Przewodnik po doborze przewodów sterujących do pomp głębinowych

Dodano: sobota, 28.09.2024


Aby pompy głębinowe mogły prawidłowo działać, potrzeba dopasować do nich odpowiednie przewody sterujące. Unikniemy w ten sposób licznych problemów z zasilaniem i sterowaniem, ciesząc się z dobrej kondycji pomp. W poniższym poradniku omówimy najważniejsze aspekty związane z doborem przewodów sterujących, w tym przyczyny stosowania krótkich kabli przez producentów. Napiszemy też o odpowiednim przekroju i długości przewodów, jak również przedstawimy schemat podłączenia kabla sterowniczego do pompy głębinowej. Zapraszamy do lektury!

Pompa głębinowa do opróżniania studzienek na kostce betonowej

Sprawdź kable sterownicze w hurtowni Onninen

Dlaczego producenci pomp głębinowych stosują krótkie kable?

Pompa głębinowa to niezbędne urządzenie pomagające w pobieraniu wody z bardzo dużych głębokości. Wyposażone w kable, które jednak są dość… krótkie. Dlaczego stosowane są takie rozwiązania? To nie przypadek, jest to dokładnie przemyślane, zwłaszcza z tego powodu, że skrócenie długości kabla minimalizuje straty napięcia. To szczególnie przydatne w sytuacji zasilania urządzeń, które znajdują się bardzo głęboko pod ziemią. Zapewnia to lepszą pracę. Dłuższe przewody zaś mogą obniżyć efektywność, ale i zwiększyć ryzyko uszkodzenia tego sprzętu. 

Krótsze kable są też łatwiejsze w instalacji i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wpływa to więc na ich trwałość. Jeszcze innym powodem jest koszt, gdyż krótsze przewody to mniejsze wydatki związane z materiałami. 

Jaki przekrój powinien mieć kabel sterowniczy do pompy głębinowej?

Kabel sterowniczy Bitner 1000 CH 2x1,5 H63134Jak widzimy, pompy głębinowe działają niezawodnie, jeśli wyposażone są w odpowiednie przewody sterujące. Bardzo ważny jest zwłaszcza ich przekrój. Przeważnie do standardowych zastosowań zaleca się przewody o przekroju od 1,5 mm2 do 2,5 mm2, zależnie od mocy pompy oraz długości przewodu. Wybór mniejszego przekroju może doprowadzić do problemów - nagrzewania się kabla, co zwiększa ryzyko uszkodzenia izolacji, a w konsekwencji awarii.

Przy dłuższych odległościach lub wyższych mocach pompy, dobrze jest rozważyć większy przekrój, żeby zmniejszyć straty napięcia, zapewniając jednocześnie stabilne zasilanie. Niezależnie, jaki przekrój wybierzemy, kable sterownicze zawsze powinny być wysokiej jakości. Musimy zwrócić uwagę na producenta, a także to, czy kable sterownicze i sygnalizacyjne są zgodnie z obowiązującymi normami. 

Jakiej długości powinien być przewód sterowniczy do pompy głębinowej?

Pompa głębinowa Wilo-Sub TWU 4-0414-C DM 2951121Bez wątpienia, chcąc pobierać wodę ze studni głębinowej, musimy postawić na sprawdzony model, zarówno gdy mowa o pompie, jak i przewodach sterujących. Duże znaczenie ma tu długość kabla. Jak już pisaliśmy, zaleca się, aby był on jak najkrótszy, żeby zminimalizować straty napięcia, a także uniknąć potencjalnych zakłóceń w sygnale sterującym.

Standardowa długość wynosi od 10 do 30 metrów, zależnie od głębokości studni i lokalizacji sterownika. Jeśli mamy głębszy odwiert lub bardziej skomplikowane instalacje, przewód może być dłuższy. W tej sytuacji jednak warto mieć do dyspozycji przewody o większym przekroju, co zrekompensuje straty napięcia. Niezwykle istotne jest też to, aby przewód był odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak również przed wpływem wody. 

Schemat podłączenia kabla sterowniczego do pompy głębinowej

Pompa głębinowa Grundfos SQ3-55 96510206To, jak podłączymy kabel sterowniczy do pompy głębinowej, ma kluczowe znaczenie dla jej działania. Najważniejszy jest więc tu odpowiedni schemat. Pierwsze co musimy wiedzieć to, żeby podłączyć kabel sterowniczy do kontrolera lub panelu sterującego. Umożliwia on włączanie i wyłączanie pompy, jak również monitorowanie jej pracy.

Jeśli mowa o standardowym podłączeniu, pamiętajmy, że przewód fazowy, brązowy lub czarny, powinien być podłączony do terminala zasilania w pompie. Przewód neutralny zaś (niebieski) do terminala neutralnego. Przewody sterujące, przeważnie żółto-zielone jako uziemienie, należy połączyć z układem sterującym. Oczywiście, to ogólny schemat, ale mogą się one różnić w zależności od modelu pompy. Zawsze więc powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producenta.

Sprawdź kable sterownicze w hurtowni Onninen