynym źródłem ogrzewania domu. Jednak jej wadą są dość wysokie koszty inwestycyjne. Decydując się na ten typ pompy ciepła, należy przygotować się na to, że zewnętrznym źródłem ciepła będzie energia elektryczna, olej lub gaz. 

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła będzie nie tylko ekonomicznie i skutecznie ogrzewać dom oraz zapewniać mieszkańcom ciepłą wodę, ale też w razie potrzeby – w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym lub klimakonwektorami – ochłodzi pomieszczenia latem.

W sytuacji gdy pompa ciepła ma również chłodzić budynek, wtedy należy wziąć pod uwagę wymaganą moc do chłodzenia pomieszczeń, która często jest wyższa niż w przypadku ogrzewania. Jednak na ogół chłodzenie nie jest wymagane we wszystkich pomieszczeniach, często nie ma konieczności stosowania jednostki wyższej mocy. Z powodzeniem można stosować w budynku jedynie instalację klimakonwektorów, działającą cały rok. Najczęściej stosowanym jednak rozwiązaniem jest łączenie systemu ogrzewania podłogowego wraz z klimakonwektorami. To rozwiązanie zapewnia wydajny i oszczędny system. 

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Montaż pompy ciepła 

Wiele osób decydując się na pompę ciepła, zastanawia się, czy możliwa jest samodzielna instalacja pompy ciepła. Biorąc pod uwagę zarówno specjalistyczną wiedzę, jaka potrzebna jest przy tego typu czynnościach, jak i bezpieczeństwo, odradzamy samodzielny montaż pompy ciepła w domach jednorodzinnych. W takim przypadku zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy fachowca. 

Pompy ciepła marki Vaillant w hurtowni Onninen


Planując termomodernizację domu warto rozważyć  również zastąpienie tradycyjnej wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) systemem wentylacji mechanicznej nawiewno - wywiewnej z odzyskiem ciepła. To rozwiązanie obniży dodatkowo koszty ogrzewania budynku oraz będzie działać przez cały rok w sposób dostosowany do potrzeb mieszkańców.

Zmiana rodzaju wentylacji jest ważna przede wszystkim dlatego, że stała wymiana powietrza w domu ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Także dlatego, że centrala wentylacyjna wyposażona jest w filtry, na których wychwytywane są zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego.

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

System wentylacji pomieszczeń mieszkalnych recoVAIR VAR zapobiega przedostawaniu się kurzu i pyłków do domu, jednocześnie odprowadzając dwutlenek węgla i wilgoć na zewnątrz.

Wywiewane powietrze przepływa przez wymiennik, w którym ciepło w nim zawarte jest przenoszone do napływającego, zewnętrznego powietrza, przy czym oba strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą.  Zewnętrzne powietrze podgrzane w ten sposób napływa do pokojów dziennych i sypialni.

 Termomodernizując dom i wymieniając w nim instalacje grzewczą i wentylacyjną, nie tylko obniżamy koszty jego eksploatacji ale również podnosimy komfort mieszkania w nim, codziennego przebywania dla nas i naszych bliskich.

Powietrzne pompy ciepła marki Vaillant

Marka Vaillant, czołowy producent systemów grzewczych i wentylacyjnych, oferuje wiele modeli powietrznych pomp ciepła o różnej mocy. Urządzania te pobierają energię zgromadzoną w powietrzu dzięki jednostce zewnętrznej montowanej przy naszym budynku. Pompy te różnią się wielkością jednostki zewnętrznej, mocą, wyglądam oraz bardzo ważnym parametrem jakim jest poziom mocy akustycznej. Jednostka zewnętrzna wyposażona w wentylator,  który podczas swojej pracy może być głośny a przez to uciążliwy. Vaillant oferuje pompy ciepłą  charakteryzujące się poziomem hałasu rzędu 28dB(A) w odległości 3 metrów co można porównać do głośności tykania zegarka! Pompy ciepła Vaillant są jedyni z najcichszych pomp ciepła na rynku.

Pompy powietrzne typu monoblok oraz split - różnice

Zasadniczą różnica jest budowa jednostki zewnętrznej. W pompach typu monoblok wszystkie elementy układu chłodniczego znajdują się w jednostce zewnętrznej która jest hermetycznie zamknięta w fabryce producenta i  nie wymaga ingerencji instalatora. Są to urządzenia szybkie w montażu. Najnowsze pompy ciepłą monoblok mogą również pracować z wyższym parametrem zasilania co może mieć znaczenie w przypadku modernizacji.

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Powietrzne pompy ciepła aroTHERM split o zróżnicowanej mocy od 3,6 do prawie 12 kW bardzo dobrze sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych domach. Są bardzo efektywne nawet wtedy, gdy temperatura powietrza obniży się do -20°C.

aroTHERM split składa się z dwóch jednostek połączonych ze sobą. Jednostka zewnętrzna może zostać zainstalowana przy ścianie domu lub na ziemi w pobliżu domu.Dzięki jednostce wewnętrznej (centrali grzewczej) - uniTOWER, która zajmuje tylko tyle miejsca co lodówka, oszczędzimy miejsce i cenną przestrzeń życiową. uniTOWER to  zintegrowany zasobnik c.w.u do przechowywania ciepłej wody, która wystarczy na codzienne potrzeby czteroosobowej rodziny.

Sprawdź pompy ciepła marki Vaillant w hurtowni Onninen

Zarówno pompy aroTHERM split jak i aroTHERM plus są jednymi z najcichszych urządzeń na rynku, więc podczas pracy są prawie niesłyszalne dla mieszkańców.

Pompa ciepła aroTHERM plus, monoblokowa pompa typu powietrze/woda  jest wyjątkowo ekologiczna, cicha i jednocześnie efektywna energetycznie. Naturalny czynnik chłodniczy w pompie o nazwie R290, jest neutralny dla środowiska, zarazem doskonale pozwala utrzymywać moc i sprawność nawet przy bardzo niskich temperaturach. W połączeniu z centralą grzewczą uniTOWER plus, pompa ciepła aroTHERM plus zapewnia olbrzymią wygodę w użytkowaniu cwu - długie prysznice i korzystanie z deszczownicy. Sprawność  a poziomie 5,4 oraz klasa wydajności energetycznej A+++, ogranicza zużycie energii przez jednostkę zewnętrzną nawet o ponad 10% w porównaniu do innych rozwiązań.

Zarówno jednostka wewnętrzna jak i zewnętrzna ma wyjątkowo niewielkie wymiary – szczególnie w porównaniu z kotłem olejowym ze zbiornikiem paliwa. Jednostka wewnętrzna ma rozmiary chłodziarki i zajmuje niewiele cennej powierzchni.

aroTERM plus to idealny wybór w projektach modernizacji. Wysoka temperatura zasilania pozwala zastąpić pompą ciepła aroTHERM plus gazowe i olejowe systemy grzewcze.

Ponadto pompa ciepła ma wbudowaną funkcję chłodzenia, przez co dodatkowa instalacja klimatyzacyjna jest zbędna.

Pompy ciepła marki Vaillant należą do najcichszych na rynku. System Sound Safe chroni użytkownika i jego sąsiadów przed hałasem. W odległości 3 metrów odgłos pracy jednostki zewnętrznej jest porównywalny z szelestem liści, więc można ją montować nawet w gęstej zabudowie szeregowej.

 Pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Zastąpienie starego kotła na paliwa stałe nowoczesną powietrzną pompą ciepła marki Vaillant, oznacza dla mieszkańców nie tylko mniejsze wydatki na utrzymanie w domu komfortowej temperatury przez cały rok i przygotowanie w nim odpowiedniej ilości ciepłej wody. Pompa ta jest też praktycznie bezobsługowa, a jej pracą steruje nowoczesny systemowy regulator pogodowy, którego ustawienia można zmieniać także wtedy, gdy jesteśmy poza domem.

Jeszcze większe oszczędności przynosi produkcja własnej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Montaż instalacji zajmuje zaledwie kilka dni i nie wymaga znacznego nakładu pracy

Vaillant oferuje w swoim portfolio nowoczesny system fotowoltaicznego auroPOWER. Zasilając własnym prądem pompę ciepła oraz inne domowe urządzenia możemy w znacznym stopniu obniżyć rachunki za zużywaną przez nie energię elektryczną.  

Sprawdź pompy ciepła marki Vaillant w hurtowni Onninen

Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai
Termometr pokojowy