Prosty sposób na kontrolę poziomu szamba: czujnik poziomu szamba

Dodano: poniedziałek, 29.01.2024


Czujnik poziomu szamba to urządzenie odpowiadające za monitorowanie ilości cieczy w zbiorniku oraz informowanie o jego napełnieniu. Dzięki zastosowaniu czujnika, użytkownik może z wyprzedzeniem zamówić usługę wywozu ścieków, unikając kosztownych i niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji przepełnienia zbiornika. Jak działa czujnik napełnienia szamba? Jak prawidłowo mierzyć poziom nieczystości w zbiorniku? I jakie rozwiązanie wybrać do swojego gospodarstwa domowego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Szambiarze opróżniają szambo z czujnikiem przed domem w ogrodzie

Sprawdź czujniki poziomu szamba w hurtowni Onninen

Jak działa czujnik poziomu szamba?

Sposób działania czujników poziomu szamba zależy od ich rodzaju. Gama modelowa jest obecnie na tyle rozbudowana, że każdy ma szansę znaleźć rozwiązanie na miarę swojego zbiornika na szambo. Współcześnie projektowane urządzenia są w zasadzie bezobsługowe – po instalacji i konfiguracji nie wymagają żadnego zaangażowania ze strony użytkownika. Do wyboru pozostają czujniki przewodowe i bezprzewodowe.

Czujnik poziomu szamba przewodowy to tradycyjne rozwiązanie, standardowo wyposażone w przewód i zasilacz, sondę lub pływak oraz kompaktową centralkę (odbiornik), którą umieszcza się w domu. Charakteryzuje się prostą konstrukcją, wysoką niezawodnością i sprawnością działania, atrakcyjną ceną i łatwością montażu. Odległość zbiornika od miejsca zainstalowania panelu sygnalizacyjnego nie ma znaczenia dla efektywności pracy urządzenia. Wraz z rosnącym poziomem zanieczyszczeń w zbiorniku, pływak zmienia pozycję. W przypadku sondy, umieszcza się ją na krytycznym poziomie z zachowaniem kilkudniowego buforu bezpieczeństwa. Sondy dwuelektrodowe wykorzystywane są w zbiornikach z cieczami przewodzącymi, tj. z wodą, roztworami wodnymi, ściekami itp. W momencie kontaktu sondy z taką cieczą, natychmiast zostaje uruchomiony alarm. W przypadku cieczy nieprzewodzących można użyć pływaków. Zapalenie się czerwonej diody na centralce sygnalizuje osiągnięcie poziomu alarmowego w zbiorniku z szambem. Komunikat często wzmacnia sygnał dźwiękowy (można go wyłączyć). Dla użytkowników budynku oznacza to jedno – pora na wezwanie wozu asenizacyjnego.

Czujnik poziomu szamba HPD ALERT GM-SII, przewodowy, kolor czarnyCzujnik poziomu szamba bezprzewodowy bazuje na komunikacji radiowej pomiędzy pływakiem w zbiorniku a sygnalizatorem w budynku. Oferuje wszystkie zalety modelu przewodowego, ale nie wymaga prowadzenia infrastruktury kablowej. Bardziej zaawansowane modele wysyłają wiadomości SMS, informujące wskazanych odbiorców o zagrożeniu. Mogą nimi być nie tylko właściciele budynku, ale również zarządcy czy bezpośrednio firmy asenizacyjne. Gdy ścieki osiągną niebezpieczny poziom, z centralki zostanie automatycznie wysłany stosowny komunikat. Schemat działania da się elastycznie zaprogramować. Sygnalizator powinien znajdować się stosunkowo blisko od szamba, co bywa problematyczne w realizacji. 

Jak prawidłowo zmierzyć poziom w szambie?

Za najbardziej efektywną metodę pomiaru poziomu wypełnienia zbiornika z szambem uznawane jest wdrożenie wysokiej jakości czujnika. Nowoczesne urządzenie w wersji przewodowej kosztuje ok. 300 zł. To naprawdę niewiele jak na jednorazową inwestycję w bezpieczeństwo i komfort na lata. Czujnik przewodowy jest bezobsługowy. Nie wymaga konserwacji ani wymieniania baterii. Pomimo niezaprzeczalnych korzyści z jego zastosowania, w niektórych gospodarstwach domowych nadal praktykowane są tradycyjne metody szacowania poziomu napełnienia zbiorników.

Czujnik poziomu szamba HPD ALERT GSM IIIT, przewodowy, z powiadomieniem SMS, kolor szaryOpierają się one na osobistej kontroli zbiornika i samodzielnych obliczeniach, np. na podstawie średniego dobowego zużycia wody. Niestety, takie metody bywają zawodne i mocno uciążliwe – zwłaszcza dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, często podróżujących, dużo pracujących itp. Precyzję obliczeń obniża cyklicznie zmniejszone lub zwiększone zużycie wody, do którego często dochodzi podczas wyjazdów na urlop, remontów czy pobytu gości. Poza tym codzienne zaglądanie do zbiornika z szambem nie należy do najprzyjemniejszych czynności...

Czujniki poziomu szamba, zarówno modele bezprzewodowe i jak i przewodowe, pozwalają zautomatyzować proces opróżniania zbiorników, co przekłada się nie tylko na większą wygodę użytkowania instalacji kanalizacyjnej, ale również na realne oszczędności w domowym budżecie. Wóz asenizacyjny nie przyjeżdża regularnie/cyklicznie, ale wtedy, gdy faktycznie trzeba opróżnić zbiornik. 

Czujniki szamba w hurtowni Onninen

Szambo znowu wylało, bo nie zamówiłeś na czas wozu asenizacyjnego? Zainstaluj w zbiorniku nowoczesny czujnik poziomu szamba i zapomnij o samodzielnym szacowaniu napełnienia! Pamiętaj, że niewłaściwie opróżniane zbiorniki nie tylko generują przykre zapachy, ale również mogą uwalniać niebezpieczne związki chemiczne, w tym siarkowodór.

W hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz niezawodne czujniki poziomu szamba, nadające się do montażu we wszystkich rodzajach zbiorników – nowych i starszego typu. Oprócz szerokiej gamy akcesoriów do szamb, oferujemy nowoczesne zbiorniki tworzywowe, które są znacznie lżejsze i szybsze w montażu niż szamba betonowe. W asortymencie posiadamy również zbiorniki na deszczówkę i wodę pitną. 

Zastanawiasz się, jaki czujnik poziomu szamba sprawdzi się w Twoim zbiorniku? Skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy.

Sprawdź czujniki poziomu szamba w hurtowni Onninen