Pompa obiegowa a cyrkulacyjna. Co trzeba wiedzieć o obu rozwiązaniach?

Dodano: czwartek, 23.12.2021


Pompy obiegowe i pompy cyrkulacyjne to hydrauliczne maszyny przepływowe, które służą do wymuszania obiegu cieczy w układach zamkniętych. Jako że jedne i drugie pełnią te same funkcje, wielu użytkowników może zastanawiać się nad tym, co je właściwie różni. W naszym poradniku odpowiemy więc na pytanie, jak działają pompy obiegowe oraz cyrkulacyjne i gdzie znajdują zastosowanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na jakiej zasadzie działają pompy obiegowe i cyrkulacyjne,
  • gdzie stosuje się pompy cyrkulacyjne, a gdzie obiegowe,
  • czym różnią się pompy cyrkulacyjne od obiegowych.

Pompy cyrkulacyjne - jak działają?

Pompa cyrkulacyjna to urządzenie służące do tłoczenia wody o podwyższonej temperaturze w systemach odpowiedzialnych za przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Ma za zadanie utrzymywać stałe ciśnienie i temperaturę cieczy we wszystkich punktach układu. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w budynkach jedno- czy wielorodzinnych, jak i w obiektach przemysłowych, gospodarstwach rolnych oraz przestrzeniach użyteczności publicznej. Jednym słowem, pompy cyrkulacyjne stosuje się wszędzie tam, gdzie niezbędny jest stały dostęp do ciepłej wody.

Sprawdź pompy cyrkulacyjne Grundfos w hurtowni Onninen

Pompa cyrkulacyjna przystosowana jest do pracy w środowisku czystym, nieagresywnym chemicznie i wolnym od zanieczyszczeń. Wytwarzane przez nią ciśnienie pozwala jedynie na pokonanie oporów instalacji, ale nie na podnoszenie wody na duże wysokości. Urządzenie tego typu najczęściej wykonane jest ze stali nierdzewnej, mosiądzu czy brązu, dzięki czemu może bez problemów pracować z wodą o wysokich temperaturach.

Na rynku spotkasz się z wieloma różnymi rodzajami pomp cyrkulacyjnych. Wśród dostępnych wariantów znajdziesz między innymi pompy jedno- lub trójfazowe, monoblokowe, bezobsługowe czy sterowane elektronicznie.

Dzięki pompie cyrkulacyjnej medium cały czas krąży w instalacji. Sprawia to, że ciepła woda dostępna jest od razu w chwili odkręcenia kranu, niezależnie od liczby miejsc jej poboru. Urządzenie sprzyja więc oszczędzaniu wody, co czyni je rozwiązaniem ekonomicznym i przyjaznym środowisku. Co więcej, pompa tego typu cechuje się bardzo długim okresem eksploatacji, a jej montaż jest stosunkowo łatwy i szybki.

Pompy obiegowe – jak działają?

Pompa obiegowa jest powszechnie stosowanym urządzeniem, służącym do wymuszania obiegu wody w zamkniętych systemach centralnego ogrzewania. Montuje się ją między innymi w instalacjach płaszczyznowych, solarnych czy klimatyzacyjnych. Podobnie jak cyrkulacyjna, świetnie sprawdzi się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w zakładach przemysłowych czy obiektach użyteczności publicznej.

Sprawdź pompy cyrkulacyjne Grundfos w hurtowni Onninen

Konstrukcja pomp obiegowych obejmuje specjalny wirnik, odpowiedzialny za zwiększanie momentu pędu w trakcie tłoczenia wody w taki sposób, aby docierała ona równomiernie do wszystkich wymienników w budynku. Dzięki temu ciśnienie przepływu medium zostaje utrzymane, więc każde pomieszczenie otrzymuje wymaganą ilość ciepła. Zastosowanie pompy obiegowej zabezpiecza ponadto kocioł c.o. i eliminuje konieczność jego montażu poniżej poziomu odbiorników. Gwarantuje to większą elastyczność na etapie projektowania układu, ponieważ piec może znaleźć się na przykład na piętrze, a nie tylko w piwnicy.

Z uwagi na pracę w bardzo wymagających warunkach pompy obiegowe wykonuje się z wysoce odpornych materiałów, takich jak stal nierdzewna, mosiądz, żeliwo czy wytrzymałe tworzywa sztuczne. Obecne na rynku modele przystosowane są do wymagań większości dostępnych kotłów. Bywają ponadto wyposażone w (ręczną bądź automatyczną) funkcję trzy- lub czterostopniowej regulacji prędkości obrotów silnika.

Pompa obiegowa a cyrkulacyjna – co je różni?

Choć może wydawać się, że pompy cyrkulacyjne i obiegowe pełnią dokładnie tę samą funkcję, powyższe opisy wyraźnie tłumaczą, na czym polega główna różnica pomiędzy nimi. O ile te pierwsze znajdują zastosowanie w instalacjach ciepłej wody użytkowej, te drugie montuje się w systemach centralnego ogrzewania. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru pomp, ponieważ stosowanie ich niezgodnie z przeznaczeniem może skutkować niewydajną pracą urządzenia, a nawet jego trwałym uszkodzeniem.

Sposób zastosowania to najważniejsza różnica pomiędzy pompami cyrkulacyjnymi i obiegowymi, z której wynikają jednak inne kontrasty. Odmienny sposób eksploatacji decyduje na przykład o materiałach, z jakich wykonywane są urządzenia. Modele przeznaczone do instalacji c.w.u. powinny być przede wszystkim odporne na korozję (stąd wykorzystanie stali nierdzewnej czy brązu). Jako że tłoczą wodę pitną, muszą również posiadać odpowiednie atesty. Mniejsze wymagania cechują pompy przeznaczone do instalacji c.o., których korpusy produkuje się na przykład z żeliwa.

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w ofercie Onninen

Jeśli szukasz pompy cyrkulacyjnej lub obiegowej na potrzeby instalacji wykonywanej u swojego klienta, koniecznie zapoznaj się z asortymentem marki Grundfos, dostępnym w Onninen. To pochodzący z Danii, największy na świecie producent pomp. Każdego roku dostarcza na rynek ponad 16 milionów urządzeń tego typu, czuwając jednocześnie nad ich jakością i niezawodnością.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Szeroki asortyment pomp cyrkulacyjnych i obiegowych, dostępnych w naszej hurtowni internetowej, pozwoli Ci z łatwością dobrać rozwiązania idealnie dostosowane do potrzeb Twoich klientów. W ofercie Onninen znajdziesz między innymi takie produkty jak:

  • Pompa cyrkulacyjna Grundfos ALPHA 2 model E – producent określa mianem najbardziej energooszczędnej na rynku. Wyposażona jest w system jednokierunkowej komunikacji radiowej, pozwalający na sprawne i efektywne równoważenie ciśnienia i temperatury wody w instalacji.
  • Pompa cyrkulacyjna Grundfos COMFORT 15-14 BA PM – kolejny przykład pompy znajdującej zastosowanie w instalacjach c.w.u. Wykonana została ona z mosiądzu i wyposażona w 1,5-metrowy przewód z wtyczką, na stałe połączony z urządzeniem.
  • Pompa cyrkulacyjna Grundfos Model UP 20-15N – bezdławicowa pompa cyrkulacyjna z mokrym wirnikiem silnika, uszczelniona dwiema uszczelkami spoczynkowymi. Wykonana jest ze stali nierdzewnej i wyposażona w wał oraz łożysko oporowe z ceramiki. Jej wirnik odznacza się wysoką odpornością na korozję.
  • Pompa obiegowa Grundfos ALPHA 1L – wysokosprawna bezdławicowa pompa obiegowa, przeznaczona do wszystkich rodzajów instalacji grzewczych ze zmiennym natężeniem przepływu. Wykonana została z żeliwa.
  • Pompa obiegowa Grundfos MAGNA1 – elektroniczna pompa przeznaczona do różnego rodzaju instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Stanowi podstawowe rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w prostych systemach. Podobnie jak ALPHA 1L, wykonana jest z żeliwa.
  • Pompa obiegowa Grundfos MAGNA3 – jedna z dużych pomp obiegowych, służących do optymalizacji pracy systemów c.o. Wyposażona jest w urządzenia komunikacyjne oraz silniki z elektroniczną regulacją prędkości obrotowej. Dzięki zaawansowanym technologiom pompa automatycznie monitoruje stan instalacji grzewczej i konfiguruje ustawienia, dopasowując swoje parametry do aktualnego zapotrzebowania.

To tylko kilka przykładów pomp obiegowych i cyrkulacyjnych z oferty Grundfos, które znaleźć możesz w hurtowni instalacyjnej Onninen. Zobacz, co jeszcze czeka na Ciebie w naszym asortymencie, i dobierz idealne rozwiązania dla swoich klientów!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Pompa obiegowa
Pompa obiegowa Wilo
Pompa obiegowa Grundfos
Pompa obiegowa Ibo
Pompa obiegowa do wody
Lfp pompa obiegowa
Pompa obiegowa cwu