Prysznic z brodzikiem czy bez?

Dodano: wtorek, 18.01.2022


Nowoczesne wnętrza cechują się dużymi, otwartymi przestrzeniami, którym sprzyjają minimalistyczne rozwiązania. Świetny przykład tego trendu stanowią łazienki wyposażone w kabiny prysznicowe bez brodzików. Prezentują się one bardzo atrakcyjnie, choć mają również swoje wady – szczególną uwagę należy zwrócić na ich montaż. Zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat instalacji prysznica bez brodzika!

Ciemna stylowa łazienka bez brodzika i wanną Dallmer

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakimi zaletami cechuje się kabina prysznicowa bez brodzika,
  • na co zwrócić uwagę podczas montażu kabiny bez brodzika,
  • jakie produkty warto wykorzystać w trakcie instalacji.

Zalety oraz wady kabiny prysznicowej bez brodzika

Prysznic bez brodzika to rozwiązanie wciąż zyskujące na popularności. Decydują się na nie właściciele nowych mieszkań oraz inwestorzy przeprowadzający generalne remonty swoich wnętrz. Nie oznacza to wcale, że kabiny tego typu sprawdzą się w każdym przypadku. Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się nad wszystkimi zaletami i wadami prysznica bez brodzika.

Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest jego nowoczesny i atrakcyjny wygląd. Brak brodzika pozwala utrzymać w łazience elegancki minimalizm. Sprzyja to oczywiście także utrzymywaniu pomieszczenia w czystości. Redukuje się bowiem ilość miejsca, w którym mogłyby się namnażać zanieczyszczenia i szkodliwe mikroorganizmy.

Warto zauważyć również, iż prysznic bez brodzika zdecydowanie ułatwia aranżację małej łazienki. Rezygnując z brodzika, można zaoszczędzić sporo cennej przestrzeni. Chodzi nie tylko o miejsce na pozostałe elementy wyposażenia wnętrza, ale także o gwarancję wizualnej przestronności. Dzięki kabinie tego typu, właściciel łazienki o skromnym metrażu nie musi się obawiać, że masywny brodzik optycznie zdominuje całe pomieszczenie.

Nowoczesna jasna łazienka z prysznicem bez brodzika

Sprawdź produkty Dallmer w hurtowni Onninen

Podobnie jak każde inne rozwiązanie, tak i kabina prysznicowa bez brodzika ma swoje wady. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o wyzwania, jakie stoją przed instalatorami. Montaż prysznica tego typu wymaga bowiem uprzedniego przygotowania całej powierzchni. Warto więc zająć się tym już na etapie budowy, ewentualnie podczas generalnego remontu łazienki. W przeciwnym razie instalacja kabiny bez brodzika pochłonie sporo czasu i pieniędzy.

Na jaki rodzaj kabiny prysznicowej warto się więc zdecydować? Brak brodzika bez wątpienia okaże się rozwiązaniem bardzo praktycznym, a w niektórych przypadkach wręcz obowiązkowym. Taki natrysk często przyjmuje postać kabiny typu walk-in, a więc pozbawionej drzwi. Jest ona niezbędnym elementem tak zwanej łazienki bez barier, przeznaczonej zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Należy jednak pamiętać, że montaż kabiny bez brodzika powinien zostać zaplanowany już na etapie projektowania łazienki. Inwestorzy, którzy zamierzają jedynie powierzchownie zmodernizować swoje wnętrza, lepiej zrobią rezygnując z takiego rozwiązania i wybierając tradycyjny prysznic z brodzikiem.

O czym pamiętać podczas montażu prysznica bez brodzika?

Zakładając, że właściciel nieruchomości planuje urządzanie łazienki od podstaw lub jej generalny remont, można śmiało przejść do projektowania kabiny bez brodzika. Na co należy wówczas zwrócić uwagę?

Montaż prysznica bez brodzika wymaga przede wszystkim wyboru odpowiedniego miejsca. Natrysk można umieścić w istniejącej już wnęce lub w rogu pomieszczenia, gdzie ustawione zostaną ścianki kabiny. Najważniejsze okaże się jednak odpowiednie wyprofilowanie podłogi. Delikatny spadek o wartości 2% powinien umożliwić wodzie naturalny ruch w kierunku odpływu. Co więcej, pod kafelkami musi znaleźć się około 11 - 15 cm wolnej przestrzeni na wszystkie elementy przyłączeniowe. W wielu mieszkaniach stropy nie są wystarczająco grube, toteż należy zweryfikować to kryterium przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.

Sprawdź produkty Dallmer w hurtowni Onninen

Kolejny etap obejmuje wybór właściwego rozwiązania – a więc przede wszystkim kształtu kabiny. To również w tym kroku inwestor może zdecydować się na rezygnację z drzwiczek. W odpowiednich warunkach nie będą one w ogóle potrzebne. Czasami wystarczy jedna bądź dwie szyby. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwi korzystanie z natrysku (zwłaszcza seniorom i osobom z niepełnosprawnościami), ale też bardzo pozytywnie wpływa na wygląd łazienki. To kolejny krok na drodze do perfekcyjnego minimalizmu.

Brak brodzika przekłada się na swobodę w wyborze kształtu kabiny. Można swobodnie dostosować go do specyfiki łazienki. Do najczęściej stosowanych rozwiązań zalicza się prysznice kwadratowe, prostokątne i półokrągłe. Kolejny krok polega na doborze drzwiczek – wahadłowych lub przesuwnych. Te pierwsze wymagają dodatkowej przestrzeni w łazience, a te drugie pozwalają zaoszczędzić nieco miejsca. Ciekawym wyborem okaże się także wspomniana kabina walk-in.

Stylowa łazienka z kabiną prysznicową typu walk-in

Montaż kabiny bez brodzika wymaga również doboru odpowiedniego odpływu. Inwestor może zdecydować się na:

  • Odpływ punktowy – składający się z syfonu montowanego w podłodze oraz kratki instalowanej na poziomie posadzki. Czasami zasłania się go płytką ceramiczną, dzięki czemu staje się on niemal niewidoczny. Zazwyczaj odpływy punktowe umieszcza się w centrum kabiny prysznicowej, co wiąże się z koniecznością zaprojektowania dwuprocentowego spadku z każdej ich strony. Rozwiązanie to cechuje się niewielkimi wymiarami, toteż może okazać się niewystarczające w przypadku większych ilości wody.
  • Odpływ liniowy – cechujący się większą powierzchnią i montowany albo przy ścianie, albo na granicy kabiny. W tym przypadku wystarczy zapewnić dwuprocentowy spadek posadzki z jednej bądź dwóch stron odpływu. Cały system składa się z wbudowanego w podłogę kanału prysznicowego i rusztu instalowanego na poziomie płytek. Możliwe jest również zintegrowanie kanału z syfonem – taka kompaktowa konstrukcja pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Montuje się ją wówczas na głębokości niecałych 10 centymetrów poniżej poziomu podłogi.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Instalację samej kabiny należy poprzedzić jeszcze wykonaniem odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Dzięki tej specjalnej warstwie woda nie przedostaje się pod płytki w łazience, a także nie stanowi zagrożenia dla pomieszczeń znajdujących się poniżej. Na tym etapie w miejscu prysznica kładzie się więc papę, powłokę bitumiczną lub folię z żywic syntetycznych. Na tak przygotowanym podłożu można ułożyć płytki – podczas ich doboru warto zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę, ale przede wszystkim na wytrzymałość.

Zamontuj kabinę prysznicową z marką Dallmer!

Jeśli realizujesz projekty kabin prysznicowych bez brodzików, zaopatrz się w niezbędne produkty marki Dallmer. W hurtowni Onninen znajdziesz między innymi wpusty podłogowe oraz kratki ściekowe pozwalające na montaż niezawodnych odpływów. Wysokiej jakości komponenty umożliwią Ci tworzenie funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań, przeznaczonych do nowoczesnych łazienek.

Zauważ, że odpływy liniowe lub punktowe to podstawa każdego prysznica. O ile obejdzie się on bez brodzika, a nawet bez ścianek, o tyle system odprowadzania wody zawsze okaże się absolutnie niezbędny!

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!