Przepływowy podgrzewacz wody czy bojler elektryczny – co wybrać?

Dodano: wtorek, 28.12.2021


Za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w budynku bardzo często odpowiada kocioł na paliwo stałe bądź kominek z dystrybucją gorącego powietrza czy płaszczem wodnym. Takie rozwiązanie wydłuża jednak proces przygotowania c.w.u. i zdecydowanie utrudnia korzystanie z niej, zwłaszcza poza sezonem grzewczym. Na szczęście z pomocą przychodzą elektryczne podgrzewacze, dostępne w wariancie przepływowym oraz pojemnościowym. Czym różnią się one między sobą i który lepiej wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak działają elektryczne podgrzewacze przepływowe i pojemnościowe,
  • jakie są zalety oraz wady obu rodzajów podgrzewaczy,
  • dla kogo przeznaczony jest pojemnościowy podgrzewacz wody, a dla kogo bojler elektryczny.

Elektryczny podgrzewacz przepływowy czy pojemnościowy?

Oba rodzaje podgrzewaczy elektrycznych to proste urządzenia, cechujące się szybkim i łatwym montażem. Nie generują spalin, toteż nie potrzebują do działania kominów, których budowa wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Co więcej ogrzewacze wody, nie narażają użytkowników na zatrucie tlenkiem węgla, czego nie można powiedzieć o nieprawidłowo eksploatowanych podgrzewaczach gazowych.

Decydując się na montaż elektrycznego podgrzewacza, użytkownik gwarantuje sobie dostęp do c.w.u. bez konieczności załączania kotła. To praktyczne urządzenie występuje w dwóch wersjach, których konkretne parametry – takie jak moc lub pojemność – można wygodnie dopasować do indywidualnych potrzeb. Przyjrzyjmy się więc bliżej zasadom działania, zaletom oraz wadom elektrycznych podgrzewaczy przepływowych i podgrzewaczy pojemnościowych.

Podgrzewacz przepływowy – zalety i wady

Przepływowy podgrzewacz elektryczny przygotowuje ciepłą wodę użytkową na żądanie – zaczyna więc działać dopiero w momencie odkręcenia kranu. Przekłada się to na ograniczenie strat energii, ponieważ urządzenie podgrzewa tylko tyle medium, ile jest potrzebne w danej chwili. Zasobnik cechuje się też niewielkimi gabarytami, co ułatwia jego zamontowanie w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki, zlewu, prysznica czy wanny.

Kluczowym parametrem elektrycznych podgrzewaczy przepływowych jest ich moc. To od niej zależy, jaką ilość ciepłej wody użytkowej dadzą radę przygotować urządzenia. W przypadku zasobników zaopatrujących w c.w.u. wyłącznie baterie umywalek czy zlewozmywaków wystarczy prosty i niedrogi model o zasilaniu jednofazowym. Jeżeli jednak podgrzewacz przepływowy ma zostać zamontowany przy prysznicu lub wannie, musi dysponować mocą przynajmniej kilkunastu kW. W przeciwnym razie nie poradzi sobie z przygotowaniem wystarczającego strumienia ciepłej wody.

Sprawdź podgrzewacze elektryczne Ferroli w hurtowni Onninen

Przepływowy podgrzewacz wody występuje w kilku wariantach różniących się nie tylko mocą grzałek, ale także sposobem sterowania:

  • Podgrzewacze jednopunktowe – urządzenia montowane przy jednym punkcie poboru wody, cechujące się niewielką mocą i zasilające zazwyczaj baterię umywalki lub zlewu.
  • Podgrzewacze wielopunktowe – urządzenia, które mogą zapewnić ciepłą wodę użytkową w kilku punktach poboru jednocześnie. Dysponują mocą rzędu kilku – kilkunastu kW.
  • Podgrzewacze sterowane elektronicznie – najbardziej zaawansowany typ podgrzewaczy, działający w pełni automatycznie. Dzięki mikroprocesorowi urządzenia utrzymują nastawioną przez użytkownika temperaturę wody, niezależnie od zmian wielkości przepływu.
  • Podgrzewacze sterowane hydraulicznie – urządzenia, które w sposób mechaniczny włączają pierwszy lub drugi stopień podgrzewania, uwzględniając ilość przepływającej wody. Temperatura zależy więc od wielkości strumienia – im mniejszy, tym cieplejsza c.w.u.

Podgrzewacze elektryczne Ferroli

Podgrzewacz pojemnościowy – zalety i wady

Elektryczny podgrzewacz pojemnościowy to nic innego jak bojler. Służy do magazynowania ciepłej wody w zbiorniku, toteż jego najważniejszy parametr stanowi pojemność. Większość modeli wyposażona jest w grzałkę o mocy 1,5 – 2 kW. Urządzenie działa więc w zupełnie inny sposób niż wariant przepływowy. Mimo to zużywa dokładnie tyle samo energii, ponieważ przygotowywanie c.w.u. zajmuje po prostu odpowiednio więcej czasu.

Do zalet podgrzewaczy pojemnościowych z pewnością należy możliwość korzystania z dwustrefowej taryfy za energię (G12). Przy założeniu odpowiednio dużej pojemności zbiornika można ograniczyć czas przygotowywania c.w.u. do godzin przypadających na drugą – a więc tańszą – strefę. Takiego komfortu nie będą mieli użytkownicy podgrzewaczy przepływowych.

Podgrzewacze pojemnościowe mają jednak swoje wady. Do najważniejszych należą z pewnością straty ciepła, uciekającego ze zbiornika do pomieszczenia. Problem ten można łatwo wyeliminować poprzez solidną izolację. Bojlerom elektrycznym zarzuca się także długi czas oczekiwania na to, aż ogrzane medium dotrze do punktów poboru wody. Nie dość, że jest to niekomfortowe dla użytkownika, to przekłada się na niepotrzebne straty. W tym przypadku z pomocą przychodzą dodatkowe pompy zapewniające cyrkulację c.w.u. Takie rozwiązanie sprawia, że woda cały czas krąży w rurach pomiędzy zbiornikiem a punktami poboru.

Ogrzewacz pojemnościowy występuje w dwóch podstawowych wariantach:

  • Podgrzewacz ciśnieniowy – model stojący, który ze względu na masę i rozmiar montuje się zazwyczaj w pomieszczeniu gospodarczym. Największe bojlery mają zasilanie trójfazowe i wyposażone są w grzałki o mocy 3, 4 lub 6 kW. Niektóre podgrzewacze wody posiadają zamontowany programator czasowy, który umożliwia optymalne wykorzystanie tańszej taryfy. Zbiorniki tego typu wykonuje się ze stali i zabezpiecza przed korozją.
  • Podgrzewacz bezciśnieniowy – to zdecydowanie mniejszy wariant bojlera, wykonany z tworzywa sztucznego. Może przygotowywać ciepłą wodę tylko dla jednego punktu poboru, toteż najczęściej montuje się go nad umywalką lub zlewozmywakiem. Jego grzałka odznacza się zazwyczaj mocą 1,5 kW i jest zasilana napięciem 230 V.

Które rozwiązanie wybrać?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, żeby jeden rodzaj elektrycznych podgrzewaczy wody był lepszy od drugiego. Wybór konkretnego urządzenia powinien być raczej kwestią dopasowania do specyfiki danego budynku.

Ogrzewacz przepływowy sprawdzi się przede wszystkim w domu o mniejszym zapotrzebowaniu na c.w.u., gdzie z wody nie korzysta kilka osób jednocześnie. Warto stosować go również w budynkach o ograniczonej powierzchni, w których trudno o miejsce na duży zbiornik.

Podgrzewacz pojemnościowy znajdzie natomiast zastosowanie w budynku, gdzie z kilku punktów poboru korzysta się jednocześnie. Jeśli dom zamieszkuje na przykład 4- czy 5-osobowa rodzina, na pewno ma ona do czynienia z porannymi i wieczornymi "szczytami" zapotrzebowania na wodę. Na bojler trzeba oczywiście znaleźć odpowiednio dużo miejsca.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Warto pamiętać, że zarówno ogrzewacze przepływowe, jak i pojemnościowe występują w wielu różnych wariantach, z których każdy odznacza się innymi parametrami. Należy więc spośród modeli jedno- i wielopunktowych oraz ciśnieniowych i bezciśnieniowych wybrać urządzenie jak najlepiej dostosowane do specyfiki danego budynku i potrzeb jego użytkowników. Wysokiej jakości podgrzewacze elektryczne marki Ferroli znajdziesz w ofercie hurtowni Onninen!

Podgrzewacz wody
Przepływowy podgrzewacz wody
Bojler
Ariston podgrzewacz wody
Gazowy podgrzewacz wody Junkers
Dafi podgrzewacz wody
Przepływowy podgrzewacz wody 230V
Stiebel Eltron podgrzewacz wody
Podgrzewacz wody do kuchni
Gazowy podgrzewacz wody Termet
Podgrzewacz wody Siemens
Podumywalkowy podgrzewacz wody