Prezycja i wydajność obróbek ze szlifierką stołową

Dodano: wtorek, 22.08.2023


Tam, gdzie liczy się dokładność i perfekcja, z całą pewnością doskonale sprawdzą się szlifierki stołowe. To urządzenia wydajne i wielofunkcyjne, pozwalające na obróbkę różnych materiałów. W jakich pracach wykorzystywana jest szlifierka stołowa? I jak dobrać odpowiedni wariant urządzenia?

Szlifierka stołowa

Sprawdź szlifierki stołowe w hurtowni Onninen

W czym pomaga szlifierka stołowa?

Głównym zadaniem szlifierki stołowej jest obróbka materiału, pozwalająca uzyskać gładką powierzchnię poprzez usunięcie wierzchniej warstwy materiału - drewna lub metalu. W zależności od potrzeb wykorzystywane są odpowiedniej wielkości ścierniwa, dedykowane dla różnych materiałów. Większe wartości ziarnistości papieru pozwalają usunąć większą ilość materiału.

Przy niższej wartości ziarnistości zostanie zeszlifowana mniejsza powierzchnia, a materiał poddawany obróbce stanie się mniej chropowaty. Dodatkowo szlifierka stołowa pozwala ostrzyć wybrane narzędzia, takie jak wiertła, noże czy dłuta. Dzięki szlifierce można również pozbyć się zadziorów, powstających podczas cięcia powierzchni, ale wśród zastosowań wymienić należy też polerowanie czy wygładzanie detali.

Jak dobrać odpowiednią moc do szlifierki stołowej?

Na efektywną pracę wpływ ma wiele czynników. Szukając odpowiedniego dla siebie rozwiązania należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kluczowe parametry, takie jak moc, ilość obrotów, wariant zasilania. Jednym z najważniejszych jest jednak moc, od której zależeć będzie efektywność działania urządzenia. Przed zakupem należy zastanowić się, do jakich materiałów i prac urządzenie będzie wykorzystywane.

Szlifierka stołowa Scheppach BG150Obróbka twardych materiałów, w ciężkich, przemysłowych warunkach z całą pewnością wymaga wykorzystania szlifierek stołowych o większej mocy. Niewłaściwe dopasowanie mocy do charakteru wykonywanej pracy sprawi, że zadanie nie zostanie należycie wykonane. Do drobnych, domowych prac, wykonywanych hobbystycznie lub okazjonalnie sprawdzą się urządzenia o mocy w zakresie 150 - 350 W. Natomiast tam, gdzie niezbędne są sprawniejsze rozwiązania, które wykorzystywane będą intensywnie, zdecydowanie lepiej jest postawić na moc rzędu od 200 do 600 W.

Należy mieć świadomość, że moc urządzenia przekłada się bezpośrednio na prędkość obrotową. Wyższa wartość, to większa wydajność, dlatego tam, gdzie konieczne jest profesjonalne podejście niezbędna będzie wyższa moc.

Na co zwrócić uwagę przy szlifierce stołowej do garażu?

Moc, niezawodność, solidność i trwałość, to cechy, jakimi powinna charakteryzować się dobrej jakości szlifierka stołowa. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dostarczanych przez różnych producentów. Najlepiej decydować się na marki specjalizujące się w produkcji specjalistycznego sprzętu, jest to bowiem gwarancja, że wybrane urządzenie będzie działało niezawodnie.

W szlifierkach kątowych stosowane są różne warianty kamienia. W zależności od jego barwy (materiału, z jakiego został wykonany), urządzenia przystosowane są do obróbki różnych wariantów materiałów. Począwszy od stali nierdzewnej i czarnej, po ostrzenie wierteł do betonu oraz obróbki narzędzi skrawających.

Szlifierka stołowa Modeco Expert 350 WW ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen znajdują się doskonałej jakości urządzenia, jak np. szlifierka stołowa Scheppach BG 150. To rozwiązanie przygotowane przez działającą od lat w branży sprzętu firmy Scheppach, niemieckiego producenta, specjalizującego się w branży maszyn budowlanych i betoniarek oraz maszyn przeznaczonych do obróbki drewna. Urządzenie o mocy 500 W zasilane prądem rzędu 230 V.  Model ten przygotowany do tarcz o średnicy 150 mm pozwala osiągnąć prędkość obrotową rzędu 2850 rpm. Rewelacyjnie sprawdzi się do ostrzenia narzędzi. Dużym atutem jest wyposażenie urządzenia w lampę bezpieczeństwa, zabezpieczenie silnika oraz regulowana podstawka.

Dużą popularnością cieszą się również szlifierka stołowa Modeco Expert 350 W. Na uwagę zasługuje fakt, że w urządzeniu zastosowany został silnik bezszczotkowy, a ekrany zabezpieczające aluminiowy korpus można regulować. Dzięki temu użytkownik jest doskonale zabezpieczony przed iskrami wydostającymi się z urządzenia podczas jego działania. Brak szczotek w silniku oznacza, że urządzenie jest trwałe i solidne, a także niezawodne. Wykorzystane do wykonania korpusu aluminium zapewnia nie tylko trwałość, ale wspiera również odprowadzanie ciepła. U spodu urządzenia znajdują się specjalne otwory, umożliwiające łatwe przytwierdzenie urządzenia do stołu (blatu roboczego). Unieruchomienie maszyny wpływa korzystnie na poprawę precyzji działania.

Sprawdź szlifierki stołowe w hurtowni Onninen

Szlifierka stołowa