Prąd i woda na placu budowy. Wskazówki i najlepsze praktyki

Dodano: wtorek, 25.07.2023


Bez prądu i wody na placu budowy ciężko byłoby realizować kolejne etapy działań. Jak zadbać o odpowiednie podłączenie, aby całość wykonana została legalnie, zgodnie z obowiązującym prawem oraz bezpiecznie?

Mężczyzna i kobieta na budowie w kamizelkach ostrzegawczych rozmawiają przez telefon

Sprawdź agregaty prądotwórcze w hurtowni Onninen

Prąd z sieci

Najlepszym rozwiązaniem na dostęp do prądu na placu budowy jest przyłączenie do sieci energetycznej. To stabilne, bezpieczne i co równie ważne - legalne rozwiązanie. Wybierając ten wariant nie trzeba martwić się, że prądu w którymś momencie zabraknie, poza sytuacjami szczególnymi, w których dochodzi do awarii sieci, co na szczęście nie zdarza się zbyt często. Procedura przyłączenia prądu wymaga spełnienia określonych wymagań. W pierwszej kolejności należy uzyskać informację czy dla działki zostało przygotowane przyłącze, pozwalające na doprowadzenie prądu z sieci. Najczęściej informacje te uzyskać można już podczas zakupu terenu, jest to jedna z bardziej istotnych informacji.

Agregat prądotwórczy Scheppach SG5200D DIESELDoprowadzenie prądu do placu budowy wymaga złożenia odpowiedniego wniosku, który najczęściej jest dostępny na stronach internetowych wybranych jednostek. Wypełniony formularz, wraz z dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do gruntu, mapką (wystarczającym dokumentem jest szkic sytuacyjny) należy złożyć w zakładzie energetycznym. Od chwili złożenia dokumentu zakład energetyczny ma 14 dni na precyzyjne określenie warunków przyłączenia, czyli zakresu prac, jakie należy wykonać, aby prąd mógł zostać podłączony.

Należy zwrócić uwagę, że na tym etapie formułowane są precyzyjne wytyczne, które muszą zostać spełnione, jak np. miejsce, w którym znajdzie się urządzenie pomiarowe, rodzaj urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego czy wielkość zabezpieczenia przedlicznikowego. Wraz z wytycznymi zakład energetyczny przygotowuje również wzór umowy, w której zawarte są informacje o kosztach przyłączenia i terminie wykonania prac. Z kolei umowa dotycząca sprzedaży energii elektrycznej podpisywana jest w momencie wykonania wszystkich przewidzianych prac. Cała procedura jest dość czasochłonna, od chwili złożenia wniosku do podpisania umowy upłynąć można od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

Wykonanie przyłącza stałego jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, niestety przejście całej procedury wymaga czasu. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest przyłącze tymczasowe, które wykonywane jest przez zakład energetyczny. Koszt wykonania przyłącza tymczasowego spoczywa na osobie ubiegającej się o jego wykonanie. Wówczas na wniosek inwestora zakład energetyczny “doprowadza” prąd do placu budowy bezpośrednio z linii napowietrznej lub kablowej, tworząc specjalną rozdzielnicę budowlaną, ulokowaną z reguły na słupie energetycznym. 

Prąd z agregatu

Generator prądotwórczy agregat Scheppach SG3100 6,5 PS 2700WAlternatywą dla prądu z sieci jest wykorzystanie specjalnego urządzenia wytwarzającego prąd, jakim jest agregat prądotwórczy. Jest to sposób na rozpoczęcie prac, w czasie gdy procedura wykonania przyłącza stałego jest w trakcie weryfikacji i wykonania. Dzięki agregatom nie trzeba czekać, a część prac można zacząć zdecydowanie wcześniej niż wydana zostanie decyzja. Należy jednak zwrócić uwagę, że segment urządzeń jest dość szeroki, a dostępne modele różnią się między sobą parametrami, od których zależy również cena urządzeń. Koniecznie należy zadbać o to, aby wybrać urządzenie dostosowane do potrzeb.

Woda na placu budowy

Agregat inwertorowy Scheppach ISE2500Poza prądem na placu budowy niezbędna jest również woda. Jej dostarczenie odbywać się może na różne sposoby, jednak biorąc pod uwagę zapotrzebowanie niezbędne będzie wykonanie prac gwarantujących stały dostęp. W zależności od lokalizacji obiektu oraz szczegółowych czynników do wyboru pozostają dwie możliwości - przygotowanie studni lub podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. Studnia wydaje się być potencjalnie rozwiązaniem korzystniejszym, szczególnie w kontekście wymaganych pozwoleń, co pozwala zaoszczędzić czas. Niestety, nie w każdym miejscu studnia będzie opłacalnym rozwiązaniem, należy dokładnie przeanalizować potrzeby, szczególnie, że jej wykonanie nie jest rozwiązaniem tanim. W przypadku wykonania przyłączy do sieci wodno-kanalizacyjnej niezbędne będą specjalne pozwolenia, co podobnie jak w przypadku prądu wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. 

Sprawdź agregaty prądotwórcze w hurtowni Onninen