Przepływowe e-podgrzewacze wody są trendy!

Dodano: wtorek, 8.06.2021


W nowych budynkach i przy remontach coraz więcej inwestorów poszukuje energooszczędnego systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę. Specjalne przepływowe e-podgrzewacze wody do łazienek, umywalek i kuchni podgrzewają wodę bezpośrednio tam, gdzie jest ona potrzebna. Ogrzewanie pomieszczeń jest oddzielone od zaopatrzenia w ciepłą wodę.

Para w nowoczesnej łazience z podgrzewaczem do wody Clage

Dzięki stałemu postępowi technologicznemu w nowoczesnym budownictwie, zapotrzebowanie energetyczne na ogrzewanie pomieszczeń stale spada. Jednocześnie wymagania dotyczące bilansu energetycznego nowych budynków stają się coraz bardziej rygorystyczne. Dlatego coraz więcej uwagi poświęca się energooszczędnemu zaopatrzeniu w ciepłą wodę użytkową.

Sprawdź produkty marki CLAGE

Centralne czy decentralne zaopatrzenie w ciepłą wodę

Woda jest często podgrzewana do wysokiej temperatury około 65 stopni w centralnym zbiorniku i doprowadzana do odpowiednich punktów poboru. W procesie tym podgrzewana jest większa ilość wody niż jest to rzeczywiście potrzebne. Temperatura wody jest obniżana w punkcie poboru do właściwej. W przypadku długich rurociągów zwykle mija trochę czasu, zanim z kranu wreszcie popłynie ciepła woda.

Schemat centralnego zaopatrzenia w ciepłą wodę z dużymi stratami energii

Straty energii w centralnym systemie przygotowania ciepłej wody składają się ze strat wynikających z cyrkulacji, dystrybucji, rozruchu i magazynowania wody. W domu jednorodzinnym straty te wynoszą co najmniej 40% całkowitego zapotrzebowania na energię. Do tego dochodzą wyższe koszty inwestycyjne w porównaniu z rozwiązaniem decentralnym.

W systemach zdecentralizowanych ciepła woda jest oddzielana od systemu grzewczego. Przepływowe e-podgrzewacze wody są instalowane bezpośrednio w miejscu poboru wody. Straty w obiegu i magazynowaniu są wyeliminowane, ponieważ woda nie jest wstępnie podgrzewana i magazynowana w dużych ilościach. Straty dystrybucyjne, rozruchowe i systemowe wynoszą tylko 3% zapotrzebowania na energię co oznacza, że zaopatrzenie w ciepłą wodę za pomocą przepływowych e-podgrzewaczy jest systemem energooszczędnym o wysokiej sprawności.

Schemat decentralnego zaopatrzenia w ciepłą wodę

Ogrzewaj wodę zgodnie z zapotrzebowaniem i oszczędzaj koszty eksploatacji!

Do każdego zastosowania (kuchnia, łazienka lub umywalka) istnieje odpowiednie urządzenie, które optymalnie spełnia wymagania w miejscu użytkowania, gdyż nasze oczekiwania w każdym z miejsc poboru są różne:

Umywalka: mycie rąk zajmuje nam mniej niż 10 sekund! Przy tak krótkim czasie korzystania konieczne jest uzyskanie natychmiast właściwej temperatury w granicach 35°C. Proces ten powinien być efektywny, skuteczny i przyjemny. Do tego celu wystarczające są małe e-podgrzewacze CLAGE, dające przepływ w granicach 2l/ minutę. Mamy to szeroki wybór spośród urządzeń sterowanych hydraulicznie (MBH,P-MPH, M) bądź elektronicznie (MCX), o konstrukcji ciśnieniowej lub bezciśnieniowej, w komplecie z baterią lub bez. Niskie moce przyłączeniowe pozwalają na bezpieczną i nisko kosztową eksploatację.

Przepływowy e-podgrzewacz wody ClageNajwyższej klasy urządzenie wśród małych e-podgrzewaczy to model MCX przekonuje najlepszą funkcjonalnością i wyrafinowanym wzornictwem. To dobrze zaprojektowane małe urządzenie dyskretnie wtapia się w każdą zabudowę umywalki. Pobór mocy jest automatycznie regulowany przez układ elektroniczny co zapewnia idealną temperaturę wody i brak konieczności domieszania zimnej wody. Wygodny panel obsługi pozwala na wybór temperatury na 35°C, 38°C lub maksymalnie 45°C.

Kuchnia: jeśli zmywarka nie poradzi sobie z rondlem lub patelnią, wówczas musimy skorzystać z ciepłej wody w zlewozmywaku. Tu jednak oczekujemy wyższych temperatur: 48° przy przepływie ok 5 l/min. Dzięki kompaktowym e podgrzewaczom można uzyskać właściwą temperaturę za jednym naciśnięciem przycisku. Niewielkie wymiary pozwalają na oszczędność cennego miejsca pod zlewozmywakiem a łatwość montażu jest dodatkowym atutem. W serii urządzeń o mocach przyłączeniowych między 11 a 13,5 kW mamy do wyboru modele sterowane wyłącznie elektronicznie. Przystosowane są one do współpracy z każdą baterią.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnaościowej OnnTop!

Modelem wyróżniającym się w serii kompaktowych e-podgrzewaczy jest CFX-U, gdzie wybór pożądanej temperatury następuje na pilocie umieszczonym bezpośrednio przy zlewie. Nie ma potrzeby dodawania zimnej wody, gdyż jest ona podgrzewana z dokładnością co do stopnia.

Przepływowy podgrzewacz wody Clage DSX TouchNatrysk i łazienka: przeciętny prysznic bierzemy 3-5 minut, choć proces ten wydaje się znacznie dłuższy. Oczekiwane temperatury wynoszą 38-42°C przy zapewnieniu większego przepływu wody między 8 a 10 l/min. Komfort w nowoczesnej łazience typu wellness zapewniają urządzenia najnowszej generacji serii D. Te w pełni elektroniczne urządzenia łącza wysoki komfort ciepłej wody z efektywnością energetyczną. Mogą być montowane zarówno we wnęce, mogą być ukryte pod klapą rewizyjną czy w meblach łazienkowych bądź po prostu wisieć na ścianie. Modelem spełniającym najwyższe oczekiwania użytkowników jest DSX Touch, którego konstrukcja umożliwia załączenie przy bardzo niskim przepływie ok. 1,5 l/min. Ponadto wygodny pilot zdalnego sterowania umożliwia obsługę w budynku do 10 m od urządzenia. Atrakcyjny wyświetlacz dotykowy z prawdziwego szkła umożliwia proste odpytywanie parametrów pracy i zużycia oraz pozwala na ustawianie indywidualnych profili użytkowników, zdefiniowanie celów oszczędności, ustalenie indywidualnych potrzeb i lepszego przeglądu kosztów.

Wniosek

Zdecentralizowane zaopatrzenie w ciepłą wodę z przepływowymi e-podgrzewaczami umożliwia oszczędność energii, komfort i higienę. Wielką zaletą w budownictwie mieszkaniowym jest również rozliczanie kosztów eksploatacji na podstawie zużycia.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Przepływowe podgrzewacze wody marki CLAGE

Podgrzewacz wody
Przepływowy podgrzewacz wody
Ariston podgrzewacz wody