Precyzyjna obróbka metali CNC za pomocą frezarki

Dodano: wtorek, 9.04.2024


Kiedyś było dłuto, potem szlifierka. Dzisiaj mamy frezarkę – niezastąpione narzędzie w rękach profesjonalistów. Wydajne, wszechstronne i precyzyjne. Frezarka to obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych. Chcesz doposażyć swój warsztat w nowoczesną frezarkę, która poprawi efektywność pracy? Zastanawiasz się, czy kupić frezarkę górnowrzecionową, czy może lepiej krawędziową? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając frezarkę, poznaj jej zastosowanie i rodzaje oraz dowiedz się, jak prawidłowo dbać o narzędzie. 

Precyzyjna obróbka metali CNC za pomocą frezarki

Sprawdź frezarki w hurtowni Onninen

Zastosowanie i zalety frezarek górnowrzecionowych

Ze względu na lekkość, wszechstronność zastosowania i wygodę w użyciu, największą popularnością cieszą się obecnie frezarki górnowrzecionowe. Z narzędzia tego korzystają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Frezarka górnowrzecionowa doskonale nadaje się do wykonywania prac wykończeniowych w drewnie, które wymagają wysokiej precyzji. Sprawdza się również do obróbki innych materiałów: aluminium, tworzyw sztucznych, płyt gipsowo-kartonowych, akrylu czy sklejki.

Frezarka do płyt k-g DeWalt 18V XR DCE555N-XJPozwala tworzyć rowki, obrabiać krawędzie na wymyślne kształty oraz wykonywać skomplikowane wzory, detale i napisy na całej powierzchni obwodu, np. luster. Z tego względu frezarką górnowrzecionową posługują się przede wszystkim stolarze, producenci mebli, firmy remontowo-wykończeniowe oraz pasjonaci majsterkowania. Cechą charakterystyczną frezarki górnowrzecionowej jest obrotowe, pionowe wrzeciono, znajdujące się powyżej blatu stołu. W nim mocowane są frezy. Materiał przeznaczony do frezowania skrawany jest z góry. Frez zdejmuje jego nadmiar. 

Jakie są rodzaje frezarek?

Podstawowy podział frezarek na górnowrzecionowe, dolnowrzecionowe i równowrzecionowe dotyczy pozycji wrzeciona trzymającego frez. Położenie wrzeciona we frezarce górnowrzecionowej opisaliśmy w akapicie wyżej. Z kolei wrzeciona frezarki dolnowrzecionowej znajdują się pod stołem. Skomplikowane w obsłudze frezarki dolnowrzecionowe przeznaczone są dla profesjonalistów. Służą przede wszystkim do frezowania profilowego. Natomiast we frezarce równowrzecionowej wrzeciono umiejscowione jest na równi z blatem stołu.

Frezarka do wpustów DeWalt 18V XR LAMELLO DCW682N-XJFrezarki można podzielić także ze względu na konstrukcję. Na podstawie tego kryterium wyróżnia się modele jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Im większa ilość wrzecion, tym lepsza wydajność urządzenia, ale i trudniejsza obsługa. Podział ze względu na budowę, a dokładnie ułożenie wrzeciona, nakazuje wspomnieć również o frezarkach pionowych, poziomych i uniwersalnych. Pozycja wrzeciona wpływa na sposób obróbki, a o co za tym idzie – na przeznaczenie danej maszyny. 

Frezarkę dobiera się do konkretnych zastosowań, aby zwiększyć efektywność procesów. Jeśli chcesz głównie frezować krawędzie, optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie frezarka krawędziowa. Zależy Ci na wykonywaniu wpustów i rowków w materiale? Dzięki zastosowaniu frezarki nutowej na pewno uda Ci się poprawić szybkość i precyzję pracy. 

Zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem jest frezarka CNC (z ang. Computerized Numerical Control). Służy do zautomatyzowanej obróbki metali i drewna oraz do tworzenia skomplikowanych narzędzi, form i części maszyn. Ze względu na bardzo wysoką cenę i konieczność zaprogramowania, frezarki CNC znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle. 

Ponadto na rynku dostępne są:

 • frezarki przenośne - zaliczane do elektronarzędzi, 
 • frezarki jednoręczne - małe, lekkie, obsługiwane jedną ręką,
 • frezarki do rowków - pozwalające na wycinanie w drewnie podłużnych wrębów,
 • frezarki budowlane – specjalistyczne, niezwykle wydajne maszyny, przeznaczone do szybkiego usuwania betonu, grubych warstw kleju czy żywicy epoksydowej,
 • frezarki stołowe – stacjonarne, używane w warsztatach, wyposażone w bardzo mocne silniki.

Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj frezarki będzie najlepszy do planowanych przez Ciebie prac, skontaktuj się z naszym doradcą handlowym, który chętnie pomoże Ci w wyborze odpowiedniego modelu. 

Czym się różni frezarka krawędziowa od górnowrzecionowej?

Frezarka DeWalt 18V XR 8 MM 1/4”, 2 X 5 Ah DCW604P2-QWMaszyny te różnią się przede wszystkim przeznaczeniem. Do innych zadań i materiałów są polecane frezarki krawędziowe, a do innych górnowrzecionowe. Jak sama nazwa wskazuje, frezarka krawędziowa służy do precyzyjnego obrabiania krawędzi i ram: wyrównywania, profilowania, nadawania ozdobnych form, wykonywania wpustów itp. Urządzenie jest kompaktowe, lekkie i poręczne.

Często może być obsługiwane jedną ręką. Natomiast frezarka górnowrzecionowa to maszyna zdecydowanie bardziej uniwersalna. Nadaje się do wielu prac: od dokładnej obróbki krawędzi, po tworzenie nietypowych wzorów. Jeśli zastanawiasz się, jaka frezarka sprawdzi się przy większości prac remontowych, wykończeniowych i renowacyjnych, odpowiedź brzmi - model górnowrzecionowy.

Sprawdź frezy w hurtowni Onninen

Jak dobrać odpowiednią moc frezarki?

Frezarka do płyt k-g DeWalt 18V XR DCE555N-XJFrezarki różnią się mocą, która podawana jest w watach [W]. W kategorii frezarek górnowrzecionowych znaleźć można maszyny o mocy nominalnej od 400 W do 2500 W. Parametr ten ma istotne znaczenie praktyczne. Determinuje maksymalne prędkości obrotowe, wpływając na wydajność pracy i przeznaczenie urządzenia. Im mocniejsza frezarka, tym szybciej i efektywniej poradzi sobie z obróbką twardych materiałów.

Stolarzom-amatorom spokojnie powinny wystarczyć słabsze frezarki o mocy do 1500 W. Natomiast zawodowcy szukający narzędzia do ciężkich zastosowań (np. stolarka budowlana, wykonawstwo schodów) lub do zamocowania na stole, zwykle wybierają frezarki o mocy ok. 2000 W. Najbardziej uniwersalne wydają się modele o mocy od 1250 do 1400 W. Sprawdzą się one w różnego rodzaju pracach stolarskich i ciesielskich, profesjonalnych i hobbystycznych. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie frezarki?

Kupując frezarkę należy zwróć uwagę na:

 • typ urządzenia,
 • moc silnika,
 • głębokość frezowania,
 • zakresy regulacji,
 • wagę,
 • średnicę części chwytowej i roboczej,
 • akcesoria w zestawie (pierścień kopiujący, prowadnica równoległa, wymienne końcówki frezów itp.),
 • dodatkowe udogodnienia (np. ogranicznik głębokości, system odsysania pyłu, oświetlenie LED obszaru roboczego, blokada wrzeciona),
 • okres gwarancji,
 • renomę producenta. 

Jak często należy smarować frezarkę?

Dla maksymalnie długiej żywotności i niezmiennie wysokiej precyzji działania, każda frezarka wymaga konserwacji. Czynności konserwacyjne nie są ani skomplikowane, ani kosztowne, dlatego nie warto ich pomijać. Podstawą jest dokładne czyszczenie maszyny – najlepiej po każdym użyciu, by pozbyć się pozostałości po obrabianym materiale. Do prac konserwacyjnych zalicza się również smarowanie w celu zapewnienia płynnego działania urządzenia.

Frezarka DeWalt 18V XR 8 MM (1/4") DCW600N-XJRegularnego smarowania wymagają wszystkie części ruchome frezarki, w szczególności wrzeciona i prowadnice. Kontrolę poziomu i miejsc smarowania najlepiej przeprowadzać cyklicznie: raz na tydzień, miesiąc, pół roku i rok. Decydujące znaczenie mają tutaj wytyczne producenta urządzenia. Znajdziesz je w dołączonej dokumentacji. Niektóre modele frezarek wyposażone są w system automatycznego smarowania. Częstotliwość i intensywność smarowania należy wówczas zaprogramować zgodnie z zaleceniami producenta.

W razie wątpliwości skontaktuj się z producentem lub serwisem - koniecznie autory zowanym, gdy urządzenie jest jeszcze na gwarancji. Na żywotność, sprawność i bezpieczeństwo eksploatacji maszyny istotny wpływ mają cykliczne kontrole stanu technicznego. Niektóre elementy mechaniczne ulegają naturalnemu zużyciu, więc mogą wymagać wymiany. Stan frezarki należy uważnie zbadać po jej upadku lub innym, niebezpiecznym zdarzeniu. 

Frezarki w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej i hydraulicznej Onninen znajdziesz kompaktowe, mocne i wydajne frezarki elektryczne oraz wiele innych elektronarzędzi. Wszystkie urządzenia wyróżniają się solidnością wykonania i starannym wykończeniem, zapewniając niezawodną pracę przez długie lata. Oferują też świetny stosunek jakości do ceny. Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem Greenworks - dostawcy wysokiej klasy elektronarzędzi ogrodowych, marki o globalnym zasięgu i lidera sprzedaży narzędzi akumulatorowych w USA. 

Problem z wyborem? Nie wiesz, jaka frezarka budowlana poradzi sobie z najtwardszymi materiałami? A może wahasz się pomiędzy frezem ze stali szybkotnącej a wariantem z węglika spiekanego? Skontaktuj się z nami! Doradcy Onninen postarają się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące frezarek i frezów oraz zaproponują optymalne produkty z asortymentu hurtowni.

Sprawdź frezarki w hurtowni Onninen