Precyzyjny pomiar czasu. Jak działa licznik czasu pracy maszyny?

Dodano: piątek, 6.10.2023


Licznik czasu pracy to elektryczne urządzenie służące do monitorowania i rejestrowania czasu, przez jaki urządzenie lub maszyna pracuje lub jest włączona. Jest to przydatne narzędzie w branży elektrycznej, które pomaga śledzić czas pracy różnych urządzeń elektrycznych i może być używane do celów zarządzania energią oraz konserwacji. Monitoring czasu pracy maszyn to ważny element zarządzania produkcją i utrzymaniem sprzętu w doskonałym stanie technicznym.

Licznik czasu pracy na słupie w okablowaniu

Sprawdź liczniki czasu pracy w hurtowni Onninen

Jak działa licznik czasu pracy?

Licznik czasu pracy maszyny to urządzenie stosowane w celu monitorowania czasu eksploatacji maszyn lub całych instalacji instalacji. Jego wykorzystanie pozwala na precyzyjne odliczanie godzin pracy na podstawie zliczania odbieranych impulsów elektronicznych lub mechanicznych generowanych przez nadzorowane urządzenie. Współczesne modele wyposażone są w wyświetlacz LCD, dzięki czemu umożliwia nie tylko dokładne rejestrowanie czasu pracy, ale też bieżące śledzenie wyników. Wbudowana pamięć pozwala natomiast na zapisywanie jego wskazań, a następnie wykorzystanie tych danych w celach statystycznych i do planowania remontów lub prac konserwacyjnych.

Do czego przydaje się licznik czasu pracy?

licznika czasu pracy ETI HM-1Licznik czasu pracy maszyn znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W halach produkcyjnych pełni ważną funkcję w kontrolowaniu czasu pracy maszyn i instalacji. Pozwala uniknąć przerw w produkcji, ponieważ umożliwia planowanie konserwacji lub remontów w odpowiednich interwałach czasowych. Dzięki precyzyjnemu monitorowaniu czasu pracy można śledzić zużycie poszczególnych elementów maszyn oraz zaplanować ich wymiany w ten sposób, by w jak najmniejszym stopniu wpłynęły one na pracę zakładu.

Ich zastosowanie ma też duże znaczenie, jeśli chodzi o uniknięcie kosztownych awarii i, co za tym idzie, zachowanie niezmiennej efektywności oraz ciągłości produkcji. W szerszej perspektywie licznik czasu pracy maszyny stanowi zaś ważne narzędzie zarządzania zasobami i produkcją, przyczyniając się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku.

Rodzaje liczników czasu pracy

Liczniki czasu pracy dostępne w różnych wariantach. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być uzależniony od specyfiki zastosowania oraz potrzeb danego zakładu. Poszczególne liczniki mogą oferować np. możliwość resetowania, co umożliwia użytkownikowi ustawienie kolejności działań i monitorowanie czasu pracy w określonych cyklach. To, czy licznik czasu pracy sprawdzi się w określonej aplikacji w dużej mierze uzależnione jest od doboru odpowiedniego typu urządzenia. Może to być:

  • elektroniczny licznik czasu pracy;
  • mechaniczny licznik czasu pracy;
  • licznik czasu pracy z komunikacją bezprzewodową (umożliwia łatwe połączenie z systemem informatycznym w celu przetwarzania zbieranych danych);
  • programowalny licznik czasu pracy (przydatny w przypadku prowadzenia bardziej zaawansowanych pomiarów);
  • licznik czasu pracy z funkcją rejestracji czasu pracy operatorów.

Liczniki czasu pracy w hurtowni Onninen

Jako że licznik czasu pracy może w dużej mierze wpływać na sprawność i efektywność działania całego zakładu, ważny jest wybór dopasowanego do bieżących potrzeb, wysokiej jakości modelu. Dlatego w hurtowni elektrycznej Onninen oferujemy tylko urządzenia od renomowanych dostawców. Naszym klientom rekomendujemy m.in. następujące modele:

F&F MAX-MB-LG-4HI

licznik czasu pracy F&F z 4-kanałowy MAX-MB-LG-4HIDzięki czterem kanałom zewnętrznym licznik czasu pracy F&F z 4-kanałowy MAX-MB-LG-4HI umożliwia monitorowanie pracy kilku urządzeń jednocześnie. Kompatybilność z protokołem Modbus RTU pozwala z kolei na bezproblemowe połączenie go z aplikacjami przemysłowymi – np. systemami SCADA. Operator ma też możliwość skorzystania z opcji alarmu ostrzegającymi przed różnymi nieprawidłowościami w pracy nadzorowanego sprzętu.

ETI HM-10

Łatwość zamontowane umożliwia instalację licznika czasu pracy ETI HM-1 w dowolnym miejscu. Dzięki temu model ten może współpracować z różnymi aplikacjami przemysłowymi. Wbudowany system samokalibracji zapewnia zaś wysoką precyzję pomiarów. Co ważne, urządzenie wyróżnia się również dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz mechanicznych, co pozwala stosować go także w zakładach z agresywnym środowiskiem.

Licznik czasu pracy maszyn to ważny element systemu monitorowania czasu eksploatacji maszyn przemysłowych. Dzięki możliwości naliczania roboczogodzin, pozwala użytkownikom kontrolować czas pracy maszyn, planować konserwacje i uniknąć awarii. Różnorodność dostępnych na rynku rodzajów liczników sprawia zaś, że inwestor może zaś dobrać model idealnie dostosowany do konkretnych potrzeb i specyfiki aplikacji.

Sprawdź liczniki czasu pracy w hurtowni Onninen

Licznik czasu pracy