Precyzyjne łączenie dwóch elementów: śruba dwugwintowa

Dodano: piątek, 26.01.2024


Śruby dwugwintowe (inaczej dwugwinty) to elementy montażowe znajdujące powszechne zastosowanie w branży PV. Służą do montażu paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Śruba dwugwintowa powinna być wykonana z odpornych na korozję materiałów, jak stal nierdzewna, aby w trudnych warunkach środowiskowych służyć przez wiele lat, zapewniając pełną stabilność mocowania. Przymierzasz się do instalacji paneli PV i nie wiesz, jaką śrubę dwugwintową wybrać? Skorzystaj ze wskazówek ekspertów Onninen i wygodnie zamów potrzebne produkty.

Stalowe śruby dwugwintowe na czerwonym tle

Sprawdź śruby dwugwintowe w hurtowni Onninen

Jak dobrać rozmiar śrub dwugwintowych do fotowoltaiki?

Śruba dwugwintowa Emiternet M10 300mm (K-17-300)Śruby dwugwintowe do montażu konstrukcji PV posiadają dwa rodzaje gwintów. Pierwszy umożliwia wkręcenie do krokwi przez pokrycie dachowe, a drugi – metryczny służy do przykręcenia szyn i wsporników. Dostępne modele różnią się kilkoma kluczowymi parametrami, przede wszystkim długością oraz średnicą/rozmiarem gwintu metrycznego. Popularne warianty to:

Do mocowania profili montażowych instalacji PV wykorzystywane są głównie dwugwintowe śruby M10 o różnych długościach. Śruba z gwintem M10 służy do mocowania konstrukcji na pokryciu dachowym, m.in. na dachu pokrytym blachą, blachodachówką, papą czy gontem bitumicznym.

Montaż fotowoltaiki na dachu ze śrubami dwugwintowymi

Panele fotowoltaiczne montowane są na dachach przy pomocy różnego rodzaju elementów złącznych. Podstawą są długie śruby dwugwintowe. Sprawiają one, że cała konstrukcja stabilnie trzyma się więźby i stelaża. W komplecie ze śrubą dwugwintową najczęściej znajdują się: zestaw nakrętek, uszczelka oraz adapter montażowy. Uszczelki zapewniają szczelność wykonanego otworu w pokryciu dachowym. Nakrętki wspierają optymalne rozłożenie sił na większej powierzchni i zapobiegają odkształceniom pokrycia. Adapter pozwala połączyć śrubę z profilem montażowym i służy do poziomowania konstrukcji. Dodatkowym elementem są podkładki sprężyste, które wzmacniają trwałość połączeń w obliczu trudnych warunków atmosferycznych.

Śruba dwugwintowa Walraven BIS M8x180mmPanele fotowoltaiczne i stelaż z aluminium muszą być przymocowane tak, aby przetrwać silne podmuchy wiatru. Dlatego do montażu systemu rekomendowane są poszerzane nakrętki oraz śruby z łbem sześciokątnym ze stożkowym kołnierzem. Ponadto dwugwinty należy dopasować do konkretnego rodzaju krokwi (drewno/stal). 

Niezależnie od wybranego typu, elementy złączne do mocowania fotowoltaiki na dachu powinny charakteryzować się maksymalną odpornością na korozję, ścieranie, uderzenia i pęknięcia, promienie UV i ozon oraz na niskie i wysokie temperatury. Warto pamiętać, że instalacja PV ingeruje w bryłę budynku, więc do jej montażu należy korzystać z atestowanych produktów, wykonanych z materiałów o potwierdzonych właściwościach.

Kiedy powinny być mocowane śruby dwugwintowe na dachu?

Śruba dwugwintowa Onnline M8x120 opk 10 sztŚruby dwugwintowe to elementy złączne o wszechstronnym zastosowaniu. Przede wszystkim służą do montażu instalacji fotowoltaicznych, ale nadają się także do mocowania innych konstrukcji na dachach, np. zabezpieczeń przeciwśniegowych. Sprawdzają się tam, gdzie wymagana jest bezwzględna siła, stabilność i szczelność połączenia. 

Śruby dwugwintowe w hurtowni Onninen

W hurtowni elektroinstalacyjnej Onninen znajdziesz stalowe śruby dwugwintowe w różnych rozmiarach, przeznaczone do montażu fotowoltaiki na dachach skośnych i płaskich. Wszystkie produkty posiadają powierzchnie zabezpieczone przed korozją. W stałej ofercie mamy także śruby imbusowe, zamkowe i młoteczkowe, nakrętki oraz wiele innych elementów złącznych. Do grona naszych klientów należą zarówno sklepy, serwisy fotowoltaiki i firmy instalacyjne, jak również prywatni inwestorzy, planujący produkować energię ze słońca na własny użytek.

Sprawdź śruby dwugwintowe w hurtowni Onninen

Śruba dwugwintowa m10
Śruba dwugwintowa m8
Śruba dwugwintowa m6
Śruba dwugwintowa m12