Radiowy odczyt wodomierzy i ciepłomierzy - rewolucja w oszczędzaniu z systemami BMeters

Dodano: środa, 1.09.2021


Liczniki wody i ciepłomierze ciepła pozwalają kontrolować ilość zużytych mediów. Z jednej strony dostarczają takie informacje użytkownikowi nieruchomości, a z drugiej umożliwiają ich zbieranie dostawcy czy nadzorcy budynku. Jeszcze jakiś czas temu odczytywanie wodomierzy i ciepłomierzy bywało problematyczne, lecz dziś - za sprawą nowoczesnych rozwiązań radiowych - ich użytkowanie jest wygodne i bezpieczne dla każdej z zainteresowanych stron. Dowiedz się, jakie liczniki polecać swoim klientom!

Radiowy odczyt wodomierzy i ciepłomierzy - rewolucja w oszczędzaniu z systemami BMeters

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jak działają ciepłomierze i wodomierze radiowe,
 • czym różni się odczyt liczników drogą radiową od standardowych rozwiązań,
 • dlaczego warto zachęcać klientów do radiowych wodomierzy i ciepłomierzy,
 • jakie produkty polecamy instalatorom.

Na czym polega odczyt radiowy wodomierza i ciepłomierza?

Odczyt radiowy (inaczej zdalny) to technologia pomiarowa, która wykorzystuje automatyczne przesyłanie danych elektronicznych z nadajnika do bazy. Obecnie jest to rozwiązanie powszechnie stosowane przez dostawców mediów. Jego zaletą jest możliwość pobierania informacji z różnego rodzaju liczników - od wodomierza czy ciepłomierza, przez gazomierz, aż po licznik energii elektrycznej. Służy do tego odbiornik, przyjmujący zazwyczaj postać urządzenia inkasenckiego.

Konstrukcja wodomierza radiowego składa się z licznika o określonym numerze seryjnym oraz nakładki radiowej o unikalnym identyfikatorze. Urządzenie może działać na jeden z dwóch sposobów:

 • Stacjonarny system zbierania danych polega na automatycznym przesyłaniu informacji z wodomierza do zakładu. Komunikacja odbywa się całkowicie zdalnie. Licznik z modułem radiowym przekazuje dane na serwer poprzez sieć GSM.
 • Inkasencki system zbierania danych jest zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem i zakłada radiową komunikację pomiędzy nadajnikiem wodomierza a zestawem inkasenckim (a więc urządzeniem mobilnym, takim jak laptop czy tablet). Nakładka może emitować sygnał w sposób ciągły bądź tylko wtedy, gdy aktywuje ją pojawiający się w pobliżu sprzęt do odczytu. W obu przypadkach dane dotyczące zużycia mediów zapisywane są w bazie inkasenta.

Wymieniaj korzyści w nowej platformie lojalnościowej OnnTop!

Odczyt wodomierzy drogą radiową i sposobem tradycyjnym - na czym polegają różnice?

odczyt wodomierzy

Dotychczas w budynkach montowano kompaktowe liczniki z tarczami wskazującymi aktualny stan zużycia mediów. Znajomość tych danych pozwalała lokatorom korygować wysokość zaliczki, odprowadzanej regularnie na poczet całorocznego zużycia medium. Niestety wodomierze i ciepłomierze niejednokrotnie instalowane były w trudno dostępnych miejscach, co tylko komplikowało ich odczytywanie. Użytkownicy często sami nie zdawali więc sobie sprawy z tego, ile mediów wykorzystują. Mogły umykać im takie awarie jak cieknące spłuczki czy inne wycieki, które w dłuższej perspektywie przekładały się na spore straty i wyższe rachunki.

Wodomierze i ciepłomierze były też regularnie - zazwyczaj raz w roku - sczytywane przez inkasenta. W tym celu musiał on dostać się do lokalu i pozyskać dane z licznika. Nie zawsze jednak zastał kogoś w domu, a skomplikowany nieraz montaż urządzeń pomiarowych mógł sprawiać mu trudności w odczycie. Wszystko to generowało niepotrzebne problemy i wydłużało proces weryfikacji zużycia mediów przez lokatorów.

Jak wiesz, zupełnie inaczej działają wodomierze i ciepłomierze radiowe. Rejestrują w pamięci odczyty z ostatnich 12 miesięcy i emitują je w słabych impulsach, co pozwala na ich odebranie. Licznik mechaniczny oraz moduł radiowy pracują jednocześnie, a to pozwala na weryfikację obu zarejestrowanych wartości. Dodatkowo zestawy wyposażone są w czujniki sygnalizujące ewentualną ingerencję w urządzenie, taką jak zalanie, próby demontażu czy oddziaływania na nie magnesem.

Sprawdź wodomierze i ciepłomierze radiowe BMeters


Zalety radiowego odczytu wodomierza i ciepłomierza

zalety radiowego odczytu

Współcześnie montaż tradycyjnych wodomierzy i ciepłomierzy nie ma większego sensu. Z czystym sumieniem możesz zawsze polecać swoim klientom radiowe urządzenia pomiarowe. Specjalnie dla Ciebie w jednym miejscu zbieramy wszystkie ich najważniejsze zalety, zarówno z perspektywy lokatora, jak i inkasenta.

Zalety radiowych odczytów z perspektywy lokatorów:

 • Możliwość wygodnego monitorowania bieżącego zużycia mediów - dzięki temu, że użytkownik ma dostęp do odczytów online, może regularnie kontrolować zużycie wody czy ciepła z poziomu smartfonu. Na tej podstawie będzie ewentualnie korygować wysokość swoich zaliczek.
 • Wykrywanie instalacyjnych usterek na wczesnym etapie - monitorując zużycie wody na bieżąco, lokator szybko zauważy straty powstające na przykład w wyniku ewentualnych wycieków z instalacji wodociągowej. Zyska możliwość błyskawicznej reakcji i ograniczenia niepotrzebnych wydatków.
 • Swoboda i elastyczność - dzięki temu, że inkasent zdalnie odczytuje stan zużycia wody i ciepła, lokator nie musi dostosowywać się do jego grafiku i specjalnie czekać w mieszkaniu, aby umożliwić mu dostęp do urządzenia pomiarowego.

Zalety radiowych odczytów z perspektywy inkasentów:

 • Oszczędność czasu - aby dokonać odczytu, inkasent nie musi udawać się do każdego mieszkania po kolei. Najczęściej wystarczy, że znajduje się przed budynkiem lub na klatce schodowej, aby sygnały z wodomierzy i innych liczników dotarły do jego odbiornika.
 • Eliminacja błędów przy odczytach - sygnał radiowy jest precyzyjny i pozwala uniknąć zwykłych ludzkich błędów, które zdarzają się podczas tradycyjnych odczytów.
 • Archiwizacja odczytów bezpośrednio w bazie - dane z wodomierzy i ciepłomierz trafiają wprost na urządzenie mobilne, gdzie zostają zapisane. Minimalizuje to ryzyko zagubienia odczytów.
 • Możliwość wykrycia prób manipulacji licznika - radiowy odczyt wykrywa wszelkie ingerencje w poprawność pomiarów. Dzięki temu inkasent może łatwo namierzyć nieuczciwych klientów.
 • Wygoda - inkasent nie musi przejmować się trudnodostępnymi licznikami, ponieważ komunikacja pomiędzy urządzeniami odbywa się całkowicie zdalnie. Nie potrzebuje on również obecności lokatorów w mieszkaniu, aby dokonać odczytu.

Wodomierze i ciepłomierze radiowe BMeteres

Wodomierze i ciepłomierze radiowe BMeteresJeśli pracujesz nad instalacjami wodociągowymi lub cieplnymi, sięgnij po urządzenia pomiarowe marki BMeters, które znajdziesz w asortymencie naszej hurtowni internetowej. Reprezentują one wysoką jakość wykonania i stanowią gwarancję niezawodności oraz wygody.

W ofercie dostępne są między innymi:

 • wodomierze do wody zimnej,
 • wodomierze do wody ciepłej,
 • ciepłomierze kompaktowe,
 • antymagnetyczne wodomierze jednostrumieniowe suchobieżne,
 • konsole wodomierzowe,
 • śrubunki wodomierzowe,
 • pozostałe akcesoria niezbędne do montażu instalacji.

Znając najważniejsze zalety radiowych wodomierzy oraz atrakcyjną ofertę producenta BMeters, w trakcie obsługi klienta możesz śmiało polecać tego typu rozwiązania. Przełożą się one na obopólną korzyść - zarówno dla lokatora mieszkania, jak i inkasenta czy nadzorcy budynku.

Masz pytania odnośnie branży? Dołącz do grupy Świat Instalacji!

Wodomierz radiowy
Wodomierz 3/4
Wodomierz 1/2
Wodomierz 1 cal
Wodomierz elektroniczny
Wodomierz Apator
Wodomierz dn20
Wodomierz BMeters
Plomba do wodomierzy
Wodomierz Powogaz
Wodomierz dn15
Wodomierz dn25
Wodomierz skrzydełkowy