Instalator odpowiedzialny za stworzenie projektu i rysunku technicznego oświetlenia dla domu lub biura powinien dokładnie wiedzieć, jakie elementy są najistotniejsze w tego typu projektach. Podczas planowania instalacji elektrycznej pod oświetlenie przydaje się zmysł estetyki, znajomość rysunku technicznego oraz dobry kontakt z projektantem odpowiedzialnym za aranżację wnętrza. Zamierzasz wykonać projekt i realizację instalacji oświetleniowej? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia sypialni, salonu lub jakiegokolwiek innego pomieszczenia.
Sprawdź oświetlenie LED w hurtowni Onninen
Na jakie parametry światła trzeba zwrócić uwagę przy projekcie oświetlenia?
Przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z wykonaniem projektu realizacją oświetlenia należy poznać obowiązujące normy dotyczące źródła światła.
Kiedy projektujesz oświetlenie, musisz robić to zgodnie z Rozporządzeniem Ministra w Sprawie Ogólnych Przepisów BHP. To główny akt prawny, który obliguje m.in. pracodawców do zapewnienia dobrego oświetlenia tak, aby spełniało normy jakości związane z trzema parametrami:
- natężenie oświetlenia – mierzone w luksach, wskazuje na ilość światła padającego na powierzchnię,
- rozkład luminacji – określa, jak światło rozchodzi się w przestrzeni,
- barwa światła – inaczej temperatura barwowa CCT, określa odcień światła, od ciepłego (żółtego) do zimnego (niebieskiego), wyrażana w kelwinach.
Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę to także wskaźnik oddawania barw w porównaniu do światła słonecznego, a także skuteczność świetlna podawana w lm/W (stosunek ilości generowanego światła do zużytej energii elektrycznej.
Projektowanie funkcjonalnego oświetlania pomieszczenia wcale nie jest takie proste. Musisz wziąć pod uwagę wiele technicznych aspektów, aby oświetlenie zastosowane we wnętrzu było praktyczne, energooszczędne i estetyczne.
Nowoczesne oprawy oświetleniowe powinny być przede wszystkim energooszczędne. Tutaj dobrze spisuje się oświetlenie LED, które pobiera nawet kilkanaście razy mniej prądu w porównaniu do klasycznej żarówki halogenowej.
Odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych w przestrzeni
Dobrze dobrane źródło światła powinno być przede wszystkim funkcjonalne, nastrojowe i estetyczne. Punkty świetlne to m.in. lampy sufitowe, plafony, taśmy LED-owe, kinkiety, a także oświetlenie szynowe w formie małych reflektorów z opcją regulacji.
Prawidłowo dobrane oświetlenie punktowe powinno być rozmieszczone tak, aby całe pomieszczenie było dobrze doświetlone. Kiedy planujesz umieścić oświetlenie sufitowe w konkretnych miejscach, upewnij się, że:
- lampa będzie podkreślać wybrane elementy dekoracyjne pomieszczenia,
- wybrane oświetlenie ogólne nadaje się do użycia jako główne źródło światła,
- wybrana temperatura barwowa światła będzie dostosowana do koloru ścian w salonie lub w innym pomieszczeniu.
Kiedy planujesz, jak rozmieszczone będą lampy sufitowe, kinkiety, halogeny i inne rodzaje oświetlenia, koniecznie postaraj się prawidłowo rozmieścić wszystkie punkty świetlne w przestrzeni nieruchomości.
Jakie są najczęstsze błędy przy projektowaniu oświetlenia? Podsumowanie
Podczas projektowania oświetlenia należy wystrzegać się elementarnych błędów, które mogłyby poskutkować tym, że funkcjonalność wykonanej instalacji byłaby o wiele poniżej oczekiwań. Najczęściej popełniane błędy przez niedoświadczonych instalatorów to:
- brak zróżnicowania źródeł światła,
- zbyt mało punktów świetlnych w pomieszczeniach w stosunku do metrażu,
- nieprawidłowo rozmieszczone punkty świetlne,
- brak uwzględnienia w projekcie oświetlenia funkcji danego pomieszczenia.
Pamiętaj, że zupełnie inne światło wykorzystasz w salonie, a inne w kuchni. To ważne, aby projekt oświetlenia wykorzystywał m.in. oświetlenie punktowe na suficie i ścianach, a także dekoracyjne lampy. Wszystkie te elementy należy uwzględnić w projekcie technicznym instalacji elektrycznej, a także w projekcie aranżacyjnym.