W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat odpowietrzania kanalizacji, omawiając, dlaczego ma to takie znaczenie. Pokażemy, jak prawidłowo przeprowadzić ten proces oraz jakie narzędzia są potrzebne. Zachęcamy jednocześnie do zapoznania się z asortymentem hurtowni Onninen, gdzie można znaleźć produkty, które pomogą w realizacji powyżej wymienionych zadań!
Sprawdź kanalizacje wewnętrzną HT w hurtowni Onninen
Dlaczego odpowietrzanie kanalizacji jest takie ważne?
Odpowietrzenie kanalizacji ma bardzo ważne znaczenie, o czym czasem można zapomnieć. W końcu to od tej czynności zależy utrzymanie sprawności systemów wodno-kanalizacyjnych, niezależnie czy mowa o budynkach mieszkalnych, czy komercyjnych. Doskonale o tym wiedzą instalatorzy, którzy zajmują się tym na co dzień. Mogą powiedzieć o tym, jak poważne konsekwencje mają tutaj różne zaniedbania - od nieprzyjemnych zapachów po zatory.
Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że prawidłowe odpowietrzenie kanalizacji jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu kanalizacyjnego. To, co najważniejsze - zapewnia w pełni bezpieczne, a jednocześnie efektywne odprowadzanie ścieków, zapobiegając tym samym nieprzyjemnym zapachom i niebezpiecznym awariom.
System kanalizacyjny składa się z sieci rur, które muszą być zawsze odpowiednio wentylowane, żeby ścieki miały swobodny przepływ. Jeśli to odpowietrzenie nie występuje, powietrze może pozostać w rurach, co doprowadzi do powstawania podciśnień. A to z kolei powoduje zasysanie wody z syfonów w zlewach, wannach czy toaletach. Skutkuje to przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów do wnętrza budynku.
Ale brak odpowietrzenia to dużo większe problemy, trudności i niebezpieczne zjawiska, których usunięcie może być problematyczne i kosztowne. Mowa tu o awarii całego systemu kanalizacyjnego, ale też o pęknięciach rur. Takie uszkodzenia w sieci kanalizacji czy instalacji sanitarnej, czego chyba nie trzeba dodawać, rodzą potężne komplikacje dla normalnego funkcjonowania domowników. Pamiętajmy bowiem, że zablokowane lub niedrożne odpowietrzniki mogą wpływać na zwiększenie ciśnienia w rurach, co może nawet prowadzić do ich uszkodzenia. W procesie odpowietrzania również kluczowe jest też, że zapobiegamy tzw. efektowi syfonowemu, który może powodować cofanie się ścieków i zalewanie pomieszczeń.
Problemy ze ściekami to jedno, trzeba mieć również na uwadze, że odpowietrzanie instalacji kanalizacyjnej ma wpływ na zdrowie mieszkańców. To dlatego, że zablokowane rury sprzyjają gromadzeniu się w nich gazów kanalizacyjnych, takich jak metan czy siarkowodór. Mają nie tylko nieprzyjemny odór, stanowią też zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Kluczowe jest więc regularna kontrola i konserwacja sieci wodociągowej!
Jak właściwie odpowietrzyć kanalizację?
Wiemy już, jak odpowietrzenie kanalizacji jest ważne dla całej instalacji, dla jej bezawaryjnej pracy, dla kondycji rurociągów, czas więc teraz dowiedzieć się, jak właściwie odpowietrzyć kanalizację?
Cały proces opiera się na zapewnieniu odpowiedniej wentylacji pionów kanalizacyjnych, co pozwala na swobodny przepływ powietrza. A jest ono niezbędne dla wyrównania ciśnienia wewnątrz instalacji. Liczą się tu odpowiednie urządzenia, takie jak wywiewki kanalizacyjne, zwane też odpowietrznikami.
Powinny być zamontowane na zakończeniach pionów kanalizacyjnych, przeważnie na dachu budynku. Ich najważniejsze zastosowanie to odprowadzenie gazów powstających w kanalizacji, co z kolei zapewnia napływ świeżego powietrza. Ważne jest, aby sprawdzić, czy wywiewki są prawidłowo zainstalowane i czy nie są zatkane, np. przez liście lub inne zanieczyszczenia.
Regularne przeglądy instalacji oraz jej konserwacja pomagają zapobiec problemom związanym z odpowietrzaniem. Jeśli występują nieprzyjemne zapachy lub problemy z odpływem wody, warto skonsultować się z fachowcem, który oceni stan instalacji i w razie potrzeby wykona odpowiednie naprawy. Poleci sprawdzone produkty, niezależnie czy to kanalizacja zewnętrzna, czy kanalizacja grawitacyjna, efektywnie pomagając w najważniejszych komplikacjach.
Jakich narzędzi użyć do odpowietrzania kanalizacji?
Wspomnieliśmy już trochę, co jest potrzebne do odpowietrzenia kanalizacji, ale teraz rozwiniemy ten temat.
W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o zaworach odpowietrzających, które stosuje się w systemie kanalizacyjnym. Umożliwiają dzięki temu wypuszczenie powietrza z rur, zapobiegając jednocześnie przedostawaniu się gazów kanalizacyjnych do budynku. Kolejne do stosowania są odpowietrzniki mechaniczne, działające na zasadzie automatycznego otwierania się zawsze wtedy, gdy ciśnienie gazów w rurach przekracza określoną wartość, co zapewnia swobodny wypływ powietrza.
Czasem trzeba też użyć wentylatorów kanałowych, które odpowiadają za wymuszenie przepływu powietrza w systemie kanalizacyjnym, co pomaga w usuwaniu zalegających gazów. W systemach kanalizacyjnych instalowane są też specjalne otwory wentylacyjne umożliwiające naturalne odpowietrzanie. Oczywiście, odpowiednie dobór narzędzi i urządzeń wymaga uwzględnienia specyfiki systemu kanalizacyjnego i skali problemu.
Niemniej, wszystkie akcesoria znajdą Państwo w hurtowni instalacyjnej Onninen, niezależnie, czy mowa o odpowietrzaniu kanalizacji, czy innych zagadnieniach, jak podłączenie wody, przyłącze wody, podgrzanie wody itp. W ofercie są między innymi rury i kształtki ciśnieniowe PVC wykonane z tworzyw sztucznych i innych materiałów, rury PE do wody, sieci i przyłącza wodociągowe, i wiele, wiele innych. Biorąc to pod uwagę, polecamy zwłaszcza rurę ciśnieniową Kaczmarek PVC 90x4.3x6000, rurę wodociągową Opal PE100 40x2.4mm, a także łuk ciśnieniowy jednokielichowy Kaczmarek PVC 90/90 PN10.