Pozwolenie na budowę przyłączy wod-kan: Jak to zrobić szybko i bezproblemowo?

Dodano: czwartek, 19.09.2024


Przyłącza to urządzenia będące technicznymi elementami sieci, które zapewniają możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Łączą one instalację zewnętrzną (zwykle sieć) z instalacją wewnętrzną budynku. Wyróżnia się przyłącza wodociągowe, elektroenergetyczne, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne. Budowa przyłączy wymaga spełnienia określonych formalności. Wiele osób zastanawia się, jak pozyskać pozwolenie na budowę przyłączy wod.-kan. Tymczasem w zdecydowanej większości przypadków do budowy przyłącza nie jest wymagane pozwolenie. Często nie ma konieczności nawet dokonania zgłoszenia! Dowiedz się, jakie obowiązki prawo budowlane nakłada na inwestora, który przymierza się do przyłączenia do sieci.

Organy urzędnicze zatwierdzają projekt budowy przyłączęn wod kan na placu budowy

Sprawdź sieci wodno-kanalizacyjne w hurtowni Onninen

Jakie formalności trzeba spełnić przy budowie przyłączy wod.-kan. i gazowych?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 23 ustawy Prawo budowlane, budowa przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych - co do zasady - nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Potrzebne jest jedynie zgłoszenie, o którym przeczytasz więcej w następnym akapicie.

Zgłoszenie robót budowlanych - budowa przyłączy

Rura kanalizacyjna Kaczmarek zewnętrzna PVC 160X4.7X500 SN8 KL.S LITAFormalności związane ze zgłoszeniem wykonywania robót budowlanych, w tym budowy przyłączy, zostały opisane w art. 30 ustawy Prawo budowlane. Zgłoszenia dokonuje się właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. W zgłoszeniu takim trzeba podać:

  • rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych, 
  • termin rozpoczęcia prac. 

Do zgłoszenia budowy przyłącza należy dołączyć następujące dokumenty:

  • oświadczenie o przysługującym inwestorowi prawie do dysponowania nieruchomością pod cele budowlane;
  • właściwe szkice lub rysunki (w zależności od potrzeb);
  • pozwolenia, uzgodnienia i opinie wynikające z odrębnych przepisów (chodzi głównie o kwestie środowiskowe), ewentualnie kopie tych dokumentów;
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. 

Zgodnie z art. 30 ust. 5 ustawy Prawo budowlane, zgłoszenia dokonuje się przed terminem planowanego rozpoczęcia robót budowlanych w formie pisemnej (tradycyjnej według wzoru) lub elektronicznej (poprzez portal eBudownictwo). Organ administracji architektoniczno-budowlanej ma 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia na wniesienie sprzeciwu. Brak wniesienia takiego sprzeciwu w podanym terminie jest równoznaczny z zezwoleniem na rozpoczęcie wykonywania robót budowlanych. Należy pamiętać, że inwestor ma 2 lata na przystąpienie do wykonywania robót budowlanych, licząc od terminu określonego w zgłoszeniu. 

Budowa przyłączy bez zgłaszania robót do administracji

Rura kanalizacyjna zewnętrzna Wavin PVC 160x4.7x1000 SN8 KL.S LITA 3039077Za dużo formalności? Okazuje się, że nawet obowiązek zgłoszenia budowy przyłączy można pominąć, o czym mówią przepisy art. 29a ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z opisaną w nich procedurą, budowa przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych wymaga jedynie sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Zastosowanie mają wówczas przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, a realizacja prac odbywa się bez udziału i wiedzy organu administracji architektoniczno-budowlanej. Innymi słowy, wszelkie uzgodnienia odbywają się bezpośrednio z właścicielem konkretnej sieci. Z trybu tego nie można skorzystać po dokonaniu zgłoszenia budowy przyłącza. Podsumowując, to od inwestora budującego przyłącze zależy, z której z dwóch procedur skorzysta. 

Pozwolenie na budowę - budowa przyłączy

Co ważne, istnieje jeszcze trzecia droga formalna, uregulowana w  art. 29 ust. 5 ustawy Prawo budowlane. Inwestor, zamiast dokonania zgłoszenia dotyczącego budowy przyłącza, może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Mówiąc prościej, budowa przyłączy może odbywać się w ramach pozwolenia na budowę (np. nowego domu jednorodzinnego).

Rura PVC Funke naprawcza DN/ID200-DN/OD218 L=1.5m,Jednak w praktyce budowlanej inwestorzy rzadko włączają przyłącza do zakresu pozwolenia na budowę, powołując się na przepisy art. 33 ust. 1a przedmiotowej ustawy. Należy pamiętać, że wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy obiektu budowlanego albo z wnioskiem o pozwolenie na jego użytkowanie, inwestor powinien złożyć potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy. Obowiązek ten wynika z art. 57 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo budowlane.

Firmy budowlane, projektantów instalacji sanitarnych i elektrycznych, instalatorów hydraulicznych i elektrycznych oraz innych profesjonalistów zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni. W asortymencie posiadamy tysiące produktów w ramach takich kategorii, jak: 

Sprawdź sieci wodno-kanalizacyjne w hurtowni Onninen