Powiedz stop twardej wodzie! Zainwestuj w system zmiękczania wody i przedłuż żywotność sprzętów AGD

Dodano: piątek, 23.09.2022


Pralka ma zaledwie kilka lat… i już nie daje rady? Często nie jest to wina technologii ani sposobu użytkowania, ale płynącej w rurach wody. Wyjaśniamy, w jaki sposób woda o wysokiej zawartości wapnia może uszkodzić urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak pralki, zmywarki lub grzejniki, oraz jak uniknąć kosztownych napraw w przyszłości.

Zmiękczacze wody BWT

Z tego artykułu dowiesz się:

  • z czego wynika twardość wody,
  • jaki ma ona wpływ na instalację wodną i sprzęt AGD,
  • jak przeciwdziałać problemom powodowanym przez twardą wodę.

Twarda woda – źródło problemów

Przez rury instalacji wodnej budynku mieszkalnego codziennie przepływają tysiące litrów wody. Jeżeli ta woda jest twarda, może to przysparzać wielu problemów. Twarda woda ma wysoką zawartość substancji tworzących kamień – im twardsza woda, tym bardziej wapienna. Zgodnie z obliczeniami firmy BWT, przez instalację wodną przeciętnego domu jednorodzinnego co roku przepływa ok. 60 kg wapnia. Kiedy choćby jego niewielka część osadzi się w rurach, może to powodować ich zapychanie oraz zakamienienie sprzętu gospodarstwa domowego podłączonego do instalacji wodnej. To wszystko ma kosztowne następstwa.

Możliwe skutki oddziaływania wapnia na rury i urządzenia:

  • zwiększone zużycie energii, a tym samym wyższe wydatki;
  • nakład pracy i koszty związane z odkamienianiem pralki, zmywarki i innych urządzeń;
  • przedwczesne zużycie sprzętu gospodarstwa domowego i wynikające z tego koszty naprawy;
  • całkowita awaria urządzeń gospodarstwa domowego lub sanitarnych i koszty wymiany idące w tysiące złotych.

Sprawdź pełną ofertę produktów BWT do uzdatniania wody

Wapń zapewnia zarazkom doskonałe warunki rozwoju

Zmiękczacz wody BWT AQUADIAL 25

Nie tylko urządzenia gospodarstwa domowego mogą zostać uszkodzone przez kamień. Osady wapienne w rurociągach z ciepłą wodą stanowią idealną pożywkę dla bakterii, takich jak legionella. Wilgotne, ciepłe środowisko szczególnie sprzyja ich namnażaniu. Jeśli bakterie zostaną wykryte w wodzie pitnej, cała instalacja wodna musi zostać zdezynfekowana i, jeśli to konieczne, przebudowana, aby zapobiec ponownemu atakowi drobnoustrojów. Długofalowa ochrona przed kamieniem sprzyja więc także zapobieganiu rozwojowi flory bakteryjnej i pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Postaw na zmiękczacz wody i chroń sprzęty AGD przed przedwczesnym zużyciem

Aby chronić rury i urządzenia przed osadzaniem się kamienia, zaleca się zmiękczanie wody. W procesie wymiany jonowej środki zmiękczające wodę, takie jak systemy BWT, wchodzą w reakcję z substancjami wpływającymi na twardość wody i zastępują je jonami sodu. W ten sposób twarda woda zamienia się w jedwabiście miękką i perłową, która chroni urządzenia domowe przed przedwczesnym zużyciem spowodowanym osadzaniem się kamienia, a tym samym wydłuża ich żywotność.

Zmiękczanie wody zmniejsza koszty zużycia energii

Systemy zmiękczania wody nie tylko przedłużają żywotność urządzeń gospodarstwa domowego, ale także przyczyniają się do zwiększenia ich efektywności i wydajności energetycznej. Sprawdza się to szczególnie w przypadku urządzeń podgrzewających wodę, takich jak kotły lub pralki. Dzieje się tak, ponieważ kamień zmniejsza przewodzenie ciepła, a osadza się przede wszystkim – jak na ironię – w miejscach, które są jego przekaźnikami. Grzałka pralki lub wymiennik kotła grzewczego są  więc prawdziwymi „magnesami” przyciągającymi osady wapienne.

Utrudnione przewodzenie ciepła przekłada się oczywiście na wzrost zużycia energii. Już dwumilimetrowa warstwa kamienia na grzałce kotła lub wymiennika ciepła może zwiększyć zużycie energii nawet o 20 procent. Miękka woda ma niską zawartość wapnia i zapewnia wydajniejsze działanie urządzeń grzewczych, co jest jednocześnie korzystne dla środowiska.

Jaki zmiękczacz do wody wybrać?

Zmiękczacz dwukolumnowy BWT EUROSOFT E91Skoro wiemy już, jakie mogą być konsekwencje odkładania się osadów w instalacji wodnej i urządzeniach gospodarstwa domowego i jak temu przeciwdziałać, czas przedstawić kilka konkretnych rozwiązań:

  • Zmiękczac jednokolumnowy BWT RONDOMAT 29 NXT 1450 – zmiękczacz jednokolumnowy ze sterownikiem elektronicznym do wody zimnej. Pozwala na dostawę wody zarówno zmiękczonej całkowicie, jak i częściowo za pomocą dodatkowego zaworu regulacji twardości wody. Zbudowany z materiałów najwyższej jakości, odpornych na korozję, zapewniających trwałość oraz bezawaryjną pracę urządzenia. Nieczuły na zakłócenia spowodowane okresowymi brakami napięcia. Wymienniki jonitowe wypełnione atestowaną, wysoko wydajną żywicą jonowymienną o długiej żywotności. Atest PZH.
  • Zmiękczacz dwukolumnowy BWT EUROSOFT E91 DWZ 40 SXT – zmiękczacz dwukolumnowy sterowany objętościowo elektronicznie, pracujący w systemie wahadłowym. Zapewnia nieprzerwaną dostawę wody. Pozwala na dostawę wody zmiękczonej zarówno całkowicie, jak i częściowo. Kompaktowa budowa umożliwia montaż nawet w małych pomieszczeniach. Zbudowany z materiałów najwyższej jakości, nieczuły na zakłócenia spowodowane okresowym brakiem napięcia. Wymienniki jonitowe wypełnione atestowaną, wysoko wydajną żywicą jonowymienną o długiej żywotności. Atest PZH.
  • Stacja uzdatniania wody BWT AQUADIAL 25 - jednokolumnowy zmiękczacz sterowany objętościowo, zaprojektowany specjalnie dla domów oraz obiektów usługowych. Fabrycznie zaprogramowany w celu łatwego uruchomienia. Urządzenie wyposażone w wielodrogowy zawór sterujący kontrolą mikroprocesorową, z proporcjonalną regeneracją złoża, zawór podmieszania do regulacji twardości, kolumnę jonowymienną, kolano przelewowe, wąż wody popłucznej oraz tabletkowy tester twardości ogólnej. Z atestem PZH.

Sprawdź pełną ofertę produktów BWT do uzdatniania wody

Test twardości wody
Odkamieniacz do rur wody pitnej