Powody, przez które grzejnik nie grzeje

Dodano: poniedziałek, 12.02.2024


Pierwsze objawy awarii systemu grzewczego pojawiają się z nadejściem chłodów i nie jest to sytuacja wyjątkowa. Co więcej, nie jest też tragedią, pod warunkiem zachowania spokoju i systematyczności. Pamiętajmy, że dla poprawnego funkcjonowania grzejników wymagana jest korelacja wielu czynników, występujących jednocześnie, z czego szczelność zaliczana jest do podstawowych. Co zrobić, kiedy grzejnik przestaje grzać? Sprawdź, jakie są główne powody zimnych grzejników? Czym jest zapowietrzenie grzejnika?

Instalator naprawia żeliwny grzejnik w salonie

Sprawdź grzejniki w hurtowni Onninen

Co, jeśli tylko jeden grzejnik nie grzeje? 

Przyczyn tego zjawiska może być zaskakująco wiele, a w wielu przypadkach dochodzi do usterki z powodów niewłaściwego ustawienia regulatorów i zaworów.

 • Przyczyny braku ogrzewania w jednym grzejniku:
 • Zakręcony zawór odpływowy;
 • Uszkodzony lub źle dobrany zawór termostatyczny;
 • Złe wyregulowanie nastawy wstępnej w zaworze termostatycznym;
 • Zapowietrzenie grzejnika;
 • Zabrudzenia wewnątrz grzejnika;
 • Cieknący kaloryfer;
 • Niskie ciśnienie w instalacji grzewczej;
 • Błędy montażowe grzejnika lub instalacji;

Zakręcony zawór odpływowy 

Zawór odpływowy (zawór powrotny) usytuowany jest zwykle w dolnej części kaloryfera. Służy do odprowadzania wody z grzejnika i w pewnym sensie odpowiada za cały obieg wody w układzie. Zawór zamknięty ogranicza przepływ wody, co w efekcie zmniejsza temperaturę grzania.

Po zdjęciu nakładki maskującej można samodzielnie odkręcić zawór, czasem wymaga to użycia klucza imbusowego. Zabieg ten sprawia, że ogrzewanie ponownie funkcjonuje poprawnie.

Uszkodzony lub źle dobrany zawór termostatyczny 

Grzejnik kanałowy Regulus QUATTROVENT 100/250/300/230V, L=2750O niewłaściwym doborze zaworu termostatycznego może świadczyć fakt, że poziom grzania nie odpowiada wskazaniom na termostacie. Bywa, że zawór ustawiony w pozycji „1” daje intensywniejszy efekt grzania, aniżeli np. pozycja „3”.

Nieco gorzej jest, jeśli nawet maksymalne odkręcenie głowicy termostatu nie powoduje efektu nagrzanego kaloryfera. W takiej sytuacji prawdopodobnie dochodzi do zbyt mocno wciśniętej iglicy, zamontowanej wewnątrz termostatu. Zaradzić temu powinno odkręcenie głowicy i wysunięcie mechanizmu za pomocą kombinerek.

Złe wyregulowanie nastawy wstępnej w zaworze termostatycznym

Nastawa wstępna stosowana jest najczęściej przy instalacjach zamkniętych. Znaleźć ją można pod gałką termostatu. Pełni funkcję regulatora obiegu wody w grzejniku, przy czym tłumienie bądź zwiększenie przepływu ciepłej wody odbywa się poprzez zmianę poziomu ustawienia nastawy.

Zapowietrzenie grzejnika 

To jedna z najczęstszych przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania grzejnika, przy czym zapowietrzenie należy traktować jako zjawisko naturalne, a nie wynik usterki kaloryfera. W praktyce można stwierdzić, że wszystkie grzejniki podlegają temu procesowi.

Zapowietrzanie grzejnika jest wynikiem przedostania się powietrza do wnętrza układu ogrzewania. Na występowanie tego zjawiska szczególnie narażone są instalacje otwarte, a wiąże się to z tym, że naczynie wzbiorcze ma stały kontakt z powietrzem. Dodatkowo grzejniki zapowietrzają się poprzez nieszczelność innych elementów instalacji grzewczej (rurki, zawory, pompy).

Zabrudzenia wewnątrz grzejnika 

Gromadzące się wewnątrz grzejnika osady w postaci rdzy czy kamienia skutecznie zakłócają swobodny przepływ medium. W takim przypadku niezbędne przepłukanie kaloryfera.

Cieknący kaloryfer 

Nieszczelne zawory, uszkodzone żeberka lub cieknące połączenia to kilka przyczyn powodujących cieknięcie ze zbiornika grzewczego i instalacji. W wielu przypadkach wystarczy wymiana zaworu lub uszczelek, niekiedy konieczny jest zakup i montaż nowego grzejnika.

Niskie ciśnienie w instalacji grzewczej 

Zbyt niskie ciśnienie powoduje, że ciepła woda nie jest w stanie przedostać się do obiegu. W budynku jednorodzinnym istnieje możliwość samodzielnego zwiększenia ciśnienia. W budynkach wielorodzinnych usterkę należy zgłosić do zarządcy budynku, który powinien interweniować w ciepłowni.

Błędy montażowe grzejnika lub instalacji 

W sytuacji, w której żadna z wymienionych usterek nie ma miejsca, powodem awarii grzejnika może być błąd w jego montażu. Jedynym rozwiązaniem jest ponowna instalacja grzejnika, ze szczególnym uwzględnieniem usytuowania zaworów: odpływowego i rozprowadzającego.

Sprawdź grzejniki w hurtowni Onninen

Dlaczego grzejnik jest zimny na dole?

Różnica pomiędzy temperaturą odczuwalną w dolnej i górnej części grzejnika jest spowodowana najczęściej zapowietrzeniem kaloryfera. Zbyt duża ilość powietrza w układzie obniża poziom ciśnienia wody, a tym samym zmniejsza wydajność energetyczną układu. Powodem może być uszkodzenie niektórych części i wyciek wody.

Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy ostatni grzejnik w układzie przestaje grzać. Należy wówczas wymusić obieg wody poprzez maksymalne przekręcenie gałki termostatu przy jednoczesnym zakręceniu pozostałych grzejników. Jeśli grzejnik w dalszym ciągu nie funkcjonuje równomiernie, należy go zdemontować i przepłukać.

Dlaczego grzeje tylko jedno żeberko w grzejniku?

Grzejnik Purmo Narbonne VT 34 H=286 L=1600Sytuacja jest analogiczna do wcześniej opisanej. Można jedynie dodać, iż dzieje się tak w przypadku, kiedy zasilanie oraz powrót podpięte są do grzejnika po tej samej stronie. Medium grzewcze przepływa wyłącznie przez żeberka umiejscowione w pobliżu podłączeń (zasilania/powrotu) i tylko tam odczuwalny jest efekt ciepła. W celu sprawdzenia poprawności działania instalacji warto zwiększyć przepływ wody do maksimum.

Jak rozpoznać, że grzejnik jest zapowietrzony?

Zapowietrzenie grzejnika jest stosunkowo proste do usunięcia. Do głównych przyczyn wystąpienia tego zjawiska zaliczamy:

 • Przedostanie się w obrąb kaloryfera cząstek powietrza;
 • Nieszczelność instalacji.
 • Nieprawidłowości występujące podczas napełniania układu centralnego ogrzewania.

O zapowietrzeniu grzejnika może świadczyć stosunkowo głośne bulgotać lub szum. Dodatkowo niepokojącym sygnałem jest nierównomierne nagrzewanie się kaloryfera (górna część jest zimna, dolna ciepła) oraz wyraźny spadek wydajności cieplnej całego urządzenia.

Dlaczego grzejnik nie grzeje mimo odpowietrzenia?

Najczęściej grzejnik nie grzeje mimo odpowietrzenia na skutek niewystarczającego ciśnienia medium grzewczego. W instalacji jest za mało wody, co może być efektem przecieków i nieszczelności elementów instalacji grzewczej.

Aby to sprawdzić, można posłużyć się manometrem, którego wskaźnik powinien zatrzymać się w obszarze wskazującym optymalną liczbę barów. Ciśnienie zbyt niskie wymaga interwencji, w postaci uzupełnienia wody w układzie i odpowietrzenia grzejników. Mieszkańcy bloków powinni zgłosić usterkę do zarządcy budynku.

Grzejniki w hurtowni Onninen

Grzejniki oprócz funkcji grzewczych mogą też stanowić atrakcyjną i niebanalną ozdobę. Postaramy się wskazać Państwu najpopularniejsze modele grzejników, zarówno pod kątem designu, jak i wydajności.

Grzejnik dekoracyjny PURMO Kos V22 H=2100 L=750, 2903W, biały RAL9016Jest to pionowy grzejnik, pozwalający na wykorzystanie wąskich powierzchni ścian, często występujących w pobliżu okien i drzwi. Idealnie płaska płyta czołowa, łagodnie zaokrąglone krawędzie oraz czyste, proste linie doskonale komponują się ze stylizacjami opartymi na prostocie form.

Tłoczona blacha niskowęglowa walcowana na zimno FePO1 jest wyjątkowo odporna na niepożądane działanie wody, a jej grubość czyni grzejnik odpornym na uszkodzenia mechaniczne.

Grzejniki Kos V dostępne są w 220 odcieniach palety RAL, realizowanych na indywidualne zamówienie.

Poziomy grzejnik dekoracyjny Narbonne VT wykonany został z połączonych szeregowo stalowych profilowanych elementów grzewczych o przekroju prostokątnym. Grzejnik Narbonne VT wyposażony jest w dwie osłony boczne praz osłonę górną typu grill.

Cechą wyróżniającą grzejniki Narbonne jest brak wycieków przy ciśnieniu 1,3 razy wyższym aniżeli maksymalne ciśnienie robocze (kPa), wynoszące 1000 kPa. Dodatkowo brak jest odkształceń, przy obciążeniu 1,69 wartości ciśnienia roboczego.
Dopuszczalna maksymalna temperatura powierzchni wynosi aż 120°C.

Grzejnik kanałowy polecany do ogrzewania pomieszczeń z licznymi przeszkleniami. Grzejnik QUATTROVENT umieszcza się wzdłuż linii okien, by nadmuchując ciepłe powietrze, eliminował bijący od nich chłód oraz zapobiegał zjawisku „pocenia się” szyb. Moc grzewcza 20°C – 75/65: 5139 W.

Usterki systemów grzewczych zdarzają się zwykle w sposób naturalny i są stosunkowo łatwe do usunięcia we własnym zakresie. Aby ograniczyć liczbę ich występowania, warto zawczasu zadbać o grzejniki wysokiej jakości, wykonane ze sprawdzonych materiałów.

Szukasz najlepszych grzejników do Twojego domu lub firmy? Sprawdź ofertę hurtowni Onninen już dziś. Z nami dobierzesz grzejniki spełniające Twoje wymagania.

Sprawdź grzejniki w hurtowni Onninen