Przyczyny spadku napięcia w instalacji elektrycznej

Dodano: poniedziałek, 5.08.2024


Urządzenia elektryczne do prawidłowej pracy wymagają maksymalnego napięcia podanego w swoich parametrach. W Polsce wynosi ono 230 woltów i zostało ustalone na takim poziomie w 2002 roku. Nie zawsze osiąga swoje maksymalne wartości. Czasem dochodzi do niepożądanych spadków napięcia. Z czego mogą one wynikać i jakie są ich skutki?

Elektromonter sprawdza napięcie w rozdzielnicy instalacji elektrycznej

Sprawdź mierniki napięcia w hurtowni Onninen

Czym jest spadek napięcia w instalacji elektrycznej?

Napięcie elektryczne to parametr, który oznacza różnicę potencjałów pomiędzy dwoma punktami w obwodzie elektrycznym. Najprościej można je określić jako zdolność do wykonywania pracy przez energię elektryczną. Z czego wynikają spadki napięć w domowej sieci elektrycznej?

Miernik rezystancji uziemienia Sonel MRU-200-GPS WMPLMRU200GPSSpadkami napięcia nazywa się sytuacje, w których występuje różnica potencjałów. Może ona zachodzić pomiędzy końcami izolatorów, półprzewodników lub przewodników. W praktyce oznacza tyle, że podpięte do źródła urządzenia nie otrzymują energii elektrycznej o napięciu 230 V, tylko np. 220 V.

Chcąc zaobserwować to zjawisko „gołym okiem”, możemy na przykład sprawdzić, czy w naszym domu nie mamy problemu z przygaszającymi się żarówkami. Jeśli ich światło nie jest równomierne, może to oznaczać, że w sieci oświetleniowej dochodzi do wahań napięcia zasilającego.

Napięcie elektryczne sprawdzimy też za pomocą specjalnych urządzeń. W tym celu przyda się miernik napięcia. Alternatywą będzie miernik elektryczny. Pozwala on na sprawdzenie wartości prądu przepływającego, takich jak natężenie prądu, napięcie, rezystancja czy częstotliwość. Dzięki niemu dowiemy się, czy złącza w domu przekazują je odpowiednio.

Dopuszczalny spadek napięcia

Spadki napięcia nie są czymś rzadkim. Niewielkie zdarzają się regularnie i nie powodują większych problemów. Dotyczy to sytuacji, w których wahania napięcia mieszczą się w dopuszczalnych normach. Te określone są w normie PN-HD 60364-5-52:2011. Mówi ona, że dozwolony spadek napięcia w instalacjach niskiego napięcia wynosi 3% dla obwodów oświetleniowych i 5% dla pozostałych.

Dopuszczalne wartości spadku napięcia zostały obliczone tak, by mimo ich występowania możliwa była prawidłowa praca odbiornika elektryczności. Dlatego nie trzeba się martwić tym, że miernik elektryczny wykaże napięcie rzędu 226 V zamiast 230 V.

Czym grożą duże spadki napięcia w instalacji elektrycznej?

Cęgowy miernik rezystancji uziemienia FLUKE 1630-2 FC i prądu upływu 4829532Sprawa nie wygląda tak kolorowo, gdy wystąpi większy spadek napięcia. Przede wszystkim podłączone do instalacji elektrycznych urządzenia mogą przestać działać. Dotyczy to sytuacji, w których odbiornik ma niski zakres napięcia wejściowego. Z tym problemem najczęściej mamy do czynienia w przypadku routerów, systemów alarmowych, komputerów, żarówek LED czy pieców gazowych.

Aby zwalczać skutki niedostatecznego napięcia. producenci coraz częściej decydują się na zastosowanie zasilaczy impulsowych. Dzięki nim nawet jeśli prąd nie ma wystarczającego napięcia, urządzenie jest w stanie normalnie pracować.

Problemy z działaniem to nie jedyne ryzyko, gdy napięcie zasilania jest zbyt niskie. Urządzenia o niskim zakresie napięcia wejściowego są dość wrażliwe na takie sytuacje. W najgorszym wypadku może dojść nawet do ich uszkodzenia. Zagrożone są także przewody, które przez skoki napięcia mogą się przegrzewać.

Jakie są przyczyny spadków napięć?

Miernik rezystancji uziemienia Sonel MRU-10 WMPLMRU10Szukając przyczyn spadku napięć w pierwszej kolejności, warto wykluczyć uszkodzenie przewodu zasilającego złącze, w którym ono występuje. Czasem, nawet gdy obwód elektryczny został dobrze zaprojektowany, może dojść do spadków napięcia. Szansa na takie zjawisko zależy od długości przewodów, materiałów, z jakich je wykonano, czy pola przekroju żyły w przewodach.

Wahania napięcia są też powodowane przez zaśniedziałe styki. W razie dostania się wilgoci do obwodu połączenia może zaatakować korozja, która zakłóca przepływ prądu przewodami tworzącymi instalację. Do spadków napięcia może także doprowadzić zbyt duże obciążenie sieci elektrycznej. Jeśli w domu jednocześnie pracują urządzenia mocno obciążające obwód, istnieje ryzyko wystąpienia wahań. Na spadki wpływ ma także rezystancja styków. Ten parametr informuje o obciążalności całego układu elektrycznego.

Chcąc zmierzyć rezystancję, warto zastosować sprawdzony miernik rezystancji uziemienia. Takie urządzenia dostępne są w hurtowni Onninen. Znajdziesz tam sprawdzone mierniki marki Sonel, takie jak model miernik rezystancji uziemienia Sonel MRU-200-GPS WMPLMRU200GPS. Oferowane są też produkty innych marek. Dostępny jest na przykład cęgowy Cęgowy miernik rezystancji uziemienia FLUKE 1630-2 FC i prądu upływu 4829532. Do użytku terenowego sprawdzi się za to kompaktowy miernik Miernik rezystancji uziemienia Sonel MRU-10 WMPLMRU10.

Sprawdź mierniki napięcia w hurtowni Onninen