Poznaj różne rodzaje i zastosowania studni kablowych

Dodano: środa, 26.07.2023


Studnie kablowe to najczęściej obiekty kanalizacji teletechnicznej lub kanału technologicznego KT. Służą do zaciągania, łączenia, rozgałęziania lub instalacji zapasów kabla (w tym muf kablowych). Warto dowiedzieć się tego, co najistotniejsze na ich temat, W artykule dowiesz się czym jest studnia kablowa, poznasz rodzaje studni kablowych i zobaczysz, na którą studnie kablowa się zdecytować.

Pracownicy budowlani układają i wyrównują beton w ramach projektu odnowy chodnika

Sprawdź studnie kablowe w hurtowni Onninen

Co to jest studnia kablowa?

Studnia kablowa Styrobud SK-1Studnie kablowe mają bardzo ważne zadanie, bo zapewniają dostęp do rur i kabli, czyli ważnych składowych kanalizacji kablowej. Jest on oczywiście niezbędny nie tylko w kontekście instalacji sieci, ale też przyszłych zadań związanych z konserwacją i modernizacją. Wiele studni kablowych zapewnia też więcej - łączenie lub rozgałęzianie zapasów kabli. Składa się z kilku istotnych elementów. Podstawą jest korpus, a poza nim należy wspomnieć między innymi o osadnikach betonowych, służących do odprowadzania wody z komory studni. Mają też inną, równie ważną, rolę, zapewniając miejsce na nogi montera. 

Inne części to uchwyty studniowe oraz rurki wsporcze do podtrzymania kabli prowadzonych przez komorę studni. Widzimy też tu gardła studni kablowych (charakterystyczne zwężenie komory studni przy ścianie) - to tu znajdują się otwory wyprowadzania rur kanalizacji. Zwieńczenie studni składa się z ramy i nakrywy (mają funkcję włazu do studni). 

Jakie są rodzaje studni kablowych?

Studnia kablowa Styrobud SK-2Najczęściej dzieli się studnie kablowe je ze względu na zastosowanie. Biorąc to pod uwagę, mamy do wyboru wiele różnych rodzajów studni kablowych. Bardzo popularne są studnie magistralne (SKM), używane do budowy wielootworowej kanalizacji kablowej, studnie rozdzielcze SKR, służące do rozgałęzienia tras kablowych lub zakrętu kanalizacji czy studnie kablowe przelotowe (SK) - w sam raz na proste odcinki kanalizacji. 

Jak już wiesz, główną funkcją studni kablowych jest zapewnienie dostępu do rur i kabli, ażeby móc je zainstalować, jak również konserwować czy przeprowadzać modernizację. Równie ważną rolę jest to, że dzięki nim możliwe jest łączenie lub rozgałęzianie zapasów kabli. Różnią się one pod wieloma względami, zwłaszcza gdy mowa o wielkości, kwestii docelowego przeznaczenia i materiału.

Bardzo popularne są też studnie kablowe optymalne (SKO), gdyż są bardzo uniwersalne, mogą więc służyć jako studnie przelotowe, narożne i rozdzielcze. Inne rodzaje to studnie magistralne przelotowe (pozwalają na zabudowanie wielu, od 8 do 12 wielootworów), studnie magistralne rozdzielcze (podobnie jak w poprzednim wypadku, ale nie na proste odcinki, lecz jak jest potrzeba rozgałęzienia lub zakrętu kanalizacji) oraz studnie kablowe narożne (jak sama nazwa wskazuje - stosuje się je na zakrętach tras kablowych).

Studnie kablowe w hurtowni Onninen

Studnia kablowa Styrobud SK-2(2)W hurtowni instalacyjnej Onninen dostępnych jest wiele kompletnych, wysokiej jakości studni kablowych. Opiszmy kilka z nich:

Ta studnia kablowa Styrobud SK-1 wykorzystywana jest jako studnia przelotowa w kanalizacji teletechnicznej 1-otworowej. Jej korpus składa się z dwóch elementów - w górnej części znajduje się rama do montażu pokrywy pojedynczej lekkie, w dolnej zaś są cztery zaślepione otwory dostosowane do rur 110. Studnie można dowolnie dostosować. W tym celu wystarczy wybić otwór z odpowiedniej strony korpusu. Jej wymiary to: długość 0,7 m, szerokość 0,7, wysokość 0,09 m, waga 270 kg, objętość 0,044 m3.

Studni kablowej Styrobud SK-2 SK22RL2PL1PL1WSTA15AB używa się jako studnia przelotowa lub odgałęźna w kanalizacji teletechnicznej 2-otworowej. Składa się z korpusu dwuelementowego, ramy podwójnej (stalowej lub żeliewnej), pokrywy podwójnej (lub 2 x pojedyncza stalowa lub żeliwna wypełniona betonem zbrojnym). Wymiary: długość 1,39 m, szerokość 0,93 m, wysokość 1 m, waga 860 kg, objętość 1,293 m3.

Ta studnia kablowa jest używana jako studnia przelotowa lub odgałęźna w kanalizacji teletechnicznej 2-otworowej. Abizolowanie natryskowe, otwory kablowe zaślepione. Główne parametry studni kablowej Styrobud SK-2(2)   : długość 1,39 m, szerokość 0,93 m, wysokość 1 m, waga 1337 kg, objętość 1,293 m3.

Sprawdź studnie kablowe w hurtowni Onninen