Przeglądy i pomiary instalacji elektrycznych – kiedy i jak je wykonywać?

Dodano: środa, 24.08.2022


Według danych Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, każdego roku ponad 100 osób ginie wskutek porażenia prądem. Najczęstsza przyczyna wypadków to niewłaściwe posługiwanie się sprzętem gospodarstwa domowego, rzadziej kontakt z liniami wysokiego napięcia. Co można zrobić, by zmniejszyć liczbę wypadków?

Przeglądy i pomiary instalacji elektrycznych

Przeglądy i pomiary kluczem do bezpieczeństwa instalacji

Regularne przeglądy i pomiary to podstawowy sposób na zagwarantowanie bezpieczeństwa instalacji elektrycznych. Dzięki nim minimalizuje się ryzyko awarii i kosztownych przestojów, a nawet pożarów. Ważne jednak, aby działania profilaktyczne przeprowadzać rzetelnie i prawidłowo, zwłaszcza że przepisy regulujące te kwestie często ulegają zmianom.

Zachęcamy do obejrzenia 3 wywiadów z ekspertem firmy Eaton – doktorem Tomaszem Karwatem, jednym z czołowych polskich specjalistów w dziedzinie elektroenergetyki. W każdym z filmów dr Karwat dzieli się aktualną wiedzą na temat wymogów prawnych, dobrych praktyk i najczęściej popełnianych błędów w obszarze przeglądów i pomiarów instalacji.

Sprawdź ofertę marki Eaton w hurtowni Onninen

Pomiary elektryczne – jak często je wykonywać i kto może zrobić przegląd instalacji elektrycznej?

Kiedy należy wykonać pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym i dlaczego to takie ważne? Jakich kwalifikacji potrzebuje specjalista, aby przeprowadzić pomiar? Dlaczego warto pamiętać o instrukcji eksploatacji urządzeń elektrycznych? Odpowiedzi na te pytania poznacie w pierwszej części rozmowy z doktorem Tomaszem Karwatem.

Protokół przeglądu instalacji elektrycznej

W drugiej rozmowie z ekspertem Eaton dowiadujemy się, kto jest odpowiedzialny za przegląd instalacji elektrycznej, co mówią w tej kwestii przepisy prawa, jak wygląda protokół pomiarowy i co musi zawierać.

Najczęstsze błędy w protokołach pomiarowych

W trzecim materiale dr Karwat odpowiada na pytanie, jak dokonać oceny ograniczników przepięć jako elementu ochrony przed tego typu zdarzeniami. Informuje też o zagrożeniach związanych z wadliwymi połączeniami oraz ocenia, czy kamera termowizyjna jest właściwym narzędziem do ich sprawdzania.

Mamy nadzieję, że filmy okazały się interesujące, a zawarte w nich informacje pomogą usprawnić procedury związane z przeglądami i pomiarami instalacji elektrycznych. Oby w ten sposób udało się zmniejszyć liczbę wypadków i ofiar związanych z eksploatacją urządzeń pod napięciem, aż do zera.

Sprawdź ograniczniki przepięć marki Eaton