Prawidłowe rozprowadzenie ogrzewania w domu: rozdzielacze do grzejników

Dodano: wtorek, 2.01.2024


Na efektywność pracy instalacji centralnego ogrzewania istotny wpływ ma prawidłowe rozprowadzenie czynnika grzewczego do poszczególnych odbiorników w domu: tradycyjnych grzejników, ogrzewania płaszczyznowego, a w przypadku układu mieszanego - i do kaloryferów, i do podłogówki. Zastosowanie rozdzielacza wspiera skuteczne rozprowadzenie ciepła w instalacji. W tym artykule wyjaśniamy, jak działają rozdzielacze do grzejników i jakie jest najlepsze miejsce do ich zamontowania. Przyglądamy się również zastosowaniu rozdzielaczy w systemach hybrydowych, czyli bazujących zarówno na ogrzewaniu podłogowym, jak i na grzejnikach.

Rozdzielacz do grzejników w instalacji grzewczej za ścianą

Sprawdź rozdzielacze do grzejników w hurtowni Onninen

Zastosowanie i użycie rozdzielaczy do grzejników z ogrzewaniem podłogowym

Rozdzielacze to specjalistyczne urządzenia, które umożliwiają skuteczną dywersyfikację ciepła, regulację temperatury w pomieszczeniach oraz elastyczne oddzielanie od siebie układów. Na rynku dostępne są:

 • rozdzielacze instalacyjne – proste w montażu, najczęściej spotykane w budynkach mieszkalnych, stosowane zarówno w instalacji z tradycyjnymi grzejnikami, jak i przy ogrzewaniu podłogowym, zapewniają podział na wystarczającą w większości domach ilość obiegów (ok. 10);
 • rozdzielacze kotłowe – na ogół zamontowane w kotłowniach i węzłach cieplnych. 

W instalacjach centralnego ogrzewania z tradycyjnymi grzejnikami stosowane są rozdzielacze grzejnikowe. W takim rozdzielaczu znajdują się dwie belki: jedna zasilająca i jedna powrotna, a także zawory regulacyjno-odcinające. Pozwala on na stworzenie od kilku do nawet kilkunastu pętli grzewczych. 

Natomiast instalacje ogrzewania podłogowego wymagają podłączenia specjalnych rozdzielaczy do ogrzewania płaszczyznowego, wyposażonych w zawory regulacyjne i w przepływomierze (na belce zasilającej), które mierzą wysokość strumienia wody w danej pętli grzewczej. Rozdzielacz do podłogówki umożliwia podłączenie specjalnej głowicy termostatycznej, na której sterowanie pozwala automatyka. 

Wykorzystanie w instalacji centralnego ogrzewania zarówno grzejników, jak i podłogówki (tzw. układ mieszany), wymaga zamontowania rozdzielaczy mieszanych. To wyjątkowe konstrukcje, łączące funkcjonalność obu opisanych wcześniej rodzajów: 

 • z mieszaczem pompowym z głowicą termostatyczną po stronie ogrzewania podłogowego;
 • z wkładkami do zaworów termostatycznych na belce zasilającej i zaworami odcinającymi na belce powrotnej po stronie C.O.

Podłączenie rozdzielacza pozwala na płynną współpracę grzejników z ogrzewaniem płaszczyznowym oraz upraszcza prace instalacyjne. Możliwe jest wówczas zasilanie obu układów wodą o różnych temperaturach. Przepływ wody zostaje optymalnie dostosowany. W połączeniu z nowoczesną automatyką, można realnie obniżyć koszty ogrzewania i zdecydowanie poprawić komfort cieplny.  

Zasada działania rozdzielaczy do grzejników

Rozdzielacz do grzejników Vesbo mosiężny 2-obwodowy Rozdzielacz do grzejników to swoiste „serce” układu grzewczego, odpowiadające za rozdział wody na wszystkie pętle, co przekłada się na wydajność, ekonomikę i komfort eksploatacji instalacji. Każdy rozdzielacz wyposażony jest w:

 • belki wykonane na ogół z mosiądzu lub stali nierdzewnej, rzadziej z tworzyw sztucznych,
 • zawory termostatyczne, które zapewniają automatyczną regulację pracy systemu,
 • przepływomierze, które odpowiadają za regulację przepływu wody,
 • odpowietrzniki, które służą do odpowietrzania układu,
 • zawory doprowadzające i odprowadzające czynnik grzewczy,
 • nyple redukcyjne do łączenia belki i rury.

Działanie rozdzielacza polega na takim wyregulowaniu obiegu, aby w każdej pętli grzewczej utrzymywała się identyczna temperatura. Pomiar wartości w poszczególnych pętlach i dostosowanie przepływu zapewniają przepływomierze.

Skuteczne odpowietrzenie grzejników z rozdzielaczem

Zapowietrzone grzejniki to częsty problem w domach i mieszkaniach, zwłaszcza na początku sezonu grzewczego. Zignorowanie problemu obniży efektywność całej instalacji, co może poważnie odbić się na rachunkach za ogrzewanie i doprowadzić do stopniowego niszczenia elementów systemu. Dlatego wybierając rozdzielacz do grzejników, warto zwrócić uwagę na mechanizm odpowietrzająco-spustowy, który pozwala na odprowadzenie nadmiaru powietrza z przewodów grzewczych.

Na rynku znaleźć można rozdzielacze wyposażone w odpowietrzniki automatyczne oraz w odpowietrzniki ręczne. Pierwsze rozwiązanie jest oczywiście wygodniejsze. Gdy w grzejniku zbierze się za dużo powietrza, dojdzie do zmiany ciśnienia wewnątrz automatycznego odpowietrznika, co spowoduje otwarcie zaworu wewnętrznego, wypuszczenie nadmiaru powietrza i ponowne, automatyczne zamknięcie zaworu. Woda nie wycieknie z instalacji.

Wykorzystanie rozdzielaczy do grzejników w układzie mieszanym

Rozdzielacze są standardem w systemach mieszanych (hybrydowych), łączących ogrzewanie podłogowe z tradycyjnymi grzejnikami. Rozdzielacz:

 • zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła w obrębie całej instalacji i poszczególnych pomieszczeń;
 • odpowiada za utrzymywanie pożądanej temperatury w każdej pętli grzewczej;
 • łączy obwody grzewcze, strefy i grzejniki, tworząc jeden doskonale zintegrowany system.

Wyposażenie mieszanej instalacji grzewczej w rozdzielacz pozwala, dzięki zaworowi termostatycznemu podłączonemu do podłogówki, na wykorzystanie zimnej wody i mieszanie jej z gorącą, która dopływa do grzejników, a następnie wpuszczenie jej w podłogówkę.

Gdzie powinien być zamontowany rozdzielacz do grzejników?

Rozdzielacze montuje się w dedykowanych szafkach, zazwyczaj na wysokości ok. 40-50 cm nad poziomem podłogi, co wspiera prawidłowe odpowietrzenie instalacji. Doprowadzenia powinny mieć możliwie najkrótszą drogę do grzejników. Kompaktowe konstrukcje nowoczesnych rozdzielaczy zajmują minimum powierzchni. Lokalizację rozdzielacza najlepiej skonsultować ze specjalistą.

Rozdzielacze do grzejników w hurtowni Onninen

W hurtowni hydrauliczno-elektrycznej Onninen znajdziesz szeroką gamę rozdzielaczy przeznaczonych do instalacji ogrzewania płaszczyznowego oraz płaszczyznowo-grzejnikowego. To nowoczesne, wytrzymałe konstrukcje, wyposażone w belki, uchwyty, zawory czy mechanizmy odpowietrzająco-spustowe. Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi producentami i dostawcami elementów do ogrzewania płaszczyznowego. Naszym bestsellerowym rozwiązaniem jest rozdzielacz mosiężny marki VESBO Premium – wyprodukowany w Polsce, już zmontowany, czyli gotowy do przytwierdzenia w szafce. Materiał (mosiądz typu CW617N) gwarantuje maksymalną trwałość i niezawodność pracy. W asortymencie posiadamy rozdzielacze mosiężne do podłączenia od 2 do nawet 12 obwodów.

Sprawdź rozdzielacze do grzejników w hurtowni Onninen