Praktyczne porady i wskazówki w wyborze idealnego rozwiązania dla Twojego dachu - Sprawdź wpust dachowy

Dodano: środa, 16.08.2023


Dach jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów całego domu. Istotną rolę odgrywa wpust dachowy. Trzeba go dobrać do konstrukcji. Dzięki temu zyska się w pełni szczelny system odwadniania dachu. Jak wybrać najlepszy wpust dachowy?

Płaski dach budynku na tle drzew i nieba

Sprawdź palczatki termokurczliwe w hurtowni Onninen

Co to jest wpust dachowy? 

Wpust dachowy powinien być solidnie wykonany i wykończony. Kluczową rolę odgrywa hermetyczne połączenie z warstwą wodoszczelną. Dzięki temu zyskuje się zabezpieczenie wpustu przed zanieczyszczeniem. Co ciekawe może być on ogrzewany. Do tego celu stosuje się kable grzewcze, przy czym muszą być one samoregulujące. Najważniejszą rolą wpustu dachowego jest odprowadzenie wody. Coraz więcej inwestorów decyduje się na dachy płaskie. Ich cena jest niższa, to fakt, ale z drugiej strony występuje duży problem właśnie z właściwym odprowadzeniem wody, co przecież jest głównym zadaniem takiego wpustu dachowego.

Wpust dachowy HL 110mm Wpust dachowy dzięki odpowiedniej rurze wylotowej może być zamontowany nawet w stropach. Zwróćcie jeszcze uwagę, że wpusty można zastosować na dachach płaskich, na których wykonano hydroizolację z papy zgrzewalnej typu APP bądź SBS czy membrany typu EPDM. To wpust należy zainstalować w najniższym punkcie dachu płaskiego. Konstrukcje główne trzeba przymocować do podkonstrukcji.

Poza tym należy szczególną uwagę zwrócić na to, aby cała nadbudowa wpustu była osadzona w sposób równomierny na całej powierzchni dachu. Nie można natomiast instalować go podczas wylewania żelbetowej płyty dachowej. W takim przypadku należy poczekać aż beton dokładnie się zwiąże, następnie w żelbetowej płycie należy wywiercić otwór o średnicy wpustu i zamontować. Wpust dachowy musi być tak zamontowany, by możliwa była konserwacja i czyszczenie. Najlepiej wykonywać przeglądy konserwacyjne przynajmniej 2 razy w roku.

Jaki wpust dachowy wybrać? 

Na samym początku trzeba wspomnieć o przepisach, a mianowicie w przypadku budynków średniowysokich czy też wyższych, a więc powyżej 12 m, należy wykonać spadki, które pozwalają na odpływ wody do wewnętrznych rur spustowych. Istotne znaczenie ma wpust dachowy. Jak więc znaleźć najlepszy? Wyróżniamy wpusty pionowe, które odprowadzają wodę bezpośrednio do rur kanalizacji deszczowej. Dostępne są też wpusty poziome, które najpierw odprowadzają wodę do kosza zlewowego, a dopiero potem do kanalizacji.

Wpust dachowy grawitacyjny HL DN110  Przy wyborze trzeba jeszcze zwrócić uwagę na opaskę grzewczą, która może być wbudowana. Dzięki temu zapobiega zamarzaniu wpustu dachowego, a także pozwala zachować jego drożność o każdej porze roku. Dostępne są też modele bez opaski. Nie zapoinaj jak ważną rolę odgrywa zintegrowany kołnierz, który wpływa na szczelność i ciągłość powłoki hydroizolacyjnej. Przed zatykaniem i zanieczyszczeniami bardzo dobrze chroni kosz. Przez to, że wpust jest najniżej położonym elementem dachu, musi być odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też zanieczyszczenia, niską i wysoką temperaturę, czy intensywne promieniowanie słoneczne. Wpust dachowy należy dobrać także do warstwy hydroizolacyjnej dachu. Ważne jest to, by wpust dachowy z kołnierzem był wykonany z materiału kompatybilnego z materiałem warstwy hydroizolacyjnej.

Z tego powodu na uwagę zasługuje wpust dachowy HL DN110. Bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Wykonany jest z tworzywa sztucznego. Sprawdzi się nawet w przypadku bardzo intensywnych opadów deszczu. 

Dobrym wyborem jest ponadto wpust dachowy HL 110mm z kołnierzem bitumicznym. Ten wpust dachowy można dostosować go do różnych układów warstwy dachu, a więc zarówno dachów klasycznych, odwróconych, jak i zielonych.

Można zdecydować się także na wpust dachowy KESSEL DN 100. Jest odporny na temperaturę do 400 stopni Celsjusza i korozję. Spełnia też najwyższe normy akustyczne. Zwróć jeszcze uwagę na dociskowy kołnierz uszczelniający ze śrubami ze stali nierdzewnej, który zapewnia jeszcze większą szczelność.  

Ile przelewów awaryjnych zastosować? 

Wpust dachowy KESSEL PP DN 100Odwodnienie awaryjne można wykonać wewnątrz budynku poprzez oddzielny system orurowania. Jednak takie rozwiązanie nie jest praktyczne i może nastręczać wiele problemów. Z tego powodu lepiej sprawdzi się system odwodnienia na zewnątrz. W tym przypadku opady z dachu muszą być wyprowadzane bez podpinania do systemu orurowania. Trzeba wybrać właściwy wpust. Ilość przelewów awaryjnych zależy od powierzchni dachu.

Należy kierować się normą DIN 1986-100, w której można przeczytać, że na każde obniżenie dachu trzeba zastosować jeden wpust oraz jedno odwodnienie awaryjne. Można też zastosować taką ilość wpustów, by przepływ wody do odwodnienia awaryjnego był wydajny. W przypadku dachów płaskich powinno się zapewnić przynajmniej dwa wyloty bądź jeden wylot i jeden przelew awaryjny dla każdej powierzchni dachu. W ten sposób nawet woda z deszczu nawałnicowego będzie efektywnie odprowadzana. Jeżeli stosuje się dachy płaskie z gzymsami bądź rynny nieokapowe, to należy zapewnić im wyloty przelewowe i awaryjne.   

Sprawdź palczatki termokurczliwe w hurtowni Onninen

Wpust
Wpust tarasowy