Poprawne łączenie i zabezpieczanie przewodów wysokiego napięcia

Dodano: czwartek, 28.11.2024


Sieć wysokiego napięcia (WN, w Polsce o napięciu 110 kV) służy do przesyłania energii elektrycznej na znaczne odległości pomiędzy elektrownią a sieciami rozdzielczymi. Instalacje elektryczne wysokiego napięcia wykorzystują specjalistyczne kable elektroenergetyczne o dużej powierzchni i niskiej rezystancji. Do łączenia kabli elektroenergetycznych WN służą różne technologie. W tym artykule skupiliśmy się na poprawnym łączeniu i zabezpieczaniu przewodów wysokiego napięcia.

Kable elektroenergetyczne wysokiego napięcia na bębnach drewnianych

Sprawdź przewody do linii napowietrznych w hurtowni Onninen

Dobór rodzaju łączenia w zależności od rodzaju kabla

System energetyczny w Polsce opiera się na:

  • liniach napowietrznych - przewody do linii napowietrznych prowadzone są nad poziomem gruntu na specjalnych słupach;
  • liniach kablowych – izolowane kable prowadzone są pod ziemią, często w rurach lub kanałach kablowych, stosowane są tutaj kable wielożyłowe, wiązki kabli jednożyłowych oraz zestawy różnych kabli i przewodów połączonych równolegle.

Przewód Elpar L 150 37x2,26 Dt napowietrzny L-150 37X2,26Jakie są zasady doboru przewodów do danej instalacji elektrycznej? Trzeba wziąć pod uwagę: napięcie, materiał oraz przeznaczenie. Kable i przewody wysokiego napięcia występują w różnych typach. Najpopularniejszym wariantem są przewody zasilające. Dzielą się one na kable podziemne, podmorskie i napowietrzne.

W zależności od:

  • rodzaju kabla (zasilający, prądowy, elektryczny itp.),
  • przekroju przewodu,
  • ilości żył (drut, linka),
  •  należy zastosować odpowiednie łączenie przewodów.

Śrubowe połączenia przewodów wysokiego napięcia

Połączenia śrubowe to sposób na mocne i stabilne łączenie kabli wysokiego napięcia w elektrowniach, podstacjach czy połączeniach linii przesyłowych. Regulowana śruba umożliwia precyzyjne dopasowanie złącza do średnicy przewodu, co przekłada się na niezawodność i bezpieczeństwo połączenia w razie wysokiego napięcia. W systemach połączeń śrubowych często znajduje się zacisk stalowy lub wykonany ze stopu miedzi z torem prądowym ze stopu miedzi. Otrzymane połączenie ma trwały charakter.

Zastosowanie muf kablowych a łączenie przewodów wysokiego napięcia

Mufy kablowe (żywiczne) to popularne, wszechstronne elementy, służące do łączenia i naprawy przewodów. Zapewniają niezawodne, elektryczne i mechaniczne połączenia o właściwościach dorównujących właściwościom kabla. Są niezwykle łatwe w montażu. Konstrukcja mufy różni się w zależności od napięcia znamionowego, typu kabla, ilości i przekroju żył oraz technologii wykonania. W praktyce najczęściej stosowane są mufy przelotowe, które łączą odcinki tego samego typu kabla oraz mufy przejściowe, łączące różne rodzaje kabli. Mufy kablowe mogą być wykonane w rozmaitych technologiach: taśmowej, termokurczliwej, zimnokurczliwej czy zalewanej. Na rynku dostępne są także modele nasuwane.

Przewód napowietrzny Elpar AFL-6 120 AFL-6-120Mufy żywiczne znajdują zastosowanie zarówno w instalacjach wysokiego, jak i niskiego napięcia. Dzięki wykonaniu z żywicy poliuretanowej, mufa kablowa jest odporna na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz działanie agresywnej chemii. Często oferuje podwyższony stopień szczelności, zapewniając maksymalną ochronę przed wodą i wilgocią – nawet w sytuacji ciągłego zanurzenia. Przy użyciu mufy kablowej żywicznej można połączyć rozmaite kable i przewody, m.in. zasilające, prądowe i elektryczne, w tym izolowane o szerokim zakresie przekrojów, z dowolną ilością żył.

Łączenie przewodów za pomocą mufy kablowej polega na ich włożeniu do specjalnej złączki i wypełnieniu żywicą. Gdy żywica zastygnie, powstaje solidne, trwałe i szczelne połączenie elektryczne, pozwalające na bezpieczne i wydajne działanie instalacji elektrycznej – także pracującej w trudnych warunkach środowiskowych. Montaż mufy żywicznej jest szybki i prosty, co pozwala fachowcom zaoszczędzić sporo czasu podczas wykonywania instalacji elektrycznej wysokiego napięcia. 

Zastosowanie złączek listwowych

Kabel energetyczny NKT AsXSn(NFA2X) 1kV 4x120 RMV 417030004Złączki listwowe (inaczej szynowe) znajdują zastosowanie w łączeniu żył miedzianych i aluminiowych przewodów elektroenergetycznych, zarówno drutowych, jak i linkowych. Ich korpus zwykle wykonany jest z tworzywa sztucznego o właściwościach samogasnących i o wysokiej wartości napięcia przebicia . Materiał ten charakteryzuje się świetną wytrzymałością oraz odpornością na termiczne starzenie się i wibracje. Złączki listwowe umożliwiają przemyślaną segregację okablowania w rozdzielnicach i szafach sterowniczych, zapewniając porządek w obrębie instalacji, a co za tym idzie - jej bezproblemowe kontrole, serwis i ewentualne modyfikacje. W zależności od koloru złączki listwowej, będzie ona posiadać inne przeznaczenie.

Wszystkich profesjonalistów, którzy zajmują się projektowaniem, wykonywaniem lub serwisowaniem instalacji elektrycznych, a także właścicieli sklepów i małych hurtowni elektrycznych oraz firm budowlano-remontowych, zapraszamy do zapoznania się z ofertą hurtowni elektrycznej Onninen. W naszym asortymencie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do stworzenia nowoczesnej, trwałej i niezawodnej instalacji elektrycznej. Dostarczamy różnego rodzaju kable i przewody – łącznie ponad 50 tys. produktów! Oferujemy osprzęt elektroinstalacyjny czołowych, polskich i zagranicznych producentów. Specjaliści Onninen służą pomocą przy doborze przewodów wysokiego napięcia. 

Sprawdź przewody do linii napowietrznych w hurtowni Onninen