Końcowym etapem wykonania instalacji elektrycznej jest podłączenie licznika energii elektrycznej do sieci energetycznej. Licznik zużycia prądu zapewnia indywidualne naliczanie opłat za wykorzystaną energię. Licznik energii elektrycznej może podłączyć wyłącznie fachowiec posiadający odpowiednie uprawnienia. Jeśli jesteś amatorem i dokonujesz samodzielnego podłączenia licznika energii elektrycznej, podpowiemy Ci, jak to zrobić prawidłowo. Przy czym i tak będziesz musiał wezwać specjalistę, który sprawdzi instalację i uruchomi system.
Sprawdź liczniki energii elektrycznej w hurtowni Onninen
O czym pamiętać przy podłączaniu przewodów do licznika energii?
Liczniki energii elektrycznej należy podłączać według dołączonej instrukcji producenta. Upewnij się, że wybrany licznik elektryczny jest kompatybilny z posiadaną instalacją elektryczną – chodzi przede wszystkim o maksymalne natężenie prądu. Pierwszym krokiem we wszelkich pracach elektrycznych jest odcięcie przepływu prądu. Staraj się wybierać certyfikatowe liczniki energii od zaufanych producentów osprzętu elektrycznego, aby mieć pewność, że indywidualne zużycie prądu jest mierzone z maksymalną precyzją.
W procesie podłączania licznika prądu niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie rozdzielnicy elektrycznej. Pamiętaj, że licznik zużycia energii elektrycznej powinien podłączyć wykwalifikowany elektryk. Do ingerencji w główny licznik energii elektrycznej w budynku dodatkowo potrzebne będzie upoważnienie od dostawcy energii. Zgoda taka nie jest wymagana w przypadku podliczników montowanych na poszczególnych urządzeniach i elementach instalacji. Dla zwiększenia poziomu ochrony przed nielegalnym poborem energii, licznik prądu można zaplombować. Warto też od razu przygotować sobie izolowany wkrętak. Będzie potrzebny do pracy przy przewodach.
Schemat podłączenia licznika energii elektrycznej
Zacznijmy od podłączenia jednofazowego licznika energii elektrycznej. Przewód fazowy L od strony zasilania należy wprowadzić na zacisk L IN licznika. Następnie na zacisk L OUT licznika należy wprowadzić przewód fazowy L części odbiorczej. Ostatnim krokiem jest wprowadzenie przewodu neutralnego na zacisk neutralny N licznika.
Nieco bardziej rozbudowany jest proces podłączenia trójfazowego licznika energii elektrycznej. W instalacjach trójfazowych występują przewody o symbolach L1, L2 i L3 w różnych kolorach. Przewód fazowy L1 od strony zasilania należy wprowadzić na zacisk L1 IN licznika. Analogiczną czynność przeprowadza się dla przewodów fazowych L2 i L3 od strony zasilania, wprowadzając je odpowiednio na zaciski L2 IN oraz L3 IN licznika.
Teraz na zaciski L1 OUT, L2 OUT i L3 OUT należy wprowadzić kolejno przewody fazowe części odbiorczej (L1, L2, L3). Przewód neutralny powinien zostać wprowadzony na zacisk neutralny N – nie może przechodzić przez licznik. Na koniec pozostaje zabezpieczenie rozdzielnicy elektrycznej. Służą do tego specjalne plomby.
Liczniki energii w hurtowni Onninen
W hurtowni elektrycznej Onninen czeka szeroka gama liczników energii elektrycznej oraz cała pozostała aparatura kontrolno-pomiarowa, dedykowana aplikacjom domowym, biurowym i przemysłowym. Liczniki prądu są dostępne w wariantach 3-fazowych oraz przeznaczonych do montażu w instalacjach 1-fazowych.
Oferujemy osprzęt elektryczny czołowych producentów i marek, jak Hager, F&F, ETI czy Schneider Electric. W asortymencie posiadamy nowoczesne, elektroniczne liczniki energii elektrycznej, wyposażone w wyświetlacz LCD i zaawansowane mikroprocesory, wyróżniające się niezrównaną precyzją wykonywanych pomiarów oraz rozbudowaną funkcjonalnością. Zachęcamy również do odkrycia pokrewnych kategorii produktowych, jak tablica licznikowa.