Problemy z wentylacją w łazience – Jak rozwiązać kwestie wilgoci i pleśni?

Dodano: piątek, 17.01.2025


Znalezienie odpowiedniej wentylacji do łazienki nie jest trudne. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że musi być ona dobrana do wielkości pomieszczenia, ale też tego, czy znajdują się w nim okna czy też nie. Częstym problemem, jaki pojawia się w łazience jest wilgoć czy też pleśń. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak się ich pozbyć.

Kratki wentylacyjna elektryczna w łazience pod sufitem na ścianie

Sprawdź kratki wentylacyjne łazienkowe w hurtowni Onninen

Dlaczego powstaje wilgoć w łazience?

Wilgoć, choć sama w sobie nie jest niebezpieczna, to jednak może niszczyć fugi, a co gorsza prowadzić do rozwoju pleśni, która jest już szkodliwa. Korzystanie z ciepłej wody powoduje osadzanie się pary wodnej, co z kolei tworzy dobre warunki dla rozwoju grzybów, będących przyczyną wielu chorób układu oddechowego, ale też nasilania się astmy. Kluczowe znaczenie ma prawidłowo pracująca wentylacja. W przypadku małych łazienek wystarczy wentylacja grawitacyjna, która wymaga zastosowania kratki wentylacyjnej.

Kratka wentylacyjna Hager IP54 250x250 mm FL224ZWarto wiedzieć, że kratka wentylacyjna dostępna w wielu wariantach. Można zdecydować się na okrągłą, kwadratową czy też prostokątną i dobrać ją do estetyki pomieszczenia. Wentylacja grawitacyjna składa się z kanałów wentylacyjnych, przez które powietrze jest wysysane na zewnątrz, zaś do wnętrza dostaje się czyste powietrze. Ruch ten wymuszony jest przez ciąg, który powstaje w wyniku różnicy temperatur.

W przypadku większych pomieszczeń wentylacja grawitacyjna nie jest wydajna. Lepiej sprawdzi się wentylacja mechaniczna, która wzbogacona jest o elementy zasilania energią elektryczną. Wykorzystuje ona małe wentylatory, które montuje się na wylocie kanału wentylacyjnego. W momencie gdy wentylatory są podłączone sprawnie pracują, tworząc zdrowy mikroklimat. Jeżeli wilgoć w pomieszczeniu jest naprawdę duża, to także wynika z nieszczelnych okien.

Bardzo dobrze sprawdzi się rekuperacja, która odzyskuje energię z wywiewanego powietrza. Rekuperacja po odzyskaniu ciepła przekazuje je do napływającego świeżego powietrza. Na uwagę zasługuje ponadto wentylacja hybrydowa, która tak naprawdę jest połączeniem wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Oznacza to, że działa ona na zasadzie wentylacji grawitacyjnej, ale w razie konieczności wspomagana jest przez wentylator.          

Jak wentylować łazienkę, aby pozbyć się wilgoci?

Warto wiedzieć, że podczas kąpieli w wannie wydziela się około 1000 g pary wodnej, zaś w przypadku ciepłego prysznica od 1500 do 2000 g. Bez odpowiednio dobranej wentylacji bardzo szybko pojawi się wilgoć, a w konsekwencji grzyb czy pleśń. Wentylacja grawitacyjna zgodnie z prawem budowlanym może być stosowana tylko i wyłącznie w pomieszczeniu, które jest większe niż 6,5 m2.

Kratka wentylacyjna Depro z matą GV 200Niezależnie od powierzchni konieczne jest stosowanie kanałów wentylacyjnych, które usuwają 50 m3 powietrza w ciągu godziny. Ich przekrój nie może być większy niż 16 cm, zaś długość powinna wynosić przynajmniej 2 metry. Poza doborem odpowiedniej wentylacji można zastosować także wietrzenie, które powinno się wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Najlepiej otworzyć na oścież okna, a następnie zamknąć drzwi. Jednak żaden tego typu sposób nie da tak dobrych efektów jak wentylacja mechaniczna, która usuwa nawet duże ilości wilgoci. Moc urządzenia powinna być większa przynajmniej kilkukrotnie od kubatury pomieszczenia. Oczywiście w niektórych przypadkach sprawdzi się wentylacja grawitacyjna, która działa na zasadzie konwekcji, co oznacza, że para wodna unosi się do góry, a następnie zostaje wciągnięta przez kratkę wentylacyjną, która jest połączona z kanałem. Jej prawidłową pracę może jednak zaburzyć silny wiatr. Dlatego też można wybrać wentylację hybrydową. W jej przypadku wentylator będzie włączony tylko w określonych sytuacjach.           

Czy wentylacja może pomóc usunąć pleśń z łazienki?

Kratka wentylacyjna Awenta 14X14 TŻRS T37Prawidłowa wentylacja umożliwia kontrolę wilgoci w łazience, a przy tym zapobiega powstawaniu pleśni. Jednak, gdy ta już się pojawi, to konieczne jest jej usunięcie. Najbardziej szkodliwa jest czarna pleśń, która zaburza pracę układu odpornościowego, ale też sprzyja rozwojowi astmy. Taka pleśń jest bardzo inwazyjna.

Pojawia się na ścianach, na sufitach, a nawet w fugach silikonowych. Wraz z nią występuje zapach stęchlizny. Zatem w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż ponosić konsekwencje, należy jak najszybciej zadbać o prawidłową wentylację, która pozwoli na pełną kontrolę wilgoci. W ciepłych porach dnia, np. w okresie letnim można dodatkowo uchylić okno.     

Sprawdź kratki wentylacyjne łazienkowe w hurtowni Onninen