Przegląd produktów: jakie druty odgromowe wybrać?

Dodano: środa, 16.08.2023


Odpowiednio dobrana i wykonana instalacja odgromowa chroni przed wyładowaniami elektrycznymi i ich negatywnymi następstwami w postaci pożaru czy porażenia. Ważną rolę odgrywa drut odgromowy, który dostępny jest w wielu wariantach. Dowiedz się więcej na jego temat i poznaj przegląd drutów odgromowych w ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen.

Drut odgromowy prowadzony przez instalatora na dachu

Sprawdź strefę marki Elko-Bis w hurtowni Onninen

Co to jest drut odgromowy? 

Uchwyt uniwersalny ELKO-BIS gąsiorowy sprężynowyDrut odgromowy jest podstawowym komponentem wykorzystywanym w instalacjach odgromowych. Może pełnić funkcję zwodu zarówno poziomego, jak i pionowego, a także odprowadzającego. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na bardzo prostą budowę. Oczywiście trzeba wybrać takie modele, które są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Można wybrać zarówno modele ze stali ocynkowanej, jak i nierdzewnej, a także te wykonane z miedzi czy stopu aluminium. Poza tym warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na trwałość powłoki. Np. cynkowanie galwaniczne jest tańsze niż cynkowanie metodą ogniową. To drugie zapewnia np. większą ochronę instalacji i odporność na utlenianie materiału.  

Funkcje druta odgromowego 

Drut aluminiowy ELKO-BIS FI8Drut odgromowy pełni niezwykle istotną funkcję. Przede wszystkim umożliwia wykonanie zwodów, które wystają ponad obrys chronionego obiektu. Ich zadaniem jest bezpośrednie przyjmowanie wyładowania atmosferycznego, co ma zapobiegać pożarom, ale też uszkodzeniom sprzętów elektrycznym czy porażeniom. Trzeba wiedzieć, że mogą one przyjmować różne formy. Wśród nich wyróżniamy maszty, iglice czy nawet siatki bądź linki. Ponadto drut odgromowy wykorzystuje się do zwodów poziomych. Stosuje się je na dachach płaskich bądź takich o niewielkim nachyleniu. Najczęściej ich średnica wynosi 8 mm. Natomiast zwody pionowe tworzą strefę ochronną. Natomiast zwody odprowadzające powinny zapewniać ochronę przed oddziaływaniem prądu udarowego. Minimalna ilość przewodów odprowadzających musi odpowiadać wartości wynikającej z podzielenia długości obwodu przez 15. Trzeba pamiętać, że długość obwodu wyróżnia się w metrach, zaś liczba stosowanych przewodów nie może być mniejsza niż 2.   

Przegląd drutów odgromowych w ofercie Onninen  

Uziom ELKO-BIS kompletny 3m Terra-Grom OCNa uwagę zasługuje drut aluminiowy ELKO-BIS FI8. Jest to drut jednożyłowy, który ma przekrój 50,24 mm i średnicę 8 mm. Jest wykonany z aluminium półtwardego. Należy wiedzieć, że nie posiada on izolacji wysokonapięciowej. Może być zastosowany wewnątrz budynku, ale i na zewnątrz pod warunkiem zabezpieczenia przeciwwilgociowego i antykorozyjnego. Drut ten jest odpowiedni do instalacji niskiego napięcia i do instalacji odgromowych, jednak nie można go stosować w strefach zagrożonych wybuchem. Poprzez odpowiednią obróbkę można dopasować go do potrzeb użytkownika. Drut aluminiowy ma przewagę nad miedzianym, gdyż zapewnia taką samą wydajność, a jednak jest lżejszy, dlatego sprawdza się w nowoczesnych instalacjach elektrycznych i odgromowych.

Można zdecydować się także na uziom ELKO-BIS 3m Terra-Grom, który umożliwia innowacyjne łączenie prętów poprzez mosiężną złączkę. Ocynkowane ogniowo pręty wciskają się w karbowane wnętrze tulei, dzięki czemu tworzy się nierozerwalne połączenie. W tym modelu stosowany jest ocynk ogniowy zanurzeniowy do zabezpieczenia powierzchni.

W przypadku drutu odgromowego mocowanego na ścianie obiektu należy dobrać element montażowy, czyli uchwyt do drutu z kołkiem ELKO-BIS. Jest mocowany do podłoża poprzez wkręcanie. Do zwodów poziomych warto zastosować uchwyt do drutu ELKO-BIS na felc OC ogniowy. Służy on do prowadzenia drutu odgromowego po połączeniach zakładkowych blach pokryciowych.

Uchwyt do prostowania drutu ELKO-BIS OCJeżeli konieczne jest ręczne prostowanie drutu odgromowego należy zaopatrzyć się w uchwyt do prostowania drutu ELKO-BIS OC. W przypadku montażu drutu odgromowego na szczytach dachów krytych dachówką lub blachodachówką niezbędny będzie uchwyt uniwersalny ELKO-BIS gąsiorowy sprężynowy. Drut mocowany jest do gąsiora, a zastosowanie elastycznego uchwytu pozwala na dopasowanie go do większości typów gąsiora. Taki uchwyt jest kompatybilny z drutem odgromowym o przekroju 8 mm.

W ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen można znaleźć także druty odgromowe o mniejszej i większej średnicy. Wśród nich można wyróżnić drut odgromowy Fi 10, Fi 7 czy Fi 6. Można zdecydować się na modele aluminiowe bądź dodatkowo ocynkowane. Wybór modelu ze stanem surowym powierzchni taki jak wspomniany drut Elko-Bis, ze względu na możliwość obróbki i dopasowania do potrzeb, będzie najlepszym wyborem.

Sprawdź system odgromowy Elko-Bis w hurtowni Onninen

Odgromówka
Maszt odgromowy
Iglica kominowa
Drut stalowy
Drut ocynkowany
Drut aluminiowy