Precyzyjny pomiar temperatury w układzie grzewczym: Termostat bimetaliczny

Dodano: środa, 13.03.2024


Termostat pełni w układzie grzewczym bardzo ważną funkcję. Pomaga kontrolować i sterować temperaturą w taki sposób, aby zapewnić optymalny komfort cieplny w wybranym pomieszczeniu. Najbardziej znanym przykładem termostatu jest głowica termostatyczna, umieszczona bezpośrednio przy grzejniku. Czym jest termostat bimetaliczny, jak działa, jakie są jego zalety?

Termostat bistabilny na ścianie regulowany przez dłoń

Sprawdź termostaty bistabilne w hurtowni Onninen

Na jakiej zasadzie działa termostat bimetaliczny?

Zasada działania termostatu bimetalicznego wykorzystuje właściwości cieplnej rozszerzalności materiałów. We wnętrzu termostatu montowane są dwie blaszki metalu, a każdy z nich posiada inne parametry rozszerzalności cieplnej. Paski te są ze sobą połączone, najczęściej związane lub zespawane. Mechanizm działania polega na tym, że pod wpływem temperatury jeden metal zaczyna się odkształcać, wyginając zespolony z nim pasek drugiego metalu.

Bimetaliczny termostat pokojowy KAN-therm 230V / 24VPłytka metalu, który szybciej zaczyna się rozszerzać pod wpływem temperatury, wygina się w kierunku drugiego wykorzystywanego metalu. Mechanizm ten jest najczęściej wykorzystywany do kontroli sterowania otwieraniem lub zamykaniem obwodu elektrycznego.

Zasada działania oparta na mechanicznych właściwościach metali sprawia, że urządzenia funkcjonujące w oparciu o termostat bimetaliczny cechują się dużą precyzją pomiarów, a zakres kontroli temperatury może być naprawdę szeroki. Cecha ta sprawia, że ten model termostatu świetnie sprawdzi się w tych urządzeniach i układach, w których konieczne jest szybkie dostosowanie działania do zmieniających się parametrów cieplnych.

Termostat wyposażony jest dodatkowo w specjalny bezpiecznik. Jest to tzw. termik, który odpowiada za rozłączenie obwodu w sytuacji nadmiernego wzrostu temperatury.

Zalety i zastosowanie termostatu bimetalicznego

Rozwiązanie, jakim jest termostat bimetaliczny, jest powszechnie stosowane w wielu urządzeniach elektrycznych, które na co dzień wykorzystywane są w domach. Wśród przykładów wymienić można m.in. piekarnik, żelazko, grzejniki, grzałki lub lodówki. Doskonale sprawdzają się także np. w systemach przeciwpożarowych, gdzie pomagają chronić wybrane elementy elektryczne przed przegrzaniem. Poza układami grzewczymi, termostaty bimetaliczne wykorzystywane są także w układach chłodzących.

Bimetaliczny termostat pokojowy KAN-therm 230VWśród najczęściej wymienianych zalet wskazuje się prostą budowę i zasadę działania. Dzięki temu są elementami działającymi w każdych warunkach. Awaria zasilania nie stanowi żadnego problemu, a termostat bimetaliczny cechuje się dużą niezawodnością. To duża zaleta w porównaniu z modelami, które zasilane są na prąd. Dodatkowo mogą one działać bez usterek przez długi czas. Nie wymagają również szczególnej konserwacji. Analizując atuty w kontekście budowy, warto zauważyć, że wszystkie komponenty są ze sobą trwale połączone, zatem ryzyko uszkodzenia jest znikome, a termostat cechuje się długą żywotnością.

Specjaliści sięgają po termostaty bimetaliczne również dlatego, że są to rozwiązania uniwersalne. Mogą być z powodzeniem  stosowane w grzejnikach, piecach, klimatyzatorach, a także chłodziarkach. Znikoma awaryjność sprawia, że doskonale sprawdza się zarówno w warunkach domowych, gdzie obciążenia są nieznaczne, jak i w warunkach przemysłowych, gdzie potencjalna awaria mogłaby doprowadzić do poważnych konsekwencji i usterek.

Termostat bimetaliczny nie sprawia trudności w montażu, również konfiguracja i obsługa nie są skomplikowane, a dodatkowo zapewniają maksymalne bezpieczeństwo w każdych warunkach.

Termostaty bimetaliczne w hurtowni Onninen

Sama idea wykorzystania termostatów bimetalicznych do regulacji temperatury wykorzystywana jest od dawna, natomiast rozwój technologii i coraz większa wiedza, pozwalają stale ulepszać metodę. Dzięki temu współczesne rozwiązania są jeszcze bardziej skuteczne i efektywnie zapobiegają przegrzaniu każdego sprzętu lub układu.

W ofercie Onninen dostępne są nowoczesne rozwiązania, takie jak np. termostat bimetaliczny KAN-therm pokojowy 230V/24V, przygotowany przez firmę SYSTEM Kan-Therm. Rozwiązanie dedykowane do instalacji dwużyłowych. Bimetal w tym wariancie jest normalnie zamknięty wewnątrz estetycznie wyglądającej skrzyneczki. Obudowa jest szczelna, trwała, dzięki czemu nie trzeba martwić się o jej uszkodzenie. Na jej zewnętrznej części znajduje się pokrętło, dzięki któremu łatwo i wygodnie ustawić można optymalną temperaturę. Zakres obejmuje od 5 do 30 stopni Celsjusza. Całe urządzenie charakteryzuje się niewielkimi gabarytami, dzięki czemu czujnik nie wpływa negatywnie na estetykę wnętrza. Wyłącznik termiczny posiada wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty.

Sprawdź termostaty bistabilne w hurtowni Onninen