Puszki do ścian gipsowych i z drewna Simet PDD60

Dodano: czwartek, 4.02.2021


Rodem z innych obszarów geograficznych i kultur dynamicznie rozwija się u nas budownictwo wykorzystujące konstrukcje szkieletowe. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wykorzystywane okazjonalnie do prostych projektów, takich jak domki letniskowe, działkowe czy drewniane obiekty sakralne, teraz jest już powszechnie stosowaną, profesjonalną formą budynków mieszkalnych, przemysłowych i biurowych.

Dotyczy to najczęściej obiektów, które w branży budowlanej umownie noszą nazwę domów z drewna, chociaż materiały użyte do ich prefabrykacji nie pochodzą tylko z lasów. Wykorzystywane tam technologie należą do najbardziej zaawansowanych, łącząc w sobie niskie koszty, szybkość wykonania i komfort użytkowania.

Puszki do ścian gipsowych i z drewna Simet PDD60

Sprawdź ofertę marki Simet w Onninen!

Instalacje elektryczne

W konstrukcjach szkieletowych, czyli tzw. pustych ścianach (docelowo wypełnianych materiałami izolującymi), najbardziej w naszym kraju rozpowszechniła się metoda prowadzenia instalacji pod ściankami z regipsu lub boazerii. Ścianki gipsowo-kartonowe to wygodny i elastyczny system przegród wewnętrznych i pokrycia ścian nośnych, który zapewnia wygodę w przypadku wielu aspektów budowlanych – w tym także rozprowadzania instalacji elektrycznej. Oczywiste, że łatwiej przeprowadzać przewody pod regipsem, niż kuć litą ścianę w celu osadzenia instalacji.

Puszki do ścian gipsowych i z drewna Simet PDD60

Jednym z głównych elementów gwarantujących wygodne rozprowadzanie przewodów w takich ścianach są puszki elektroinstalacyjne. To one są odzwierciedleniem wcześniej przyjętej metody elektroinstalacyjnej. Jednak prezentowana puszka odbiega od przyjętych tu zasad montażu i prowadzenia instalacji.

Puszki podtynkowe marki Simet


Nowe konstrukcje, nowe technologie w instalacjach elektrycznych

puszki do drewna simet pdd60 wysunięty kołnierzRozpowszechniony w Europie system puszek do pustych ścian, wykorzystujący zaczepy mocujące, nie wszędzie już może gwarantować optymalne rozprowadzanie instalacji elektrycznej.

Ta zazwyczaj wygodna i szybka metoda instalacyjna – polegająca na osadzaniu puszek w pustych ścianach, na gotowych pod względem konstrukcyjnym obiektach – sprawdza się, kiedy ściany kartonowo-gipsowe lub boazerie są już przymocowane na elementach nośnych.

Całkiem odmienną kulturę elektroinstalacyjną przyjęto w krajach skandynawskich. Tam system rozprowadzania instalacji oparty jest na innych zasadach. Technologia prowadzenia instalacji polega na mocowaniu jej na odkrytych jeszcze ścianach nośnych, do których przymocowuje się puszki, a przewody między nimi prowadzi się w rurach osłonowych. Jest to stosunkowo drogi system, lecz bardzo elastyczny i solidny. Można w nim „dokładać przewody” do wcześniej istniejącej instalacji przez przeciąganie wewnątrz rur i puszek. Omawiana puszka jest kompilacją tych dwóch rozwiązań instalatorskich.

Puszka do pustych ścian

puszki do drewna simet pdd60 montaż przedłużonymi wkrętamiPuszka PDD60 to specjalistyczna puszka elektroinstalacyjna do pustych ścian. Jej szczególną cechą jest montaż w ściance regipsowej lub boazeryjnej, z osadzaniem i mocowaniem jej od wewnętrznej strony ściany. Po wywierceniu otworu montażowego Ø 68 mm puszkę przykręca się w regipsie lub boazerii za pomocą czterech wkrętów. Wysunięty kołnierz puszki wchodzi do otworu na głębokość 12 mm. Puszkę można pogłębić za pomocą pierścienia dystansowego PD60 x 30 lub mocować osprzęt przedłużonymi wkrętami 25 mm lub 40 mm, wtedy gdy grubość ścianki znacznie przekracza 12 mm, uniemożliwiając zamocowanie łącznika lub gniazda.

Otwierane dno puszki pozwala na sprawne wykonanie wprowadzeń przewodów, a boki puszki dają możliwość na dojście z każdej strony 2 rurami lub peszlami (maks. 20 mm). Można też wprowadzać bezpośrednio do puszki przewody, najlepiej okrągłe, bo wtedy szczelnie wchodzą do jej wnętrza. Produkt ten jest szczególnie przydatny w procesach technologicznych stosowanych w produkcji domów z drewna, czyli tam, gdzie instalacja elektryczna rozprowadzana jest jeszcze przed przytwierdzeniem ścian wewnętrznych do konstrukcji domów. Puszka wykonana jest z najwyższej jakości tworzywa pod względem elektrotechnicznym. Jej właściwości: bezhalogenowość, samogaśnięcie i wysoka odporność na żar gwarantują bezpieczeństwo instalacji w ścianach łatwopalnych.

Sprawdź ofertę marki Simet w Onninen!

Gips szpachlowy
Gips budowlany
Tynk gipsowy
Puszka elektryczna
Puszka hermetyczna
Puszka do styropianu
Puszka do regipsu
Puszka aluminiowa
Puszka podtynkowa głęboka