Prawidłowe łączenie rur drenarskich: złączki drenarskie

Dodano: wtorek, 9.04.2024


Współczesne systemy drenarskie często wymagają stworzenia licznych, nierzadko bardzo skomplikowanych połączeń rurowych. Łatwy i szybki montaż bez użycia specjalistycznych narzędzi i wycinania otworów oraz trwałe i szczelne łączenie rur drenarskich umożliwiają nowoczesne złączki drenarskie. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje zakręt lub rozgałęzienie systemu. Planujesz budowę, rozbudowę lub modernizację kanalizacji deszczowej? Poznaj dostępne rodzaje złączek drenarskich i dowiedz się, jak je prawidłowo montować na rurach.

Rury ułożone w systemie drenażu podziemnych wód gruntowych i kanalizacji deszczowej na tle budującego się miasta

Sprawdź złączki drenarskie w hurtowni Onninen

Jakie są rodzaje złączek drenarskich?

Najczęściej spotykane typy złączek drenarskich to:

  • trójniki drenarskie,
  • kolana drenarskie,
  • mufy drenarskie,
  • korki drenarskie,
  • przejścia drenarskie,
  • redukcje drenarskie,
  • złączki drenarskie,
  • zasuwy burzowe końcowe drenarskie.

Rodzaj produktu określa jego przeznaczenie (funkcję). Dostępne na rynku złączki drenarskie różnią się także pod względem materiału wykonania. W instalacjach drenarskich doskonale sprawdzają się złączki wykonane z tworzyw sztucznych, zwłaszcza z PVC, czyli polichlorku winylu oraz z PP, czyli polipropylenu. Polichlorek winylu to materiał wytrzymały, odporny na działanie wody i innych czynników zewnętrznych.

Polipropylen wykazuje odporność na agresywne związki chemiczne, zawarte m.in. w środkach ochrony roślin. Jednocześnie jest bezpieczny dla środowiska naturalnego. Unikatowe właściwości używanych tworzyw sztucznych, wspierane przez innowacyjne technologie produkcji, przekładają się na trwałość, bezpieczeństwo oraz długoletnie, niezawodne, samoczynne działanie systemu drenażu. Z PVC i PP wykonywane są nie tylko kształtki drenarskie, ale także rury drenażowe. 

Różnica między złączkami drenarskimi tkwi również w rozmiarze. Poszczególne warianty kształtek służą do łączenia rur drenarskich o średnicach od ok. 70 mm do ok. 100 mm w zależności od producenta i modelu. Dlatego wybierając złączkę drenarską, należy koniecznie zwrócić uwagę, na jaką rurę pasuje. 

Jak prawidłowo montować złączki drenarskie?

Złączka drenarska PP DN/OD 72-100x110mm DN/OD 72-100mmDokładny sposób montażu złączek drenarskich będzie zależeć od wybranego przez instalatora systemu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań na polskim rynku jest uniwersalny system złączek do rur drenarskich, opracowany i opatentowany przez Zakłady Karmat. Pozwala na łączenie rur o średnicach w przedziale od 72 do 100 mm.

Rury drenarskie łączone są w wyjątkowo łatwy i szybki sposób - bez konieczności wycinania w nich otworów ani smarowania elementów. Szczelność i trwałość uzyskanych połączeń potwierdzają badania. Montaż systemu drenażu opaskowego polega na obcięciu rury drenarskiej i wsunięciu jej w złączkę - do momentu zatrzaśnięcia. Proces ten został dokładnie opisany na stronie internetowej producenta. 

Złączki drenarskie w hurtowni Onninen

W hurtowni hydrauliczno-elektrycznej Onninen kupisz każdą potrzebną złączkę drenarską. Nasz asortyment obejmuje takie rozwiązania, jak:

Wszystkie artykuły pochodzą od najbardziej rozpoznawalnych i cenionych producentów w branży. Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem firmy Karmat – wiodącego producenta urządzeń przeciwzalewowych oraz Kaczmarek Malewo – lidera w dziedzinie produkcji systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych. Pomagamy budować kompletne systemy drenażu wokół domów i firm, a także torowisk, pól, łąk, parkingów, terenów przemysłowych, lotnisk itp.

Trójnik drenarski Kaczmarek PVC DN/OD 125x80/90, kolor czarny 1624601990Oprócz złączek drenarskich, w ofercie posiadamy również rury drenarskie, studnie drenarskie, geowłókniny, skrzynki rozsączające, zbiorniki retencyjne oraz różnorodne akcesoria. Wszystkie produkty można zamówić online. Dla klientów detalicznych dostępny jest cały asortyment hurtowni internetowej. Natomiast obsługę profesjonalistów dodatkowo zapewniają oddziały stacjonarne Onninen, zlokalizowane w ponad 30 polskich miastach. Zapraszamy!

Masz problem z wyborem złączek drenarskich, rur lub innych elementów systemu drenażu i retencji? Skontaktuj się z nami – możesz do nas zadzwonić lub napisać.

Sprawdź złączki drenarskie w hurtowni Onninen