Przesył ciepłego medium do kolektorów słonecznych: Rura solarna

Dodano: piątek, 16.02.2024


Kolektory słoneczne to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest wykorzystanie energii słonecznej do uzyskania ciepła. Jest ono wykorzystywane przede wszystkim do ogrzania wody użytkowej. Jednak aby cały system instalacji solarnej działał efektywnie, musi być odpowiednio skonstruowany i przygotowany.

Kolektor słoneczny na dachu budynku z rurą solarną

Sprawdź rury solarne w hurtowni Onninen

Jak dobrać przekrój rury solarnej?

Jak w każdym układzie, tak i w instalacji solarnej ciecz będąca nośnikiem energii musi być transportowana od kolektorów do zbiornika, wymiennika lub innego docelowego miejsca. Niezbędne są tu odpowiednie rury, które zapewnią szczelność układu i będą odporne na działanie glikolu, który wlewany jest do instalacji.

Rura stalowa Armacell w zwojach SO-DV-14x16/e10 Duo Solar 10mRura solarna wykonana jest najczęściej ze stali nierdzewnej, która cechuje się wysoką odpornością na działanie szkodliwych czynników, jak również uszkodzeń mechanicznych. Dobrym rozwiązaniem są także rury wykonane z miedzi. Wyjątkowo wysoka temperatura układów, duże wahania temperatury, a także wysokie ciśnienie sprawiają, że produkty wykorzystywane do wykonania instalacji muszą cechować się wyjątkową wytrzymałością.

W praktyce rury dostępne są w różnych wariantach, a najważniejszym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas zakupu, jest średnica. Dodatkowo uwagę zwrócić trzeba na materiał, z jakiego wykonano produkt. W przypadku rur miedzianych dostępne są modele w twardej i miękkiej wersji. Te pierwsze zazwyczaj sprzedawane są bez izolacji, którą dokupić trzeba osobno, z kolei rury miękkie zabezpieczone są warstwą izolacyjną pojedynczą lub podwójną. Na uwagę zasługuje fakt, że modele miedziane wykorzystywane są wyłącznie wtedy, gdy ich średnica nie przekracza 42x1,5 mm.

Dużą zaletą jest stosowanie w instalacji rur ze stali nierdzewnej. Cechują się one karbowaną strukturą, co pozwala zapewnić kompensację wydłużeń cieplnych. Dla optymalnego działania rury stalowe są zabezpieczone odpowiednią warstwą izolacji, a jej grubość zależy od indywidualnych potrzeb realizowanego projektu. Modele stalowe dostępne są jako rozwiązania mono i duo, przy czym te drugie zawsze wyposażone są w fabryczne podłączenie do czujnika temperatury.

Prawidłowy przepływ medium w instalacji solarnej

Niewłaściwe dopasowanie średnicy rury solarnej powodować będzie szereg problemów, przy czym należy pamiętać, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża średnica przewodów jest bardzo problematyczny. Jeżeli przekrój będzie zbyt mały, dochodzi do sytuacji, w której czynnik grzewczy napotyka duże opory hydrauliczne, a jego przepływ przez układ jest nieadekwatny do potrzeb efektywnego ogrzewania.

Rura solarna Heatpex SOLAR PRO z izolacją kauczukową i powłoką ochronną 2x16-50mZmniejszenie natężenia przepływu powoduje również, że glikol jest przez pompę obiegową podnoszony za mało. W konsekwencji dochodzi do sytuacji, w której obniża się sprawność działania całego układu instalacji solarnych. Brak efektywnego przekazywania ciepła sprawia, że rosną straty ciepła wygenerowanego przez kolektory słoneczne. Zamiast trafić do zasobnika, energia oddawana jest do otoczenia. Dużym problemem jest wówczas praca pompy obiegowej, która zużywa zdecydowanie więcej prądu. Potrzebuje ona więcej mocy, aby podnieść czynnik grzewczy do wymaganego poziomu. Niewłaściwa, zbyt mała średnica przewodów sprawia, że ulegają one szybszemu zużyciu. Dochodzi do szybszej erozji powierzchni wewnętrznej, szczególnie jeśli w układzie zainstalowane zostały rury miedziane.

Jeśli rura solarna będzie miała zbyt dużą średnicę, wówczas podczas eksploatacji obserwuje się zbyt małą prędkość przepływu płynu. W takiej sytuacji zachodzi ryzyko, że w instalacji gromadziło się będzie powietrze, a gdy układ będzie zapowietrzony, wówczas będzie ono blokowało właściwy przepływ glikolu. Dodatkowo dojdzie do problemów z utratą ciepła do otoczenia, a straty z powierzchni zewnętrznej rur będą duże.

Prędkość przepływu glikolu w instalacji, aby działała ona prawidłowo powinna zawierać się w przedziale od 0,40 do 0,70 m/s. Optymalną średnicę rur ustala się indywidualnie, uwzględniając przede wszystkim potrzeby danej instalacji. Ustalenie łącznej powierzchni apertury jest zatem niezbędne, aby wskazać najlepszy przekrój, dlatego też zadanie to powinno zostać powierzone specjalistom.

Przykładowo, jeśli układ składa się z pięciu kolektorów płaskich, w których powierzchnia absorbera wynosi 1,8 m2, dopuszcza się możliwość zamontowania rury, której średnica wynosi 16, a prędkość przepływu będzie równa 0,70 m/s. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że w takim wariancie osiągana musi być maksymalna zalecana prędkość czynnika grzewczego glikolu, dlatego też korzystniejszym rozwiązaniem będzie zwiększenie przekroju do wartości DN20 - większa średnica spowoduje obniżenie prędkości przepływu glikolu, ale nadal wartość zawierała się będzie w ustalonym zakresie. Instalator wykona odpowiednie pomiary, uwzględniając indywidualne potrzeby oraz samą konstrukcję, ponieważ w każdym układzie poza orurowaniem konieczne jest zastosowanie także dodatkowych elementów, takich jak uszczelki, trójniki, kolanka i inne. Tylko optymalne opracowanie projektu i profesjonalna realizacja pomagają optymalnie przygotować efektywną i oszczędną instalację.

Rury solarne w hurtowni Onninen

W ofercie Onninen dostępne są wysokiej jakości przewody solarne, takie jak np. podwójna calowa preizolowana rura stalowa Duo Solar w kolorze czarnym. Produkt przygotowany przez markę armacell posiada wszystkie niezbędne certyfikaty. Przygotowane do stosowania w kompletnych systemach. Produkt to w zasadzie dwie rury stalowe karbowane, dzięki którym łatwo i sprawnie połączyć można panele solarne z zasobnikiem gorącej wody, ponieważ każda z rur pełni określoną funkcję - zasilania i powrotu. Ze względu na specyficzne wymagania układu, rura dostosowana jest do pracy w temperaturach nawet do -50 stopni, przy maksymalnym ciśnieniu 16 barów.

Alternatywnym rozwiązaniem jest rura do techniki solarnej SOLAR PRO z izolacją kauczukową i powłoką ochronną. Jest to model wykonany z kwasoodpornej stali nierdzewnej. Dużym atutem jest szeroki zakres temperatury, w jakiej może efektywnie działać. Zgodnie z informacjami producenta jest to przedział od -40 do +150 stopni Celsjusza, chociaż maksymalna wartość podawana jest nawet wyższa 175 stopni C. Izolacja kauczukowa zapewnia doskonałą ochronę przed promieniowaniem UV, a jednocześnie cechuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła.

Sprawdź rury solarne w hurtowni Onninen