Przewodnik po wyborze klimatyzacji do biur

Dodano: środa, 19.06.2024


Klimatyzacja w biurze to rozwiązanie, które powoli staje się standardem dzisiejszych czasów. Obecnie mało kto wyobraża sobie pracę w czasie upałów bez klimatyzacji, ale jak wybrać odpowiedni wariant? Jakie czynniki brać pod uwagę wybierając optymalne rozwiązanie oraz jakie filtry powinna mieć klimatyzacja biurowa?

Instalator sprawdza działanie klimatyzacji sufitowej w biurze

Sprawdź klimatyzatory sufitowe w hurtowni Onninen

Obliczanie kubatury pomieszczenia i dobór klimatyzacji

Klimatyzator Rotenso ELIS 2,6 kW jednostka zewnętrzna split EO26XO R16Wybór odpowiedniego wariantu klimatyzacji wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy. Podstawą wszelkich rozważań jest obliczenie kubatury pomieszczenia, a otrzymane dane pozwalają wskazać wariant klimatyzacji optymalny dla danego pomieszczenia. Dane te uzyskać można poprzez pomnożenie powierzchni podłogi i wysokości pomieszczenia. Do obliczenia powierzchni podłogi potrzeba będzie jej długość i szerokość, a iloczyn wartości oznaczać będzie powierzchnię podłogi.

Znając już kubaturę pomieszczenia można zastanowić się nad wyborem optymalnej klimatyzacji. Mimo że kubatura oznaczana jest w pierwszej kolejności, to nie jest ona jedynym decydującym czynnikiem, który wpływa na podjęcie ostatecznej decyzji. Czynniki, które należy uwzględnić to także: nasłonecznienie pomieszczenia czy obecność różnego rodzaju urządzeń generujących ciepło.

Ważną kwestią jest także określenie liczby osób, które będą przebywały w klimatyzowanym pomieszczeniu. Do szacowania przyjmuje się, że każda osoba generuje ok. 100-150 W. Uzyskane dane pozwalają optymalnie dobrać urządzenie o właściwej mocy chłodniczej.

Dobór efektywności energetycznej klimatyzacji do pomieszczeń

Wybór klimatyzacji uwzględniający efektywność energetyczna pomieszczeń jest procesem składającym się z kilku etapów. Aby dobrze przeprowadzić całe postępowanie należy przede wszystkim zrozumieć i właściwie określić trzy wskaźniki efektywności energetycznej. Są to:

 • SEER - wskaźnik efektywności energetycznej w trybie chłodzenia, im wyższa wartość, tym efektywność chłodzenia będzie większa, określa on stosunek całkowitej ilości ciepła, które zostaje usunięte z pomieszczenia w przeciągu sezonu chłodzenia do wartości całkowitej energii elektrycznej, jaka zużyta zostanie przez klimatyzator w tym samym czasie;
 • COP, który jest wskaźnikiem efektywności energetycznej w tzw. trybie grzania, im wyższa wartość, tym większa wydajność, jest on liczony jako stosunek ciepła, jakie zostało dostarczone do pomieszczenia, do ilości zużytej energii elektrycznej;
 • EER, oznacza współczynnik efektywności energetycznej, ale w trybie chłodzenia, jest obliczany przy założeniu stałej temperatury (zewnętrznej i wewnętrznej); jest on obliczany jako iloraz mocy chłodniczej i zużycie energii elektrycznej.

Znając znaczenie podstawowych wartości można dość precyzyjnie określić potrzeby chłodnicze. Dane te pozwalają dobrać odpowiedni model klimatyzatora, dostosowany do potrzeb danego obiektu czy pomieszczenia.

Jakie filtry powinna mieć klimatyzacja do biura?

Funkcjonująca klimatyzacja w biurze to urządzenie, które wymaga właściwego przygotowania. Dla bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniu klimatyzowanym niezbędne jest wykorzystywanie filtrów, aby jakość powietrza w pomieszczeniu była dobra, nie zagrażała zdrowiu osób przebywających w biurze i nie wpływała negatywnie na komfort pracy.

W zależności od modelu klimatyzacji wykorzystywane są różne warianty filtrów. Najczęściej urządzenia wyposażone są w następujące rozwiązania:

 • filtr wstępny, nazywany także pre filtrem, jego rolą jest eliminacja największych cząsteczek, jak np. sierść zwierząt lub kurz, dzięki temu inne znajdujące się w urządzeniu filtry mogą być wykorzystywane dłużej;
 • Klimatyzator kasetonowy LG STANDARD INVERTER 2,5kW CT09F.NR0filtr HEPA, ze względu na konstrukcję umożliwia on usuwanie bardzo małych cząsteczek zanieczyszczeń, skutecznie wyłapuje m.in. pyłki, roztocza, pleśń, a także wirusy oraz bakterie, jego zaletą jest wysoka skuteczność działania;
 • filtr węglowy - jego rolą jest wyłapywanie zanieczyszczeń gazowych, dużym atutem jest to, że absorbuje on zapachy, powinien być stosowany w biurach z kuchnią;
 • filtr elektrostatyczny, wykorzystujący do działania właściwości elektrostatyczne, jego zaletą jest to, że może być wielokrotnie wykorzystywany, wystarczy odpowiednie mycie, zgodnie z wytycznymi producenta;
 • filtr fotokatalityczny, którego zadaniem jest rozkładanie znajdujących się w powietrzu bakterii czy substancji chemicznych, proces ten jest możliwy dzięki właściwościom promieniowania UV oraz katalizatora, pozwala zapewnić maksymalną ochronę i higienę;
 • filtr antybakteryjny pomaga zapobiegać rozmnażaniu bakterii i pleśni wewnątrz systemu klimatyzacji, dzięki temu można jeszcze łatwiej zadbać o zdrowie pracowników;
 • filtr jonizacyjny - jego zadaniem jest emitowanie jonów odpowiedzialnych za neutralizację zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, pozwala skutecznie chronić nie tylko przed bakteriami i wirusami, ale też pleśnią, grzybami, alergenami czy dymem.

Klimatyzacja w przestrzeni biurowej powinna nie tylko poprawiać komfort pracy osób przebywających w pomieszczeniu w czasie upałów, musi ona równie skutecznie zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie osób. Efekt ten można osiągnąć, jeśli w urządzeniu klimatyzacyjnym zastosowane zostaną odpowiednie filtry. To, które ze wskazanych wariantów zostaną wybrane w dużym stopniu zależy od specyficznych warunków i potrzeb danego obiektu i wielkości pomieszczenia.

Sprawdź klimatyzatory sufitowe w hurtowni Onninen

Jaki zakres przepływu powietrza m/3 powinna mieć klimatyzacja sufitowa?

Klimatyzator sufitowy powinien cechować się odpowiednim zakresem przepływu powietrza, ponieważ tylko wtedy cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu będzie na tyle efektywna, aby poprawić komfort pracy. Wśród czynników, które mają wpływ na przepływy, wymienić należy przede wszystkim wielkość powierzchni, ilość osób przebywających w pomieszczeniu. Należy również uwzględnić specyficzne wymagania związane z wentylacją.

Specjaliści podkreślają, że biorąc pod uwagę wielkość biura przyjmuje się następujące wartości:

 • dla biur o powierzchni min. 20 m2, ale nie większych niż 40 m2 przepływ powietrza powinien zawierać się w przedziale od 300 do 600 m3/h;
 • w pomieszczeniach o powierzchni od 40 do 80 m2, zalecany przepływ powietrza powinien wynosić od 600 do 1200 m3/h;
 • jeśli powierzchnia jest większa niż 80 m2, wówczas przepływ powietrza powinien być nie mniejszy niż 1200-2000 m3/h.

Druga kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę wybierając klimatyzatory komercyjne jest to, że w przypadku pomieszczeń biurowych urządzenie powinno zapewnić od 5 do 8 cykli wymiany powietrza w ciągu godziny.

W wyborze odpowiedniego urządzenia należy wziąć pod uwagę wiele specyficznych cech i parametrów, dlatego dobrym rozwiązaniem jest fachowe wsparcie specjalisty.

Dobór poziomu ciśnienia akustycznego w klimatyzatorze 

Inwestycja w klimatyzację to doskonały sposób, na komfortowe warunki pracy pracownikom. Dużym atutem jest to, że urządzenia do schłodzenia powietrza mogą też pełnić funkcję odwrotną, ogrzewając pomieszczenie zimą. Działają efektywnie, a koszty zakupu dopasowanych do potrzeb urządzeń gwarantują komfort termiczny, a to przekłada się na samopoczucie i jakość pracy osób zatrudnionych. 

Klimatyzator ścienny Rotenso ELIS 2,6 kW jednostka wewnętrzna split ES26XI R16W zależności od modelu klimatyzatory różnią się poziomem głośności w czasie działania. Należy pamiętać, że jeśli urządzenie ma pracować w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie, musi spełniać odpowiednie  wymogi. Poziom decybeli podawany jest przez producentów w specyficznych wymaganiach technicznych. W ofercie Onninen dostępne są zarówno zewnętrzne, jak i jednostki wewnętrzne. To ekonomiczne i łatwe w obsłudze modele.

Klimatyzator Rotenso ELIS 2,6 kW jednostka zewnętrzna split to jednofazowe rozwiązanie, wykorzystujące jako środek chłodniczy R32. Zapewnia doskonały komfort termiczny, a jednocześnie jest modelem energooszczędnym klasy A++. Klimatyzatory ścienne montowane są bezpośrednio na ścianie, przy pomocy odpowiednich uchwytów.

Do wnętrza przeznaczone są natomiast jednostki pozwalające na równomierne rozprowadzenie powietrza po pomieszczeniu, jak np. klimatyzator ścienny Rotenso ELIS 2,6 kW jednostka wewnętrzna. Pomaga zapewnić optymalną temperaturę, a jednocześnie jest bardzo nowoczesnym i estetycznym rozwiązaniem. Klimatyzatory split do wnętrza to kompaktowa budowa oraz maksimum wydajności działania. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że nowoczesne modele wyposażone są w standard WiFi, co ułatwia sterowanie i zarządzanie urządzeniem.

Sprawdź klimatyzatory sufitowe w hurtowni Onninen