Przewodnik po doborze odpowiedniego syfonu do zlewu

Dodano: czwartek, 9.05.2024


Syfon do zlewu to dość proste urządzenie, ale jednocześnie niezwykle istotne. Na tyle, że źle dobrany może nie służyć, tak jak tego oczekiwaliśmy. Znając te problemy, przygotowaliśmy dla Państwa przewodnik, które rozwieje wszelkie wątpliwości związane z wyborem syfonu do zlewu.

Instalator wymienia syfon w umywalce w łazience

Sprawdź syfonu do zlewu w hurtowni Onninen

Jaki syfon do zlewu kuchennego, a jaki do łazienki?

Syfon to niezbędny element konstrukcji hydraulicznej, montowany w odpływie pionu kanalizacyjnego. Jego główne zadanie to odprowadzenia ścieków, co ogranicza różne nieprzyjemne zapachy pochodzące z kanalizacji. Tworzy on swego rodzaju zamknięcie wodne, odseparowując powietrze z odpływu od powietrza w pomieszczeniu. Kwestia prawidłowego odprowadzania wody jest tu więc niezwykle kluczowa, ponieważ z kanalizacji wydobywają się nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale też takie, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Niezależnie więc, czy to odpływ w zlewozmywaku kuchennym, czy umywalce łazienkowej - zawsze musimy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego syfonu. 

Syfon do zlewozmywaków 2-komorowych Franke 1 1/2"bez przelewu 112.0044.669Jak się jednak okazuje, syfony w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka muszą być odpowiednio dobrane, biorąc pod uwagę specyfikę tych miejsc. W kuchni, ze względu na obecność resztek jedzenia, ale też tłuszczu i innych substancji, materiał syfonu musi być bardziej wytrzymały, a także odporny na działanie chemikaliów do czyszczenia.

Nieprzypadkowo więc bardzo popularne są syfony wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu. Są łatwe w utrzymaniu czystości, a dodatkowo wykazują dużą odporność na korozję. Taki model syfonu ma też najczęściej większy przekrój, co zapobiega ewentualnemu zatkaniu się odpływu. Świetnie sprawdza się też syfon elastyczny do zlewu

A jak dobrać syfon do łazienki? W tym pomieszczeniu syfony muszą dopasować się do różnych kształtów oraz rozmiarów armatury, dlatego też największą popularnością cieszą się modele gumowe. Innym popularnym syfonem jest model plastikowy. Oba można dość łatwo dopasować do różnych konfiguracji. Warto jednocześnie pamiętać, że produkt nie musi być wykonany z materiałów o dużej wytrzymałości, ponieważ do odpływu nie trafiają takie zanieczyszczenia, jak w kuchni. 

Jak dobrać syfon do zlewu dwukomorowego?

Zastanówmy się teraz nad tym, jaki wybrać syfon do zlewozmywaka, biorąc pod uwagę jego budowę. Do wyboru są dwa rodzaje syfonów. Jednym z nich jest syfon butelkowy, których cechą charakterystyczną jest zwarta budowa. Często wybierane do zlewu, dość wysokie, ale niestety też wąskie, więc wymagają okresowego czyszczenia. Innym rodzajem jest syfon typu U (tzw. rurowe). Ma też zaletę, że co prawda, rzadziej się zapychają, niemniej jak już to się stanie, to nierzadko trzeba go rozebrać. Zlew jest więc w tym wypadku pozbawiony syfonu, więc nie można z niego korzystać. 

Syfon podwójny do zlewu HL z PP DN50x6/4' mimośrodowy HL126.2/50Jak więc widzimy, syfon do zlewu może być butelkowy lub rurowy, lecz jaki lepiej pasuje do zlewu dwukomorowego? Kupując taki model, powinniśmy znać rozstaw odpływów. Z jednej strony, nic się nie stanie, jak nie będzie idealnie dopasowany, ponieważ rurki można przyciąć (wg instrukcji), z drugiej jednak strony odpływy nie mogą być za bardzo rozstawione od siebie, bo istnieje ryzyko, że zakupiony syfon do zlewu dwukomorowego trzeba będzie oddać do sklepu, wymieniając go na inny model.

Warto pamiętać, że zlewozmywak z mocno rozstawionymi odpływami wymaga specjalnego syfonu. Jeśli zaś chodzi o syfon do zlewu jednokomorowego, nie ma takiego problemu, gdyż ma on jeden odpływ i przelew. Musimy więc tu tylko pamiętać o średnicy odpływu i usytuowaniu przelewu. Inny ważny aspekt dotyczy komór zlewozmywaka, a mianowicie, czy są one na jednym poziomie. Są zlewozmywaki o właśnie takim położeniu, ale też inne, w których występuje różnica poziomów. W tej sytuacji potrzeba syfonu mającego możliwość regulacji wysokości komór zlewu. 

Czy każdy syfon pasuje do każdego zlewu?

Jak już wspomnieliśmy, dostępne są różne rodzaje zlewów - zlew jednokomorowy i zlew dwukomorowy. Inny podział dotyczy materiału jego wykonania. I tu najpopularniejszy jest zlew stalowy, przeważnie ze stali nierdzewnej i emaliowanej, ale też z kompozytów granitowych, jak i z ceramiki. W tym akapicie jednak, w tematyce związanej ze zlewem, interesuje nas konkretna kwestia - czy wszystkie syfony są uniwersalne, pasując do każdego zlewu? Odpowiedź brzmi: nie, bo choć wszystkie elementy mają znormalizowane wymiary, to jednak nie są one identyczne. Różnice dotyczą głównie średnic poszczególnych elementów syfonu, zwłaszcza przyłącza do zlewu rury odprowadzającej do kanalizacji. Jakby tego było mało, warto pamiętać, że syfony mają różne rozmiary i kształty, co najczęściej decyduje o tym, czy dany model sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu.

Lepszy syfon do zlewu butelkowy czy rurowy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od możliwości i potrzeb. Niemniej, syfon butelkowy jest najpopularniejszy, głównie ze względu na to, iż zajmuje mało miejsca pod umywalką. Jest więc bardzo praktycznym rozwiązaniem. Ma pionową budowę, nazwa zaś wywodzi się od jego kształtu, przypominającego butelkę. W jego dolnej części jest miejsce dla wody. Można go oczywiście samodzielnie oczyścić. W tym celu wystarczy odkręcić jego dolną część i usunąć zebrane tam zanieczyszczenia. 

Syfon do zlewu żeliwnego marki Viega 50x50 tworzywo sztuczne / biały, model 798594 114640Syfon rurowy, określany też jako samoczyszczący, zda egzamin w większych łazienkach, ponieważ jego gabaryty są większe, choć sama budowa nieskomplikowana, przyjmująca kształt wygiętej rurki.

Niezależnie od tego, jaki syfon wybierzemy, warto wiedzieć, że może on występować z przelewem lub bez przelewu. Określany nim specjalny otwór w komorze zlewozmywaka, który ma szczególne znaczenie w momencie przelania się wody poza zlewozmywak. Dzięki przelewowi nic takiego się nie stanie, bo głównym odpływ zostanie zablokowany. 

Warto też zwrócić uwagę, czy syfon, który chcemy kupić, wyposażony jest w dodatkowe funkcje, na przykład korek automatyczny. Mechanizm korka umożliwia automatyczne otwieranie i zamykanie odpływu poprzez specjalne pokrętło. Taki syfon automatyczny z korkiem to więc dobra opcja. Jeśli więc chcemy, aby nasz syfon był bardziej funkcjonalny, sprawdźmy, czy ma korek. To samo zresztą powiemy o innych dodatkach, jak sitko.

 Syfony do zlewu w hurtowni Onninen

Po tych wyczerpujących informacjach na temat syfonów do zlewu, czas teraz polecić kilka sprawdzonych rozwiązań! Oto one!

Z naszym przewodnikiem wybór odpowiedniego syfonu do zlewu przestaje być trudny! Wymieniliśmy najważniejsze zagadnienia, nad którymi zastanawia się wielu klientów. Mamy nadzieję, że uzyskali Państwo niezbędną pomoc.

Sprawdź syfonu do zlewu w hurtowni Onninen