Przewodnik po zdobywaniu uprawnień budowlanych sanitarnych

Dodano: piątek, 17.01.2025


Działając w branży sanitarnej, warto postarać się o zdobycie stosownych uprawnień budowlanych sanitarnych. Te kwalifikacje mogą stanowić ważny krok w karierze, otwierając drzwi do poważniejszych, a przy tym lepiej płatnych zadań. Pamiętajmy jednakże, że proces zdobywania takich uprawnień wymaga zarówno wiedzy, jak i spełnienia określonych wymogów formalnych. I o tym właśnie napiszemy w poniższym artykule, omawiając, jak rozwinąć ścieżkę kariery, zdobywając omawiane uprawnienia? Podpowiemy też o możliwościach zarobkowych oraz o rodzajach prac, jakie można zdobyć. Wspomnimy również o tym, jak przygotować się do egzaminu! Zapraszamy!

Instalator techniki sanitarnej zdobywający uprawnienia budowlane

Sprawdź technikę instalacyjną w hurtowni Onninen

Jak rozwinąć ścieżkę kariery zdobywając uprawnienia budowlane sanitarne?

Rozwój kariery w branży sanitarnej, tak jak w wielu innych obszarach, należy zacząć od zdobycia solidnej dawki wiedzy oraz doświadczenia praktycznego. Czasem jednak, mimo długiego stażu na rynku i doskonałej znajomości najważniejszych zagadnień brakuje potwierdzenia, że jesteśmy właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. I tu właśnie jest miejsce na kolejny krok - zdobycie uprawnień budowlanych sanitarnych. Proces ten składa się z kilku etapów, a każdy z nich wymaga zaangażowania i systematyczności.

Grupa pompowo-mieszająca Proff Comfort do rozdzielaczy c.o. 6096930Pierwszym jest ukończenie odpowiednich studiów technicznych, takich jak inżynieria środowiska, inżynieria sanitarna lub budownictwo. Wraz ze studiami należy odbyć praktykę zawodową. Może ona trwać od roku do kilku lat. Wszystko tak naprawdę zależy od zakresu planowanych uprawnień. Następnym krokiem powinno być zgłoszenie się do egzaminu organizowanego przez właściwą izbę inżynierów budownictwa. Taki egzamin ma dwie części - pisemną i ustną. Jego zdanie pozwala na uzyskanie licencji do samodzielnego projektowania, jak również nadzorowania prac budowlanych w branży sanitarnej. 

Zdobycie tego rodzaju uprawnień otwiera wiele dróg kariery, gdyż można awansować na stanowiska kierownicze czy pracować jako projektant instalacji sanitarnych czy nawet jako kierownik budowy. Poza tym uprawnienia zwiększają konkurencyjność na rynku pracy i dają możliwość prowadzenia własnej działalności. To więc inwestycja wymagająca wiele poświęcenia i pracy, lecz zwrócić się może w postaci wyższych zarobków, prestiżu i większej niezależności zawodowej. 

Możliwości zarobkowe i rodzaju wykonywanej pracy po zdobyciu uprawnień sanitarnych

Rozwój kosztuje, ale przynosi owoce. Nie inaczej jest w przypadku zdobycia uprawnień budowlanych sanitarnych, bo otwiera to szerokie możliwości zawodowe, zwiększając szansę na realizację ambitnych projektów w sektorze budowlanym. 

Rura ONNLINE PERT/AL/PERT 20mm x 2.0mm w otulinie/izolacji termicznej 9mmOsoby posiadające takie kwalifikacje wzmacniają niezwykle mocno swoją pozycję rynkową. Mogą bowiem pełnić funkcję kierownika budowy, projektanta instalacji sanitarnych czy inspektora nadzoru budowlanego. A to w praktyce oznacza pracę przy projektach związanych z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, wentylacyjnymi, grzewczymi czy klimatyzacyjnymi. Technika instalacyjna nie ma dla takiego fachowca żadnych tajemnic, co znajduje potwierdzenie na piśmie! Zdobycie opisywanych uprawnień to duże korzyści finansowe. Specjaliści z tej dziedziny zaliczani są do grupy dobrze opłacanych zawodów. Przeciętne wynagrodzenie uzależnione jest oczywiście od takich czynników, jak doświadczenie, lokalizacja czy wielkość firmy, niemniej można przedstawić widełki płacowe oscylujące między 8 000 a 15 000 zł brutto. Prowadząc własną działalność można zyskać jeszcze więcej! Warto też pamiętać, że uprawnienia te liczą się nie tylko w Polsce, gdyż zwiększają również atrakcyjność na rynku międzynarodowym. W wielu krajach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów jest bardzo duże. 

Czy uprawnienia sanitarne budowlane są wymagane?

Pompa cyrkulacyjna Wilo-Star-Z NOVA A 4132761Takie uprawnienia nie zawsze są konieczne, niemniej w wielu przypadkach ich posiadanie jest niezbędne, by wykonywać określone obowiązki zawodowe. Odnosi się to zwłaszcza do wyższych stanowisk, jak na przykład kierownik budowy, projektant instalacji sanitarnych czy inspektor nadzoru budowlanego. Wykładnia polskiego prawa jest pod tym względem jasna, mówi, że tylko osoby mające odpowiednie uprawnienia mogą samodzielnie projektować, jak również nadzorować roboty budowlane w specjalności sanitarnej. 

Oznacza to de facto, że jeśli pragniemy robić coś ciekawszego, bardziej ambitnego, pracując przy większych inwestycjach budowlanych, takich jak biurowce, obiekty przemysłowe czy budynki użyteczności publicznej, trzeba postarać się o uprawnienia. Jeśli zaś mowa o mniejszych projektach, jak na przykład montaż instalacji w domach jednorodzinnych, uprawnienia bardzo często nie są wymagane, lecz ważne, aby zadania realizować pod nadzorem osoby uprawnionej. Reasumując, brak uprawnień może znacząco wpłynąć na ograniczenie możliwości zawodowych czy na awans w hierarchii firm budowlanych. Planując więc karierę w branży sanitarnej, warto pomyśleć o ich zdobyciu, bo to inwestycja w przyszłość pod każdym względem!

Widzimy, że zawsze warto się rozwijać, niezależnie od dziedziny, czy jest to ogrzewanie, sieci wodno-kanalizacyjne i gazowe czy opisywane w powyższym artykule uprawnienia budowlane sanitarne. To popłaca pod każdym względem.

Sprawdź technikę instalacyjną w hurtowni Onninen