Poprawa ciągu w kominie: Obrotowa nasada kominowa

Dodano: wtorek, 22.08.2023


Nasady kominowe są coraz częściej stosowanymi rozwiązaniami w nowym budownictwie, a także w obiektach, w których konieczne jest poprawienie ciągu kominowego i tym samym bezpieczeństwa mieszkańców. Jakie korzyści wiążą się z wykorzystaniem obrotowej nasady kominowej? I jak dobrać odpowiednią?

Obrotowa nasada kominowa na tle nieba

Sprawdź obrotowe nasady kominowe w hurtowni Onninen

Jakie korzyści daje Obrotowa nasada kominowa?

Nasady kominowe to urządzenia, które pozwalają zapewnić maksimum bezpieczeństwa mieszkańcom budynku. Montowane są u szczytu komina, gdzie są ostatnim elementem w układzie odprowadzania spalin w układzie kominowym. W Polsce, w niektórych regionach zainstalowanie osłon jest wręcz obowiązkiem. Dzieje się tak na Pomorzu i w górskich rejonach na południu kraju, gdzie wiatry są zdecydowanie silniejsze niż w innych obszarach kraju. Ze względu na swoją budowę oraz możliwość wykonania ruchu obrotowego, nasada komina ustawia się w zależności od kierunku wiatru, dzięki temu zapobiega wdmuchiwaniu spalin do komina.

Nasada obrotowa aluminiowa Prodmax fi 150mmEliminacja zjawiska tzw. ciągu wstecznego jest jedną z najważniejszych zalet stosowania obrotowej nasady kominowej. Dodatkowo pozwalają wzmocnić ciąg kominowy, a także zabezpieczają wnętrze komina przed przedostawaniem się do niego niepożądanych elementów, jak gałęzie, liści itp., które mogłyby wpłynąć na drożność. Dodatkowo wykorzystanie obrotowej nasady pozwala zabezpieczyć wnętrze komina również przed wilgocią - deszczem i śniegiem, które wpływają negatywnie na ciąg kominowy.

Obrotowa nasada kominowa to rozwiązanie i praktyczne, którego montaż warto rozważyć, aby poprawić ciąg kominowy, zapewnić bezpieczeństwo domownikom oraz zoptymalizować ogrzewanie obiektu.

Jak dobrać odpowiednią nasadę obrotową kominową?

Żeby nasada kominowa spełniała swoją rolę musi być odpowiednio dopasowana. Głównym czynnikiem decydującym o wyborze jest rodzaj komina, na jakim zostanie ona zamontowana, a dokładniej - zależy od rodzaju przewodów kominowych. Materiał z jakiego są wykonane musi być przystosowany do warunków, w jakich będzie działać nasada.

Dla przewodów dymowych i spalinowych stosuje się głównie blachy chromoniklowane kwasoodporne lub żaroodporne. Blachy ocynkowane to materiał, który sprawdzi się w przypadku kominów wentylacyjnych. Kolejnym czynnikiem, jakie należy wziąć pod uwagę jest odpowiednie dopasowanie średnicy nasady, aby była ona tożsama ze średnicą przewodu kominowego.

Dobierając odpowiednie produkty należy pamiętać, że to od nich zależy bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku. Z tego względu najlepiej jest stawiać na rozwiązania sprawdzone, przygotowane przez znanych producentów, posiadające odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i gwarancję prawidłowego działania.

Obrotowe nasady kominowe w hurtowni Onninen

Wybierając odpowiednie rozwiązanie dla swojego domu należy postawić na sprawdzone i solidne rozwiązania, jakie dostępne są w hurtowni instalacyjnej Onninen.

Jednym ze znajdujących się w ofercie produktów jest nasada obrotowa aluminiowa Prodmax fi 150mm, dostępne modele różnią się od siebie średnicą otworu. Dzięki temu można optymalnie wybrać produkt do rozmiaru komina. To rozwiązanie dedykowane dla kominów wentylacyjnych. Kuliste i podłużne pomagają zapewnić odpowiedni ciąg kominowy. Mechanizm działania zależny jest od wytwarzanego podciśnienia w ciągu wentylacyjnym, co skutecznie zapobiega tzw. ciągowi wstecznemu. Rozwiązania te świetnie chronią również przed opadami atmosferycznymi wnętrze komina. Przygotowane przez firmę Prodmax, która cieszy się zaufaniem nawet najbardziej wymagających klientów.

Nasada obrotowa kwasoodporna Prodmax fi 150mmAlternatywą dla modeli aluminiowych są nasady aluminiowe kwasoodporne Prodmax fi 150mm. Wykonane są z blachy odpornej na wysoką temperaturę, a także niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Nasady kwasoodporne stosowane są, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom budynku. Cechą charakterystyczną nasad obrotowych jest to, że obracają się wyłącznie w jedną stronę, pod wpływem działania wiatru.

Dostępne w sprzedaży nasady obrotowe wyposażone są dodatkowo w specjalnie dopasowane nakładki, których zadaniem jest ułatwienie zamocowania urządzenia. Dodatkowym atutem jest to, że zapewnia ono odpowiednią stabilność całego zestawu, nawet przy wyjątkowo intensywnych podmuchach wiatru. Wybierając sprawdzone rozwiązania można zoptymalizować domowe ogrzewanie, przez eliminację cofania spalin.

Sprawdź obrotowe nasady kominowe w hurtowni Onninen

Rura kominowa
Rozeta kominowa
Obejma kominowa
Komin systemowy