Pompa ciepła zamiast kotła c.o. Jak przygotować się do takiej wymiany?

Dodano: piątek, 28.05.2021


W kolejnych województwach w Polsce wchodzą w życie uchwały antysmogowe. W wielu miejscach przepisy te zaczynają obowiązywać w tym roku. Wprowadzają obowiązek wymiany starych kotłów oraz częściowy lub całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Wśród preferowanych systemów ogrzewania wymienione są natomiast instalacje gazowe oraz odnawialne źródła energii. Jeśli czeka Cię wymiana kotła c.o. na pompę ciepła, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego pompa ciepła jest dobrym wyborem,
  • jakie trudności można napotkać podczas wymiany i jak je rozwiązać,
  • jakie pompy ciepła warto wziąć pod uwagę.

Na czym polega przewaga pompy ciepła nad kotłem c.o.?

Pompa ciepła to jedno z nowoczesnych rozwiązań stosowanych do ogrzewania budynków. Urządzenie pobiera nieograniczoną, naturalną energię z powietrza lub gruntu i zamienia ją w ciepło. Co ciekawe, może służyć także do chłodzenia pomieszczeń latem, a jednocześnie zaopatruje obiekt w c.w.u.

Pompy ciepła stanowią więc doskonałą alternatywę dla szkodliwych pieców węglowych. Nie generują odpadów, są właściwie bezobsługowe i odznaczają się bardzo cichą pracą. Pozwalają sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu i nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Jakie wyzwania możesz napotkać podczas wymiany kotła na pompę ciepła?

Instalacja pompy ciepła jest znacznie łatwiejsza w przypadku nowo powstających budynków, niż w już istniejących systemach grzewczych. Największe wyzwanie stanowi wymiana kotła w obiektach, gdzie ogrzewanie centralne pamięta jeszcze czasy PRL-u.

Jednym z podstawowych problemów, jakie można napotkać podczas montażu pompy ciepła w starej instalacji, jest konflikt z systemem wysokotemperaturowym. Urządzenie powinno pracować w znacznie chłodniejszym środowisku niż tradycyjny kocioł na paliwo stałe. Kolejne wyzwanie stanowi słaba izolacja cechująca budynki sprzed kilkudziesięciu lat. Ich zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie większe niż w przypadku nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa. Pompa pracująca w takich warunkach musiałaby osiągać bardzo wysoką moc, co zupełnie mijałoby się z celem.

Wymieniaj korzyści w OnnTop!

Jak poradzić sobie z problemami podczas instalacji pompy ciepła?

Aby cieszyć się zaletami pomp ciepła w starych budynkach, wcale nie trzeba przeprowadzać generalnego remontu i wymieniać całej instalacji. W celu określenia działań niezbędnych do wymiany źródła ciepła należy dokładnie określić roczne zapotrzebowanie energetyczne obiektu. Prawdopodobnie konieczna okaże się termoizolacja obiektu, czyli montaż szczelnych okien i drzwi oraz ocieplenie domu. W ten sposób budynek może zostać dostosowany do wydajności pompy o mocy 8 - 10 kWh.

Uniwersalnym rozwiązaniem odpowiadającym na wymagania starego budownictwa okaże się pompa ciepła powietrze-woda. Model gruntowy wymagałby bowiem wykonania problematycznych odwiertów, a wariant zasilany jedynie powietrzem wiązałby się z koniecznością montażu dodatkowego modułu przeznaczonego do ciepłej wody użytkowej.

Dostosowanie pomp ciepła do instalacji wysokotemperaturowej mogą ułatwić zintegrowane grzałki elektryczne. Ich eksploatacja wiąże się jednak ze wykorzystaniem większej ilości energii, a więc ze wzrostem rachunków za prąd. W starych systemach najczęściej montuje się więc pompy ciepła, których tolerancja na wysokie temperatury jest jak największa.

Co zrobić w przypadku kotła gazowego?

Kocioł gazowy nie jest wysoce szkodliwym źródłem ciepła, toteż ustawy antysmogowe nie zakazują jego stosowania. Niemniej, w porównaniu z pompą ciepła, jego eksploatacja wydaje się mniej opłacalna i mniej ekologiczna. Wymiana takiego pieca może więc przynieść wymierne korzyści. Niemniej, przed jej dokonaniem należy zorientować się, po jakim czasie taka inwestycja się zwróci. Kotły gazowe są bowiem zdecydowanie tańsze niż dobrze dobrane powietrzne pompy ciepła.

Jeśli zapotrzebowanie energetyczne budynku okaże się bardzo wysokie, a moc pompy ciepła niewystarczająca do jego pokrycia, zawsze można zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe. Pompa współpracuje wówczas z piecem gazowym, dzięki czemu jej eksploatacja jest tańsza. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niskiej temperatury zimą to kocioł będzie się uruchamiał - możliwości pompy zdecydowanie zatem maleją.

Jak przygotować się do zmiany pieca na pompę ciepła?

Po wykonaniu niezbędnych obliczeń, ustaleniu zapotrzebowania budynku na ciepło i zweryfikowaniu opłacalności inwestycji można przejść do przygotowania kotłowni na montaż pompy. Prace powinny obejmować następujące kroki:

  • Usunięcie starego pieca.
  • Eliminacja wyjścia zbiornika wyrównawczego (można zamienić go na naczynie przeponowe).
  • Usunięcie zaworu zabezpieczającego temperaturę powrotu kotła.
  • Eliminacja elementów instalacji pozostałych po kotle.

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności pompa ciepła może zostać zamontowana zgodnie z zaleceniami producenta. Co ważne - w przeciwieństwie do tradycyjnego źródła ciepła, nie wymaga ona dostępu do komina, więc można zainstalować ją w dowolnym pomieszczeniu.

Przegląd pomp ciepła

Aby mieć gwarancję wystarczającej mocy pompy ciepła, należy przede wszystkim zapewnić jej odpowiednie warunki eksploatacji. Duże znaczenie będzie miał także sam wybór urządzenia. Należy postawić na model o wysokiej efektywności, dostosowany do zapotrzebowania danego budynku. Poniżej przedstawiamy 3 produkty z asortymentu naszej hurtowni, które znakomicie sprawdzą się w każdym domu jednorodzinnym.

Sprawdź pompy ciepła w ofercie hurtowni!


Powietrzna pompa ciepła Immergas

To przykład jednofazowego urządzenia grzewczego z wbudowanym emaliowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Zbiornik wyposażony jest w dodatkową wężownicę, która pozwala na współpracę pompy z dodatkowym źródłem ogrzewania - na przykład takim jak instalacja fotowoltaiczna. Dzięki temu przygotowanie c.w.u. pochłania jeszcze mniej prądu. Istotnym elementem urządzenia jest także wbudowana grzałka elektryczna, wspomagająca jego pracę w przypadku niskiej temperatury.

Powietrzna pompa ciepła Galmet

To kompaktowe urządzenie powietrze-woda, świetnie nadające się do osuszania zawilgoconych pomieszczeń oraz chłodzenia ich w okresie letnim. Posiada 200-litrowy zasobnik c.w.u., który bez problemu zapewni wodę nawet 5-osobowej rodzinie. Bardzo praktyczną funkcją pompy jest sterownik dotykowy, pozwalający między innymi na wybór programu ECO, Party lub Antyzamarzanie. Daje też możliwość ustawienia czasu ogrzewania c.w.u. oraz sterowania pompą dodatkowego urządzenia grzewczego.

Powietrzna pompa ciepła Atlantic

To źródło ciepła wyposażone w zasobnik ciepłej wody użytkowej o imponującej pojemności 190 litrów. Cechuje się bardzo wysokim współczynnikiem efektywności, zaawansowanym systemem sterowania, zintegrowanym systemem grzałek czy automatyczną funkcją ochrony antybakteryjnej.

Zadbaj o ekonomiczne ogrzewanie z hurtownią Onninen!

Dzięki powyższym wskazówkom z łatwością przygotujesz się do pracy nad instalacją cieplną w budynku. Wydajne pompy ciepła znajdziesz z kolei w asortymencie naszej hurtowni.

Pompa ciepła powietrze woda
Pompa ciepła powietrze powietrze
Pompa ciepła monoblok
Pompa ciepła do basenu
Pompa ciepła Panasonic
Pompa ciepła cwu
Pompa ciepła Kaisai