Przekaźniki bistabilne F&F – nowoczesne rozwiązania w sterowaniu oświetleniem

Dodano: środa, 4.12.2024


Przekaźniki bistabilne pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem. Umożliwiają również płynną regulację jasności oświetlenia. Warto poznać ich zastosowanie nie tylko w domach, ale też w przemyśle.

Przekaźniki bistabilne F&F w rozdzielnicy elektrycznej podłączone do obwodu elektrycznego

Sprawdź asortyment marki F&F w hurtowni Onninen

Co to są przekaźniki bistabilne i jakie mają zastosowanie? 

Przekaźnik bistabilny F&F 4 funkcyjny, din, dwa obwody sterowania, z przekaźnikiem inrush 160a/20ms BIS-419-LEDPrzekaźniki bistabilne mogą generować dwa sygnały, co oznacza, że dochodzi do zmiany działania przekaźnika. Np. pierwszy impuls z łącznika włącza przekaźnik. Z kolei drugi impuls go wyłącza. Zatem przekaźniki bistabilne wykorzystuje się do sterowania oświetleniem, co można wykonać za pomocą wielu równolegle podłączonych przycisków. To rozwiązanie zastępuje model krzyżowy czy system schodowego sterowania.

Przekaźnik bistabilny posiada budowę mechaniczną lub elektroniczną. Po podaniu sygnału sterującego przekaźnik zmienia stan swojej pracy i co istotne po zaniku sygnału sterującego nadal pozostaje w tej samej pozycji. Zdalne sterowanie współpracuje z istniejącymi systemami elektrycznymi i może być częścią systemów automatyki domowej. Jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne, a zarazem praktyczne. Jedną z głównych zalet jest fakt, że przekaźnik bistabilny pobiera prąd tylko i wyłącznie podczas zmiany stanu.    

Zalety stosowania przekaźników bistabilnych F&F w instalacjach oświetleniowych 

Przekaźnik bistabilny F to inaczej przekaźnik impulsowy. Ma szerokie spektrum zastosowania. Przeznaczony jest do sterowania pod wpływem energii w obwodach elektrycznych. Na podstawie aktywności wysyła sygnał, który następnie powoduje sterowanie przepływem energii, który obejmuje całe systemy.

Przekaźnik bistabilny F&F grupowy do montażu podtynkowego BIS-412PChoć wymaga ciągłego zasilania, to cechuje go duża wydajność i niski pobór energii. Stosuje się go w miejscach, gdzie istnieje możliwość sterowania obwodem z różnych miejsc, a więc ma zastosowanie w środowiskach przemysłowych, ale też ciągach komunikacyjnych czy halach produkcyjnych. Największą zaletą stosowania przekaźników bistabilnych jest oszczędność, gdyż znacząco obniża on koszty eksploatacji instalacji.

Ponadto to rozwiązanie zmniejsza negatywny wpływ na naturę. Można go montować w instalacjach czy też innych systemach, choćby łączników schodowych, które połączone są łącznikami krzyżowymi. Zatem może być wykorzystywany na szeroką skalę. Takie instalacje są łatwe w obsłudze, a wręcz intuicyjne i cechuje je niezawodność.    

Jak zainstalować i skonfigurować przekaźnik bistabilny F&F? 

Przekaźniki impulsowe, czyli bistabilne znane są ze swojej niezawodności. Każdy z nich pozwala na sterowanie oświetleniem. Na pewno na uwagę zasługują modele bistabilne F&F, które trzeba odpowiednio skonfigurować. Można robić to w trybie ręcznym.

Przekaźnik bistabilny F&F podtynkowy z wyłącznikiem czasowym, do podświetlanych przycisków BIS-410W takim przypadku łącznik będzie odbierany przez przekaźnik. Należy wiedzieć, że przekaźnik bistabilny należy połączyć z przyciskiem impulsowym do obwodu elektrycznego. Bardzo często stosuje się przewód neutralny. W takich przypadku przekaźnik bistabilny umieszcza się w puszce pod tym przyciskiem. Oczywiście przed rozpoczęciem pracy należy zastosować środki ochronne i odłączyć wszystkie elementy od zasilania.

Jeżeli jeszcze bardziej chcecie zaoszczędzić czas, to polecamy montaż na szynie. Bardzo uniwersalna jest szyna 35 mm. Wybór impulsu sterowania L pozwala na wykrywanie ewentualnych usterek zdecydowanie szybciej, natomiast impuls sterujący N zapewnia zabezpieczenie w postaci braku potencjału doprowadzanego do przycisków.            

Przykłady zastosowania przekaźników bistabilnych F&F w praktyce 

Na pewno na uwagę zasługuje sterownik f wave, który sprawdzi się w instalacji przemysłowej, ale ma też zastosowanie w domach, biurach czy mieszkaniach. Elektroniczny przekaźnik bistabilny pozwala na załączenie określonego odbiornika bądź urządzenia, co odbywa się za pomocą równolegle połączonych przycisków sterujących. Przekaźnik bistabilny wykorzystuje się w instalacji oświetlenia, choćby na klatkach schodowych.

Bardzo dobrze sprawdzi się w dużych przestrzeniach. Jeżeli wykorzysta się dużą ilość przekaźników bistabilnych, można stworzyć system, gdzie przy pomocy przycisków włącza się i wyłącza całe oświetlenie. Zatem można sterować oświetleniem ze wszystkich miejsc, w których znajdują się przyciski. W aplikacjach przekaźnik bistabilny pobiera prąd z magistrali. Można wtedy wygenerować impuls wyłączający, przy czym trzeba utrzymać jeden z dwóch stanów po zadziałaniu.

Sprawdź asortyment marki F&F w hurtowni Onninen