Świadomość energetyczna społeczeństwa stale rośnie. Dzięki niej coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że za wysokość rachunków za energię odpowiada przede wszystkim budynek, a ściślej rzecz ujmując – zespół wszystkich jego cech i parametrów. Jednym z najistotniejszych jest zapotrzebowanie budynku energię elektryczną, co prędzej czy później prowadzi do poszukiwania oszczędności. Sprawdź, w jaki sposób dobrać najlepsze akcesoria do instalacji PV?
Sprawdź akcesoria fotowoltaiczne do elementów montażowych w hurtowni Onninen
Dobór odpowiednich akcesoriów na podstawie audytu energetycznego
Podstawowym działaniem służącym wymiernej ocenie stanu budynku jest sporządzenie audytu energetycznego. Podstawą audytu jest wykonanie inwentaryzacji danego obiektu, której podstawę stanowi analiza dokumentacji technicznej, wizji lokalnej oraz wyniki pomiarów.
Poprawnie sporządzony audyt energetyczny nie tylko wskaże na zapotrzebowanie cieplne przewidywane w obiekcie budowlanym, pomaga także w sporządzeniu wykazu urządzeń zasilanych energią elektryczną oraz bieżące zużycie, które musi zostać zaspokojone. Fotowoltaika i magazyny energii muszą zostać dobrane zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym budynku.
Dobór odpowiedniego systemu mocowania paneli słonecznych na gruncie i na dachu
Panele słoneczne produkujące energię elektryczną mogą być umiejscowione zarówno na dachu, jak i na gruncie. Ostateczna decyzja o lokalizacji paneli fotowoltaicznych zależna jest od warunków środowiskowych (nasłonecznienie) i parametrów technicznych pokrycia dachowego.
Instalacja fotowoltaiczna na dachu
W przypadku decyzji o instalacji PV z wykorzystaniem połaci dachowej system mocowania fotowoltaiki musi zostać dobrany dopasowany do konkretnego podłoża (gont, dachówka, blacha itp.). Rodzaj pokrycia dachowego ma szczególne znaczenie z uwagi na planowany sposób montażu, wytrzymałość, a także zainstalowane zestawy fotowoltaiczne.
Należy także zwrócić uwagę na materiały, z których są wykonane mocowania paneli. W każdym przypadku powinna to być stal nierdzewna i aluminium. Dodatkowo wykorzystane produkty muszą spełniać wymogi europejskiej normy EN 1090 (podstawowa norma, dotycząca systemów montażu paneli fotowoltaicznych), co związane jest z kwestiami technicznymi oraz bezpieczeństwem użytkowników.
Instalatorzy często wykorzystują gotowe konstrukcje montażowe do PV, zawierające wszystkie niezbędne komponenty, co wydaje się doskonałą metodą, by zwiększyć wydajność i trwałość ogniw fotowoltaicznych.
System fotowoltaiczny na gruncie
Panele fotowoltaiczne montowane na gruncie powinny być wyposażone w powłokę powłoką Magnelis. Jej zadaniem jest zabezpieczenie ogniw przed korozją.
Pośród nowych modeli paneli słonecznych wiele wyposażonych jest w czarną ramę. Warto zwrócić na to uwagę dobierając akcesoria i elementy montażowe do instalacji PV również utrzymane w tej stylistyce. Dzięki temu całość konstrukcji będzie prezentować się bardzo nowocześnie i estetycznie.
Jak lepiej zorganizować okablowanie w instalacji fotowoltaicznej?
Okablowanie łączące moduły monokrystaliczne, ograniczniki przepięć, wyłączniki nadprądowe itd. należy prowadzić w sposób gwarantujący ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Należy pamiętać, że przewody i złączki fotowoltaiczne służą do przesyłu energii elektrycznej i wszelkie zaniedbania mogą spowodować awarię. Instalacja musi być wykonana bardzo solidnie, kable nie mogą bezwładnie zwisać, co grozi przypadkowym zerwaniem, a łączenia powinny być trwałe i szczelne.
Z tych powodów już na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznych brane jest pod uwagę zastosowanie odpowiednich złączy, opasek zaciskowych, oznaczników, czy rurek termokurczliwych, których zastosowanie znajduje swoje odzwierciedlenie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 14 listopada 2017 roku (DzU z 2017 r., poz. 2285).
Należy w tym miejscu dodać, że wyposażenie znajdujące się w ofercie hurtowni branżowych cechuje się wysokim stopniem specjalizacji, czego przykładem jest choćby złączka fotowoltaiczna Weidmuller męska+żeńska MC4 PV-STICK SET komplet 4-6 mm2 1000-1500 V 1422030000.
Zabezpieczenie złączy i przepustów kabli osłonami
Podobne podejście dotyczy zabezpieczenia złączy i przepustów kabli osłonami. Aby zrozumieć znaczenie zabezpieczeń, przypomnijmy w kilku słowach, jak działa i z czego montuje się instalację fotowoltaiczną?
Instalacja PV – wyposażenie:
- Moduły (paneli) fotowoltaicznych;
- Inwerter (falownik) lub mikroinwerter;
- Bezpieczniki;
- Przewody;
- Konstrukcja montażowa
- Magazyn energii (opcjonalnie)
Moduły fotowoltaiczne, przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Wytworzony prąd stały za pośrednictwem falownika zostaje przekształcony w prąd zmienny. Jako zabezpieczenia po stronie prądu stałego stosuje się ograniczniki przepięć. Uzyskaną w ten sposób energię elektryczną można zużyć na bieżąco, magazynować lub przesłać do sieci energetycznej.
Jak widać, przez całą instalację przepływa prąd o określonym napięciu i natężeniu. Niezbędne jest zatem zachowanie wszystkich środków ostrożności, poprzez odpowiednio dobrane akcesoria fotowoltaiczne.
Wybór właściwego osprzętu elektrycznego do instalacji solarnej (skrzynki instalacyjne, rozdzielnice, rozgałęźniki, złącza MC4) H2
Prace związane z instalacją zestawu solarnego w znacznym stopniu dotyczą podłączenia czujników, sterowania, zabudowy i montażu obwodu solarnego. Nie mniej ważne jest zabezpieczenie odgromowe oraz uziemienie instalacji solarnej. Montując fotowoltaikę, należy pamiętać o precyzyjnym zabezpieczeniu od przeciążeń, przepięć i zwarć. W tym celu niezbędne są skrzynki instalacyjne, rozdzielnice, rozgałęźniki, złącza MC4, a także komplet wtyk-gniazdo Emiter MC4 EVO2
Akcesoria montażowe paneli PV na dach skośny
Montując panele na dachach skośnych, należy zadbać o lekkość konstrukcji przy jednoczesnej wytrzymałości. Z tego względu najlepiej sprawdzają się systemy wykonane z aluminium.
Najczęściej wykorzystywane elementy montażowe na dach skośny:
- szyny montażowe;
- łączniki szyn montażowych;
- klamry, nakrętki, śruby i uchwyty;
- końcówki mocowania paneli fotowoltaicznych.
Montaż fotowoltaiki na dachu skośnym musi uwzględniać minimalny kąt nachylenia o wartości 10°. Jest to niezbędne minimum, by zapewnić funkcjonowanie całego systemu.
Sprawdź akcesoria fotowoltaiczne do elementów montażowych w hurtowni Onninen