Przekaz środka grzewczego zależnie od zapotrzebowania: rozdzielacz do wody

Dodano: wtorek, 2.01.2024


Instalacja wodna wykonana w systemie rozdzielaczowym, w przeciwieństwie do systemu wykorzystującego trójniki, charakteryzuje się znikomą awaryjnością i jest znacznie szybsza w montażu. Rozdzielacze CWU najczęściej są adaptowanymi wersjami rozdzielaczy z systemów ogrzewania C.O. Bez względu na to, czy wykonujesz ogrzewanie podłogowe, czy planujesz instalację wody pitnej, ten artykuł powinien pomóc Ci w wyborze rozdzielacza.

Rozdzielacze do wody w instalacji ogrzewania podłogowego

Sprawdź rozdzielacze do wody w hurtowni Onninen

Po co stosuje się rozdzielacze do wody?

Rozdzielacz do wody Geberit Mepla podwójny R1"-EuG3/4"-Rp1"Rozdzielacze do wody służą do rozdzielania środka grzewczego do poszczególnych odbiorników. Specjalne zawory znajdujące się na belce w rozdzielaczu pozwalają na odpowiednie wyregulowanie lub całkowite zamknięcie obiegu wody. Instalacje rozdzielaczowe często zastępują systemy zbudowane z trójników – ze względu na wysokie ryzyko powstawania rozszczelnień i trudne do zlokalizowania awarie. Dzięki zastosowaniu rozdzielacza, można znacząco zmniejszyć ilość połączeń, co przyspiesza prace instalatorskie. Najważniejsze, że tak wykonany system wodny jest praktycznie bezawaryjny.

Wyeliminowanie ryzyka nieszczelności doceniają towarzystwa ubezpieczeniowe. Znikome prawdopodobieństwo wystąpienia usterek w instalacji wodnej to jeden z czynników pozwalających obniżyć koszt ubezpieczenia domu czy mieszkania. Korpus rozdzielacza do wody wykonywany jest m.in. z jednolitego mosiądzu, co gwarantuje jeszcze solidniejszą ochronę. Specjalna wkładka umożliwia czytelne oznaczenie ciepłej / zimnej wody właściwym kolorem. Z kolei identyfikację poszczególnych odbiorników ułatwiają symbole na kapslach (np. umywalka, pralka, grzejnik). Rozdzielacze do wody pitnej, ze względów bezpieczeństwa, powinny posiadać Atest PZH. 

Zastosowanie rozdzielaczy do wody w systemach grzewczych

Belka rozdzielacza do wody Wavin PB 22x15 (3 obiegi) bosa NGRozdzielacz do wody jest elementem instalacji grzewczej, który służy do regulacji przepływu i temperatury wody w systemie ogrzewania. Pozwala na równomierne zasilenie ciepłą wodą poszczególnych obwodów grzewczych. Prawidłowy obieg wody to podstawa optymalnego komfortu cieplnego, odczuwanego przez domowników. Specjalne adaptery umożliwiają szczelne i trwałe połączenie rur z rozdzielaczem.

Wszystkie części rozdzielacza powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów: mosiądzu, stali nierdzewnej (tzw. nierdzewki) lub nowoczesnych tworzyw sztucznych - odpornych na uszkodzenia i działanie różnych substancji. W podłogówce, ogrzewaniu grzejnikowym i instalacjach mieszanych powszechnie wykorzystywane są rozdzielacze mosiężne. Natomiast rozdzielacze nierdzewne zapewniają szybszy przepływ czynnika grzewczego, nie wchodzą w reakcję z wodą i nie powodują powstawania osadów, stąd ich zastosowanie w instalacjach wody pitnej. 

Gdzie należy umieścić rozdzielacz do wody?

Złączka rura-rozdzielacz do wody Purmo z gwintem wewnętrznym 17x3/4"Rozdzielacz do wody zwykle umieszcza się w skrzynce rozdzielczej w kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Często rekomendowanym zabiegiem jest montaż rozdzielaczy w każdej z łazienek. W przypadku instalacji podłogówki, należy zapewnić możliwie najkrótszą drogę do grzejników podłogowych. Jeden rozdzielacz może obsługiwać pętlę grzewczą o długości max. 100 mb. Umiejscowienie rozdzielacza do wody warto zaplanować ze specjalistą. 

Rozdzielacze do wody w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz rozdzielacze do wody najbardziej cenionych na rynku marek, jak Geberit i Wavin. Do wyboru pozostają modele podwójne i potrójne, o różnych długościach, wykonane z mosiądzu lub wysokogatunkowych tworzyw sztucznych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdź rozdzielacze do wody w hurtowni Onninen